BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Letni Bieg Piastów - biegowe spotkanie przyjaciół!

2018-08-27 09:08:00

photo

Nastolatki i weterani, medaliści mistrzostw świata i debiutanci, mieszkańcy regionu i przybysze z krańców Europy… Pasja połączyła w trakcie Letniego Biegu Piastów przeróżnych ludzi. Pogoda im dopisała, a jakuszyckie trasy zarówno zachwyciły, jak i dały mocno w kość.


 

Jakuszycki Ultramaraton na dystansie 48 km pokazał 246 zawodnikom (rekord frekwencji) piękno Gór Izerskich od Jakuszyc po Izerę i Wysoki Kamień. Trzeci przed rokiem Piotr Basiński tym razem okazał się najlepszy, wyprzedzając Łukasza Wróbla, do którego dwadzieścia kilometrów przed metą miał ponad dwie minuty straty.
 

Wśród kobiet w sobotę zobaczyliśmy narodziny gwiazdy górskiego ultra. Małgorzata Moczulska wystartowała w takim biegu po raz pierwszy i od razu było widać, że jest do takich zawodów stworzona. Zwyciężyła z uśmiechem i wielką, 20-minutową przewagą.
 

Półmaraton (476 zawodników na mecie – też rekord!) dla wielkich faworytów – tegoroczna medalistka Mistrzostw Świata w Długodystansowym Biegu Górskim Dominika Stelmach wpadła na metę lekkim krokiem, podobnie jak Jacek Sobas, który rok temu wygrał Jakuszycki Ultramaraton. Oboje okazali się najlepsi w Pucharze Szklarskiej Poręby w Półmaratonach Górskich, obejmującym także Półmaraton Karkonoski i Wielką Pętlę Izerską.
 

W Jakuszyckiej Jedenastce (z udziałem 353 osób) – po szalonym, ekspresowym finiszu – pierwsze miejsce dla 19-letniego Krzysztofa Tschircha. Wśród pań wspaniały, równy bieg i zwycięstwo Katarzyny Ślusarczyk.
 

Był też Rekreacyjny Marsz Nordic Walking na 11 km z udziałem około 150 osób oraz dwa rewelacyjne biegi dzieci: Wyprawa Zuchów na dystansie około kilometra oraz Bieg Przedszkolaka na 250 metrów. Rozegrane w nowym miejscu (w pobliżu stacji kolejowej), na szerokiej, trawiastej trasie, dostarczyły niesamowitej radochy nie tylko uczestnikom, ale i rodzicom. A jak dzieci szybko biegły! Wielokrotny mistrz Polski w biegach Dariusz Kruczkowski, który towarzyszył im w sobotę, musiał wrzucić czwarty bieg, by za nimi nadążyć.
 

Miasteczko zawodów urządzone zostało na dużym parkingu w Jakuszycach i tętniło życiem od rana do popołudnia. Wielka zasługa w tym naszych znakomitych partnerów (PKP Intercity, Term Cieplickich, Hotelu Interferie Sport Bornit, Poczty Polskiej, Brubecka), którzy przygotowali wiele dodatkowych atrakcji dla ludzi w każdym wieku, także tych, którzy nie biegają. Można było poćwiczyć w strefie sportu, wypocząć w strefie chillout, w Expo zrobić zakupy i wysłać kartkę pocztową ze specjalnym datownikiem, posilić się w jednym z kilku foodtrucków czy pobawić się na koncercie zespołu Me, Myself and I.
 

Biegacze cieszyli się świetną, biegową pogodą (8-12 stopni, w niedzielę słoneczne) i znakomitą atmosferą. Stworzyło ją ponad 1300 zawodników i setki kibiców. Wśród tych pierwszych byli tacy, jak 16-letnia Agata Mielczarek, której jeszcze kilka dni wcześniej nie śniło się nawet, że weźmie udział w biegu górskim. Wraz z mamą Joanną zapisały się dwa dni przed zawodami i… Zadebiutowały docierając w euforii do mety 11 kilometrów.
 

Na mecie było również bardzo radośnie, gdy dobiegł do niej 66-letni Wiesław Dul. Jakuszycki Ultramaraton był jego setnymi zawodami na dystansie maratońskim lub dłuższym. Dopingowała go rodzina i przyjaciele, którzy zjechali licznie z całej Polski.
 

Jeszcze niedawno trudno było sobie wyobrazić Letni Bieg Piastów bez Polany Jakuszyckiej. Okazało się, że można jakoś sobie poradzić. Start usytuowano na początku drogi z Polany Jakuszyckiej na Samolot, a metę na dole Dolnego Duktu. Oba rozwiązania sprawdziły się. Tuż po starcie biegacze mknęli zacienioną trasą w lesie, omijającą Polanę Jakuszycką (zajętą i zamkniętą z powodu budowy nowego ośrodka sportowego). Meta na Dolnym Dukcie pozwalała na rozpędzenie się na ostatnich metrach i piękne, efektowne finisze.
 

W sobotę rano w głównej roli przez chwilę był Górny Dukt. Ta kapitalna trasa otrzymała patrona. Została nim firma PKP Intercity. Uroczystość otwarcia trasy pod nazwą: „PKP Intercity. Pociąg do Gór” odbyła się z udziałem marszałka Dolnego Śląska Cezarego Przybylskiego oraz przedstawicieli władz PKP Intercity, PKP i Biegu Piastów, jak również biegaczy.

Najlepsi:
Jakuszycki Ultramaraton (48 km)

1. Piotr Basiński 3:38:56
2. Łukasz Wróbel 3:39:28
3. Mariusz Kupczak 3:45:27

1. Małgorzata Moczulska 4:22:25
2. Marta Sonnek 4:42:40
3. Paulina Basińska 4:42:55
Ultramaraton ukończyło 246 biegaczy, w tym 40 kobiet.

Jakuszycki Półmaraton (21 km)
1. Jacek Sobas 1:21:10
2. Pavel Brydl 1:22:31
3. Mateusz Jaszczak 1:23:09

1. Dominika Stelmach 1:29:52
2. Patrycja Włodarczyk 1:36:19
3. Karolina Obstój 1:37:50
Do mety półmaratonu dobiegło 476 osób, w tym 142 kobiety.

Jakuszycka Jedenastka (12 km)
1. Krzysztof Tschirch 45:02
2. Pavel Brydl 45:30
3. Michał Domowicz 45:57

1. Katarzyna Ślusarczyk 52:38
2. Elżbieta Kowalewska 53:26
3. Teresa Krajewska-Wiśniak 56:30
Jedenastkę ukończyły 353 zawodników, w tym 153 panie.

Ultramaraton i półmaraton - wyniki
Jedenastka - wyniki

Wypowiedzi zwycięzców i dyrektora Biegu Piastów Kai Sznajdrowicz


 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl