BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

45 lat Biegu Piastów - Lesław Haniszewski

2021-01-11 20:04:00

photo
Czterdzieści lat temu na wrocławskiej AWF Wiesław Haniszewski zobaczył plakat reklamujący V Bieg Piastów. Tak rozpoczęła się absolutnie nadzwyczajna historia jednej z największych rodzin Piastów – z podwrocławskich Ratowic i okolic.

Wiesław opowiedział o Piastach Lesławowi. Biegówek nie mieli nigdy na nogach, ale przecież świat należy do odważnych!

- Narty pierwszy raz założyliśmy w przeddzień startu – wspomina Lesław Haniszewski. - Antoni Magiera pokazał nam, jak stawiać kroki. Dystans 10 kilometrów, który wtedy przebiegłem, wydał mi się zabójczy, pokonanie go kosztowało mnóstwo wysiłku, a na mecie myślałem, że umrę!

Ale gdy wrócił z Piastów do domu, od razu kupił narty. I zaczęło się... Bieg Gwarków, ponownie Bieg Piastów, ale już na 25 km. Później oczywiście pięćdziesiątka.

- Poznałem świetne towarzystwo z oddziału PTTK Psie Pole we Wrocławiu – opowiada Lesław Haniszewski. - Działał tam wspaniały Jerzy Zarębski z żoną. Zabierałem się z ich grupą autobusem. Wciągnąłem w narty siostrę i narzeczonego kuzynki, Mariusza Głowackiego. Razem z nim powiedzieliśmy naszym dziewczynom, że nie pożenimy się z nimi, jeśli nie zaczną biegać na nartach. I nauczyły się! Zimą zaczęły biegać, a w sierpniu i wrześniu były dwa wesela!

Rodzinne wyjazdy stały się regularne i częste. Gdy przyszły na świat dzieci, trzeba było samemu wynajmować autobus dla coraz liczniejszej rodziny na biegówkach. Inni w Ratowicach też chcieli być jak Haniszewscy, więc… Bywało tak, że w Jakuszycach spotykało się pół wsi.

- Ze sto osób na pewno zaraziło się biegówkami, z czego pod moim okiem siedemdziesiąt – ocenia Lesław Haniszewski.

Widać to najlepiej podczas biegów rodzinnych, w których Haniszewscy startują zawsze – od 2000 roku, gdy klasyfikację rodzinną prowadziliśmy na Biegu Tysiąclecia. Ostatnimi czasy biją się o prymat najstarszej familii Piastów w trakcie Rodzinnej 10, 11, 12… (dystans wydłuża się z roku na rok).

- Oczywiście traktujemy to rekreacyjnie, chcemy po prostu być obecni. Rekordowo startowało nas 19 – mówi Lesław. - Skąd nas tylu? Moja mama pochodzi z dwanaściorga rodzeństwa. Żyje nas w najbliższej okolicy 160. Jest skąd czerpać!

- Od 30 lat mam zwyrodnienie stawu kolanowego. Biegówki to dla mnie sport idealny. Nawet po wylewie z nich nie zrezygnowałem – opowiada senior rodu. - Jestem żywym przykładem i dowodem, że SPORT TO ZDROWIE!


 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl