BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Zmiany na Polanie Jakuszyckiej

2020-05-15 12:12:00

photo

Na Polanie Jakuszyckiej trwa zaawansowana budowa nowego ośrodka sportowego. Przypominamy nasz artykuł z września 2016 roku, w którym wyjaśnialiśmy, dlaczego zdecydowaliśmy się sprzedać i wydzierżawić teren na tę inwestycję. 

Część Polany Jakuszyckiej została sprzedana i wydzierżawiona spółce Dolnośląski Park Innowacji i Nauki, zależnej od marszałka Dolnego Śląska. To warunek konieczny, by wybudować na Polanie Jakuszyckiej nowoczesny ośrodek narciarstwa biegowego. Będzie gotowy – jak dobrze pójdzie – w 2019 roku.

 

Dyskusje na temat formy udostępnienia Polany Jakuszyckiej pod tę inwestycję przez Stowarzyszenie Bieg Piastów trwały od około sześciu lat, a pierwsze koncepcje pojawiły się już w połowie lat siedemdziesiątych poprzedniego stulecia, przed pierwszym Biegiem Piastów. Już wtedy dostrzeżono wyjątkowe warunki klimatyczne w Jakuszycach, jak również bardzo korzystne ukształtowanie terenu, idealne do uprawiania sportu, przede wszystkim biegów narciarskich.

 

Przez lata kończyło się jednak tylko na dyskusjach. Biegaczy narciarskich przybywało z roku na rok, Bieg Piastów się rozwijał, ale infrastruktura na Polanie Jakuszyckiej za tym postępem nie nadążała. Kiedyś biegacze przebierali się w wagonach kolejowych, w barakach, a obecnie w niedużych budynkach oraz - w trakcie Biegu Piastów - namiotach.
W ciągu ponad czterdziestu lat od pierwszych planów budowy nowoczesnego ośrodka narciarskiego zmienił się świat, zmieniła się Polska, zmienił się Bieg Piastów, ale jakuszycki ośrodek niemal stał w miejscu.

 

To widoczne tym bardziej, że biegaczy narciarskich przyjeżdża do Jakuszyc setki razy więcej, niż 30-40 lat temu. Nie chodzi o Bieg Piastów, który zawsze był wielkim świętem narciarstwa biegowego, ale o zimową codzienność. Gdy w kraju powstają za publiczne pieniądze dziesiątki obiektów użyteczności publicznej, służącym wszystkim, w Jakuszycach zimą ruch jest ogromny, a biegacze nie mają się gdzie przebrać ani umyć.


W 2012 i 2014 roku Jakuszyce były areną Pucharu Świata w biegach narciarskich. Zawody były znakomitą promocją Polski, Dolnego Śląska, Szklarskiej Poręby i regionu jeleniogórskiego oraz Jakuszyc i biegów narciarskich. Wielu ludzi po raz pierwszy w życiu przyjechało na Polanę Jakuszycką - powodem była okazja do kibicowania najlepszym na świecie z Justyną Kowalczyk na czele.


Organizacja Pucharu Świata była bardzo droga, większość kosztów pokryła Szklarska Poręba, co dla miasta kilkutysięcznego było ogromnym wydatkiem. Koszty były spore (szły w miliony), bo niemal całą infrastrukturę trzeba było do Jakuszyc przywieźć.


Masowy ruch narciarski i okazja do globalnej promocji dzięki wielkim zawodom, na czym korzysta cały kraj, sprawiły, że pomysł budowy nowoczesnego ośrodka w Jakuszycach wrócił z taką siłą, jak nigdy. I nie chodzi już tylko o ośrodek narciarski, ale - szerzej – o sportowy, mogący służyć sportowcom amatorom i wyczynowcom przez cały rok.


 

Jego budowa wpisuje się bowiem w szeroki trend zmiany stylu życia Polaków, wśród których bardzo popularne stało się uprawianie sportu. Widzimy to w Jakuszycach przez cały rok - latem na parkingach jest znacznie więcej samochodów, niż kiedyś zimą.


Tego trendu już się nie zmieni – Polacy będą coraz liczniej biegać, jeździć na rowerze i rolkach oraz uprawiać inne dyscypliny. Czyli robić to, co jako swój cel stawia sobie Stowarzyszenie Bieg Piastów. Inne nasze cele to promocja naszej pięknej okolicy.


Znamy się jednak przede wszystkim na organizacji zawodów sportowych oraz na przygotowywaniu tras narciarskich. Nie znamy się na inwestycjach budowlanych, nie mamy też ani pieniędzy, ani ludzi, którzy mogliby się tym zająć. Pieniędzy nie mamy, bo pod względem mentalnym jesteśmy z innego świata, niż organizatorzy imprez komercyjnych – nasze planowanie nigdy nie było skoncentrowane na tym, by coś mieć z jakichś zawodów. Skupiamy się zawsze na tym, by zawodnik mógł wystartować możliwie niskim kosztem w jak najlepszych warunkach. Jesteśmy organizacją non-profit nie tylko z nazwy…


 

Reasumując: nie jesteśmy w stanie samodzielnie doprowadzić do modernizacji ośrodka w Jakuszycach za kilkadziesiąt milionów złotych. Nie zrobiliśmy tego przez ponad ćwierć wieku istnienia Stowarzyszenia Bieg Piastów, i nie ma się co łudzić, że bylibyśmy w stanie zrobić to kiedykolwiek.


Władza publiczna – marszałek Dolnego Śląska, a wcześniej także samorząd Szklarskiej Poręby – powiedziała więc: zróbmy to razem, albo pozwólcie nam wybudować ten ośrodek. Inaczej mówiąc: władza publiczna zobowiązała się realizować nasze cele – Stowarzyszenia Bieg Piastów, których my nie jesteśmy w stanie osiągnąć samodzielnie.


Mieliśmy wiele obaw, ale ostatecznie – już parę lat temu – zgodziliśmy się udostępnić Polanę Jakuszycką w celu budowy nowego ośrodka. Kilka lat zajęło dyskutowanie szczegółów bardzo długiej i skomplikowanej umowy. Chcieliśmy mieć gwarancję, że udostępniamy Polanę Jakuszycką na cel publiczny, zgodny z naszymi celami.


Formalnie jest to sprzedaż i dzierżawa gruntu niezbędnego do wykonania inwestycji. Umowa obwarowana jest wieloma warunkami, z których najważniejsze dotyczą celu transakcji – budowy nowoczesnego ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu. Wśród innych warunków jest zobowiązanie do umożliwienia Stowarzyszeniu Bieg Piastów organizacji zimowego, Letniego, Rowerowego i Ultra Biegu Piastów.


 

Mamy nadzieję, że nowy ośrodek powstanie możliwie szybko (najbardziej optymistyczny wariant mówi o 2019 roku) i będzie służył wszystkim: od początkujących po wyczynowych mistrzów. Trasy rekreacyjne do biegania na nartach pozostaną bezpłatne – nadal będziemy je przygotowywać, a pieniądze na ten cel zadeklarował marszałek Dolnego Śląska. Będą też nowe szatnie, toalety, natryski, smarowalnie nart, rolkostrada, strzelnica biathlonowa, multimedialne Muzeum Sportu i Turystyki, stacja kolejowa na skraju Polany Jakuszyckiej, poszerzone trasy wyczynowe, całe zaplecze organizacyjne, umożliwiające organizację Pucharu Świata i Mistrzostw Świata nie tylko w biegach narciarskich i biathlonie, ale i w wielu innych dyscyplinach sportu, na przykład w kolarstwie górskim i biegach bez nart.


Nasze obawy, dotyczące budowy ośrodka, studzi mocno znajomość realiów w innych krajach, gdzie organizowane są biegi Worldloppet. We Włoszech, Czechach, Szwajcarii i paru innych krajach wielkie biegi przygotowywane są przez kluby bądź stowarzyszenia, natomiast ośrodki i trasy, na których terenie są organizowane, należą do samorządów lokalnych, regionalnych bądź związków międzykomunalnych. Zmiana własnościowa w Jakuszycach jest krokiem w kierunku rozwiązań stosowanych w tych krajach.


 

Nowy właściciel i dzierżawca dużej części Polany Jakuszyckiej może liczyć na naszą wszechstronną pomoc i doradztwo. Zapewniamy, że to nie jest koniec Stowarzyszenia Bieg Piastów, ale początek działalności w nowych warunkach. Nasza siedziba pozostaje na Polanie Jakuszyckiej.


Na razie jednak – okiem biegacza – nic się w Jakuszycach nie zmieni. Minie sporo czasu, zanim spółka Dolnośląski Park Innowacji i Nauki będzie mieć projekt i pozwolenie na budowę oraz dotację nie tylko od marszałka Dolnego Śląska, ale i z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Możliwy początek budowy to druga połowa 2017 roku, a koniec – rok 2019. Nawet jednak, gdy łopaty zostaną wbite w ziemię, ośrodek będzie działał jak zwykle – roboty budowlane będą ograniczać się do Polany Jakuszyckiej, poza nią wszystkie trasy będą dostępne.


Trwają zapisy na zimowy Bieg Piastów i Rowerowy Bieg Piastów. Zapraszamy do udziału! Zapraszamy do Jakuszyc!


 


 

 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl