BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

45 lat Biegu Piastów - Katarzyna Witek

2020-12-30 20:16:00

photo
3 marca 2018 roku piękna blondynka o dziewczęcej urodzie na mecie pięćdziesiątki padła na śnieg i długo dochodziła do siebie z grymasem bólu na delikatnej twarzy, po której płynęły łzy wielkie jak płatki śniegu podczas dobrych, jakuszyckich zim. “Wyjechała się na maksa”. “Przekroczyła swoją strefę komfortu”, “Takie dziecko, a jaki CHARAKTER!” - komentowali świadkowie.

W tak niesamowitym stylu i czasie (poniżej trzech godzin) dokończyła swoje dzieło Kasia Witek z Warszawy. Pięćdziesiątka była jej marzeniem od lat. Ale jeszcze dekadę wcześniej nawet jej się nie śniła. Wtedy dopiero pierwszy raz przyjechała do Jakuszyc (na obóz studencki warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego). Oczywiście nie z kim innym, jak z guru warszawskich biegaczy narciarskich – Grzegorzem Sadowskim.

Przyjechała jednak nie jako biegaczka, ale jako wioślarka. To ten sport trenowała od dziecka, to dzięki niemu pierwszy raz – w ramach treningu uzupełniającego – założyła narty biegowe w 1999 roku na obozie w Zakopanem.

Gdy jednak poznała Jakuszyce, ich ogrom tras i możliwości biegowych, przekonała swoje stołeczne towarzystwo, by na kolejne obozy jeździć właśnie tutaj. I tak się zaczęło…

Jak to zwykle bywa, gdy trafią na siebie fanatycy czegoś fajnego, wraz z innymi biegaczami zaczęli się nawzajem nakręcać (obecnie Kasia jest prezesem Towarzystwa Narciarskiego Biegówki), organizowali wspólne treningi, zaczęli dzielić się swoją pasją z całym światem – przez cały rok, na nartach i nartorolkach! Nawet trasy narciarskie robili na hipodromie w Wesołej. Postarali się o skuter śnieżny i tracksetter.

W Biegu Piastów debiutowała w 2010 na trzydziestce łyżwą. Dla niej było to zaliczenie na studiach specjalizacji z narciarstwa klasycznego.

W 2016 wygrała bieg na 25 km. - To dla mnie ogromny sukces, który zawdzęczam trenerowi Józefowi Michałkowi – mówi.

Zaraziła i zaraża biegówkami innych. Efekt? Warszawa, z której kiedyś do Jakuszyc docierali nieliczni, dziś toczy z Wrocławiem bój o miano miasta, w którym jest najwięcej Piastów! Dziesiątki zamieniły się w setki! Nie mogło być inaczej, skoro Kasia jest z tych, którzy nie odpuszczają. - Zawsze, gdy startuję, staram się dać z siebie wszystko. Wtedy, po tej pięćdziesiątce, znajomi patrzyli na moje emocje, moją radość i zwracali uwagę, że przecież pierwszy raz nie byłam na podium. Nie to było dla mnie najważniejsze… - wspomina.

Fot. Piotr Dymus

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl