BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Rekordowy Wielki Jakuszycki Szlem

2019-09-30 14:23:00

photo

50 km na nartach, 49 km biegiem bez nart i 61 km na rowerze – takie dystanse trzeba było pokonać, by w 2019 roku zdobyć Wielkiego Jakuszyckiego Szlema. Choć suma kilometrów była większa, niż przed rokiem, liczba zdobywców jest niemal dwa razy wyższa i wynosi 96!

 

Gdy w 2015 roku postanowiliśmy, że będziemy specjalnie honorować zawodników, którzy ukończą zimowy, Letni i Rowerowy Bieg Piastów na najdłuższych dystansach, nawet na myśl nam nie przyszło, że po kilku latach Wielki Jakuszycki Szlem stanie się celem tak wielu uczestników naszych zawodów.

 

W pierwszym roku walki o Szlema – 2016, było ich dwudziestu ośmiu, w kolejnym – 33, a w 2018 – pięćdziesięciu pięciu. Eksplozja popularności Szlema wybuchła w 2019. Zdaliśmy sobie z jej sprawę czytając liczne e-maile i zapytania w mediach społecznościowych o wolne miejsca na wyścig GIGA podczas Rowerowego Biegu Piastów. Wielu chętnych uzasadniało pragnienie startu właśnie tym, że muszą ukończyć GIGA, by zdobyć WJS. Nie odstraszyło ich (a wręcz przeciwnie) wydłużenie dystansu GIGA z 54 km do 61 km dzięki włączeniu do trasy trudnego zjazdu z Wysokiego Kamienia na Zakręt Śmierci.

 

Wielkim wzięciem cieszył się także bardzo wymagający Jakuszycki Ultramaraton (w ramach Letniego Biegu Piastów) na dystansie niemal 49 kilometrów. Po dwóch zwiększeniach limitu startujących, ukończyło go 340 osób, co oznacza, że niemal 30 procent uczestników pobiegło m. in. dla Szlema.

 

Zapewne chęć znalezienia się w doborowym gronie zdobywców statuetki Wielkiego Jakuszyckiego Szlema jest jednym z powodów ogromnego zainteresowania startem w 44 Biegu Piastów na 50 km i rekordowego tempa zapisów na te zawody. Po miesiącu przyjmowania zgłoszeń mamy już prawie tysiąc osób na liście startowej!

 

Co powoduje, że WJS jest tak popularny? Od zawodników słyszymy, że unikalna w skali kraju formuła, okazja do zmotywowania się do utrzymywania odpowiedniej formy przez cały rok, wszechstronność (trzy dyscypliny) oraz świetna atmosfera i wysoki poziom organizacji Biegu Piastów w każdym wydaniu. Czują się docenieni, gdy po zakończeniu Rowerowego Biegu Piastów są zapraszani na scenę, by otrzymać imienne dyplomy i statuetki oraz pozować do fotografii, która zostanie opublikowana w naszych mediach: papierowym roczniku i na stronie internetowej.

 

Szlem to coś wyjątkowego także z racji swojej roli integracyjnej. Radość patrzeć, jak zawodnicy poznają się przy okazji zawodów (czasem w ich trakcie), rozmawiają, umawiają na wspólne sportowe podróże i starty właśnie w Jakuszycach. Jak coraz lepiej znają się nie tylko między sobą, ale także z wolontariuszami, przedstawicielami sponsorów i partnerów Biegu Piastów, jak i z nami – organizatorami. To jest to, na czym nam bardzo zależy – budowa szerokiej społeczności Biegu Piastów.

 

Wielki Jakuszycki Szlem charakteryzują proste, niezmienne zasady. Zmienia się natomiast – i to bardzo – profil tych, którzy go zdobywają. O ile początkowo byli to głównie mężczyźni w sile wieku (w ogromnej większości po czterdziestce i pięćdziesiątce), tak obecnie nie brakuje osób młodszych, a najwyższą dynamikę wzrostu, jeśli chodzi o grupy wiekowe, widzimy wśród młodych kobiet. W 2019 roku Szlema zdobyło aż szesnaście pań, czyli dwa razy więcej, niż w trzech poprzednich edycjach razem wziętych. Prawie połowa z nich nie ukończyła czterdziestu lat. W gronie mężczyzn zaś 40-latkowie prześcignęli 50-latków, ale przybyło też trzydziestolatków. Cieszymy się, że nasi znakomici seniorzy, których wśród Piastów jest bardzo wielu, są tak doskonałym wzorem dla ludzi młodszych, że i oni coraz częściej postanawiają zmierzyć się z Biegiem Piastów i Szlemem.

 

- Gratuluję wszystkim zdobywcom Wielkiego Jakuszyckiego Szlema w 2019 roku! - mówi dyrektor Biegu Piastów Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost. - Zachęcamy do rywalizacji o Szlema w 2020!

Wielki Jakuszycki Szlem 2019 klasyfikacja końcowa

 

 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl