BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Rowerowy Bieg Piastów – relacja

2019-09-28 14:14:00

photo

To był wyścig! Błoto, trawa, szybkie asfaltowe zjazdy, mordercze podjazdy, grząskie pułapki i wymagające, kamieniste odcinki raz w górę, raz w dół. Na trasie GIGA wisienka na torcie: karkołomny zjazd za Wysokim Kamieniem na Zakręt Śmierci. Jak się okazało – kluczowy podczas walki o zwycięstwo.

 

Sobota powitała uczestników 5 Rowerowego Biegu Piastów mgłą, chłodem, zaproszeniem do błotnej kąpieli już na pierwszym kilometrze trasy, ale i znakomitą atmosferą wśród niemal tysiąca zawodników z całej Polski, Czech, Niemiec i Belgii. Tak, jak trasa była bardzo urozmaicona pod względem nawierzchni, profilu, wysokości (od 552 do ponad 1000 m n.p.m.), tak i warunki się zmieniały. Jakuszycka mgła, nad Świeradowem-Zdrój zamieniła się w piękne słońce.

 

61-kilometrową trasę GIGA po raz kolejny najszybciej pokonał Rafał Alchimowicz. - Długo jechaliśmy w dwójkę, a nawet w trójkę. Odjechałem rywalom na zjeździe z Wysokiego Kamienia – opowiadał na mecie zwycięzca.

 

Wśród pań zdecydowanie wygrała Dominika Niemiec. Ta triumfatorka przed rokiem na dystansie MEGA, tym razem pokazała klasę w GIGA. Nie była na prowadzeniu od początku, ale stopniowo przesuwała się do przodu, by wygrać z przewagą dziesięciu i pół minuty.

 

W rywalizacji mężczyzn na finiszach tras MEGA i MINI byliśmy świadkami pasjonującej walki do ostatnich metrów, na których najszybsi byli Piotr Andrejków i Sergiusz Wieczorkiewicz. Najlepsze panie w tych konkurencjach miały sporą przewagę: Alicja Marciniec w MEGA aż 10 minut, a Natalia Chorostkowska w MINI dwie minuty. Natalia powtórzyła swój sukces sprzed roku.

 

- Kupiłem sobie specjalnie rower, a gdy pytano w sklepie, gdzie będę jeździć, odpowiedziałem: w Jakuszycach! - opowiadał nam Sławomir Maras, miłośnik naszych zawodów, który pokonał dystans MEGA. Ocenił, że w porównaniu z maratonem biegowym, w którym niedawno debiutował, była to bułka z masłem.

 

Nie dla wszystkich... Wojciech Dutkiewicz na trzynastym kilometrze złapał kapcia i już do końca trasy pchał rower. Zwycięzca rywalizacji na rowerach hybrydowych Marek Krupski mknął jak strzała, ale wywrócił się i na mecie musiał być opatrywany przez sanitariuszy.

 

- Trasa bardzo wymagająca fizycznie, a z drugiej strony przyjemna i łatwa. Zjazd z Wysokiego Kamienia i kilka ścieżek pod koniec SUPER – ocenił Dariusz Mikusiński.

- W zeszłym roku Mega, w tym Giga. Za rok wracam na Giga. Zjazd do Zakrętu Śmierci na długo pozostanie w mojej pamięci. Na Mazowszu nie mam takich wrażeń – podsumował Bartosz Ptaszyński.

 

Wielu startujących skusił do startu w Rowerowym Biegu Piastów Wielki Jakuszycki Szlem. Aby go zdobyć, trzeba w roku kalendarzowym ukończyć zimowy, Letni i Rowerowy Bieg Piastów na najdłuższych dystansach. Stąd spora frekwencja Piastów znanych nam z biegania w Jakuszycach – na nartach i bez nich. Dla biegaczy górski wyścig rowerowy był dość wymagający technicznie, ale łatwy kondycyjnie. Jak opowiadali: jechało się!

 

Duży parking w Jakuszycach zamienił się w miasteczko rowerowe. Sponsor Oficjalny 5 Rowerowego Biegu Piastów PKO Bank Polski urządził w nim Strefę Zdrowia, w której zawodnicy i kibice korzystali z darmowych konsultacji z dietetykiem oraz mogli zrobić badanie kostka-ramię. W Strefie Pierwszej Pomocy prowadzone były pokazy i szkolenia z pierwszej pomocy z ratownikami medycznymi, a w Miasteczku Rowerowo-Piłkarskiego zajęcia dla dzieci.

Studenci Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze przygotowali Strefę Masażu, w której zaopiekowali się zawodnikami po zakończeniu wyścigu. Była też Słodka Akcja, czyli przepyszne wypieki wolontariuszy. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie 9-letniego Maksa.

6 Rowerowy Bieg Piastów odbędzie się 26 września 2020 roku. Zapraszamy!

 

Wyniki 5 Rowerowego Biegu Piastów

GIGA (około 61 km)

 

 

1. Rafał Alchimowicz 2:21:36

2. Aleksander Piech KS AZS AWF Katowice 2:22:00

3. Daniel Oliwa Mitsubishi Materials MTB Team 2:24:01

 

 

1. Dominika Niemiec Eroe Racing Team 3:01:25

2. Katarzyna Dąbrowicz Komorniki MTB Team 3:11:55

3. Karolina Kornacka-Cyranik Consdata Supersportowy Team 3:18:11

 

Wystartowało 288 osób, ukończyło 276 w tym 28 kobiet.

 

 

 

MEGA (41 km)

 

 

1. Piotr Andrejków Mitsubishi Materials MTB Team 1:30:42

2. Mariusz Gałuszka KS Optyk-Okular Jelenia Góra 1:30:43

3. Adam Kaczmarek Rybczyński Bikes Remmers Team 1:32:44

 

 

1. Alicja Marciniec Chojnów 1:46:46

2. Ewelina Pingot Romet Factory Team 1:56:59

3. Anna Gałek XC Karkonosze 2:05:08

 

Wystartowało 280 osób, ukończyło 276, w tym 40 kobiet.

 

 

 

MINI (ponad 18 km)

 

 

1. Sergiusz Wieczorkiewicz Optyk-Okular Jelenia Góra 36:04

2. Michał Decewicz Romet Factory Team 36:05

3. Dawid Gniadzik Romet Factory Team 36:11

 

 

1. Natalia Chorostkowska Nowosolska Grupa Biegowa 46:04

2. Kamila Majewska Wrocław 48:17

3. Joanna Okołotowicz Wrocław 49:13

 

Wystartowało 227 osób, ukończyło 226, w tym 76 kobiet.


 

Ski Team Hybrid Team

 

 

1. Marek Krupski Jelenia Góra 1:30:12

2. Ireneusz Nojek Mysłakowice 1:30:52

3. Paweł Bieliński STC Sokołów Podlaski 1:31:24

 

1. Katarzyna Wawrzyniak Gorzyce Wielkie 1:40:10

2. Wioletta Micka Staniszów 2:15:43

 

Wystartowało 19 osób, ukończyło 18, w tym dwie kobiety.

 

W Rowerowej Przygodzie – wyścigu dzieci, wzięło udział ponad 60 chłopców i dziewcząt.

W sumie w 5 Rowerowym Biegu Piastów uczestniczyło około 880 osób, z których 860 dojechało do mety (w tym 796 na dystansach MINI, MEGA i GIGA)

465 zdjęć

 

Pełne wyniki: 5 Rowerowy Bieg Piastów

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl