BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

8 Letni Bieg Piastów – dzień pierwszy

2020-08-30 01:14:00

photo

W stylu wytrawnego, doświadczonego mistrza pobiegł i wypunktował rywali zwycięzca Jakuszyckiego Ultramaratonu Łukasz Szopa. Zaczął dość spokojnie, znakomicie rozłożył siły, stopniowo wyprzedzał innych, a przez ostatnie dziesięć kilometrów biegł już na prowadzeniu z rosnącą przewagą.


Ten wyczynowy przed laty zawodnik, kiedyś podopieczny wybitnego trenera Wiesława Kiryka, przed rokiem wrócił do profesjonalnych treningów i wieku 41 lat odniósł największy sukces w karierze. Podobnie jak 29-letnia Ewelina Kowalik w rywalizacji kobiet, dla której był to debiut w ultra. Prowadziła od początku do końca, zwiększając przewagę nad rywalkami.
Jakuszycki Ultramaraton na dystansie 50 kilometrów rozegrany został na trasie zmienionej w porównaniu z 2019 rokiem z uwagi na ochronę środowiska. Najtrudniejszym odcinkiem był podbieg na Wysoki Kamień, na którym nawet zwycięzca przeszedł na chwilę do marszu. Było także sporo bardzo szybkich odcinków, jak choćby szutr przez Jagnięcy Jar i Dolny Dukt.

Wśród uczestników byli stali bywalcy naszych zawodów, i to od wielu lat, jak choćby Waldemar Witulski (zwycięzca zimowego Biegu Piastów w latach 80. XX wieku), ale nie brakowało także debiutantów, i to nie tylko w Letnim Biegu Piastów i biegach na dystansie ultra, ale w ogóle w biegach górskich. Zjechali z całej Polski.

Pasjonująca była walka pomiędzy najszybszymi w Jakuszyckim Półmaratonie. Michał Domowicz uciekł Krzysztofowi Perzowi dopiero na ostatnich dwóch kilometrach. Wśród pań triumfowała z dużą przewagą królowa dolnośląskich półmaratonów górskich Karolina Obstój.
Uczestnicy chwalili trasy, choć ultrasi uważali, że tegoroczna była trudniejsza niż ta przed rokiem. Jak zwykle świetna była atmosfera, za to pogoda zupełnie inna niż zawsze w trakcie Letniego Biegu Piastów – chłodno, trochę wietrznie, słońce pokazało się tylko na chwilę. Zawodnicy dostosowali się do próśb organizatorów: zachowywali bezpieczny dystans między sobą, do strefy startu weszli z zakrytymi ustami i nosami, a picie na punktach odżywczych napełniano do kubków, które mieli ze sobą. Nie wystartowali wszyscy razem, lecz podzieleni na grupy, które wyruszały co 10 minut.
W niedzielę kolejne konkurencje 8 Letniego Biegu Piastów: Jakuszycka 12 i Rekreacyjny Marsz Nordic Walking.


Jakuszycki Ultramaraton

Mężczyźni
1. Łukasz Szopa Karkonosz Running Team 3:54:23
2. Łukasz Wróbel Pozytywnie Zakręceni Maraton Leszno 3:59:26
3. Paweł Szymański Fizjobegacze Szczecin 4:00:40


Kobiety
1. Ewelina Kowalik Fizjobiegacze Szczecin 4:14:04
2. Magdalena Szultk Ultra Alpacas Team 4:34:13
3. Małgorzata Wawrzyniak #biegiemwlas 4:39:02


Bieg ukończyły 253 osoby. Gratulujemy!
Pełne wyniki: ultramaraton


Jakuszycki Półmaraton

Mężczyźni
1. Michał Domowicz Cyklosport 1:26:17
2. Krzysztof Perz Fabryka Biegania Ostrów Wlkp. 1:26:41
3. Sebastian Gołębiewski Energia z Biegania 1:26:55


Kobiety
1. Karolina Obstój Muay Running Team 1:39:29
2. Emilia Romanowicz 1:42:27
3. Ewa Łukasiewicz Olaws Złotoryja 1:44:54


Bieg ukończyło 417 osób
Pełne wyniki: półmaraton

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl