BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Polskie zwycięstwo, rekordowa frekwencja!

2020-02-29 13:53:00

photo

Po ośmiu latach przerwy, dopiero drugi raz w tym wieku, Polak pierwszy na mecie Biegu Piastów na głównym dystansie. Reprezentant i mistrz Polski Dominik Bury wywalczył zwycięstwo po wspaniałej walce z rywalami z Niemiec i Czech. Wśród kobiet bezkonkurencyjna Klara Moravcova z Czech. Rekordowa frekwencja na mecie: 1619 osób!

 

 

Zawodnicy będą pamiętać ten Bieg Piastów do końca życia! Szalał wiatr, śnieg zasypywał trasę. Biegło się ciężko, ale atmosfera była znakomita i bardzo motywująca. Stawiany w gronie faworytów reprezentant Polski, 23-letni Dominik Bury od początku był w czołowej grupie, a o jego zwycięstwie zadecydował finisz. Za metą mówił, że wiele zawdzięcza świetnej współpracy z trenerem kadry Lukasem Bauerem. Jej efekty widać od początku sezonu. Dominik Bury odniósł kilka sukcesów, zdobył m. in. punktowane miejsce w prestiżowym Tour de Ski, zaliczanym do Pucharu Świata, jak również mistrzostwo kraju w biegu dystansowym.

Ubiegłoroczny zwycięzca Biegu Piastów Pavel Ondrasek zajął siódme miejsce, wyprzedzony został przez drugiego Polaka Kacpra Antolca. Trzecim Polakiem na mecie Krzysztof Małkiński.

W rywalizacji pań po raz kolejny w tym sezonie w Jakuszycach rewelacyjną formę zaprezentowała Klara Moravcova, która o prawie dwie minuty pokonała swoją młodszą o 13 lat rodaczkę Annę Sixtovą.

- Było bardzo ciężko, ale teraz jestem bardzo, bardzo szczęśliwa! - mówiła na mecie Klara Moravcova. - Warunki na trasie – z powodu pogody – były bardzo trudne, tory zawiewał śnieg. Najtrudniejszy odcinek był na Samolocie.

Prawie pół godziny później finiszowała najlepsza Polka Jadwiga Grynkiewicz. Ta jedna z najlepszych na świecie zawodniczek wśród pięćdziesięciolatek pobiegła wprost fenomenalnie! Tuż za nią ukończyły bieg 21-letnia Kamila Boczkowska i 38-letnia Anna Gałek, które także zaprezentowały się imponująco.

Warunki były trudne, ale najważniejsze, że nie brakowało śniegu. Organizatorzy ze Stowarzyszenia Bieg Piastów skrócili wprawdzie trasę z 48 km do 42 km, ale wobec problemów ze śniegiem w innych krajach i tak mogą mówić o przychylności aury. W tym sezonie z powodu niekorzystnej aury odwołano biegi Worldloppet w Niemczech, Austrii, Finlandii, Estonii i Japonii.

Bieg Piastów na głównym dystansie cieszył się znakomitą frekwencją. Na trasę wyruszyło 1635 zawodników z 30 krajów z Europy, Ameryki Północnej i Australii. Do mety dotarło 1619, co oznacza rekord w 44-letniej historii Biegu Piastów. Poprzedni wynosił 1592 osoby i został ustanowiony w 2009 roku, po wejściu Biegu Piastów do Worldloppet.

 

50 km (dystans skrócony do 42 km)

 

Mężczyźni

 

1. Dominik Bury 2:07:17

2. Jakob Walther Ssv Erfurt02 2:07:18

3. Jonas Bestak Silvini Madshus team 2:07:20

 

 

Kobiety

 

1. Klara Moravcova Ski Klub Jablonec 2:22:45

2. Anna Sixtova Ed System Bauer Team 2:24:36

3. Sandra Schutzova Cks Ski 2:27:57

 

Bieg Piastów na 42 km jest zaliczany do globalnego cyklu biegów narciarskich Worldloppet i do czeskiego cyklu biegów na nartach Ski Tour. W ramach Biegu Piastów zostały rozegrane Mistrzostwa Polski mężczyzn.

 

W niedzielę, 1 marca, o godz. 10, start Biegu Piastów na 25 km z udziałem Justyny Kowalczyk.

 

Wkrótce więcej informacji i zdjęć z dzisiejszego biegu.

Wyniki online

 

 

 

 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl