BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Biegówki dla nowicjuszy

2019-02-04 20:36:00

photo
Świetna zima - nie tylko śnieżna, ale i często słoneczna, zachęca do przyjazdów w nasze strony znacznie więcej turystów, niż w poprzednich latach. W ukochanych przez biegaczy narciarskich Jakuszycach znowu trzeba wiedzieć, jak się zachować, by nie tracić czasu, na przykład, na szukanie miejsca dla samochodu. Mamy kilka podstawowych rad...

W ferie dolnośląskie w Jakuszycach padają rekordy frekwencji, w niektóre dni (nie tylko w weekendy), gdy przyjedzie się zbyt późno (na przykład o 11), można nie znaleźć miejsca do parkowania. Bezpłatne zajęte, płatne (15-20 zł za dzień za auto) także. Lepiej nie parkować byle gdzie na dziko, bo podczas próby wyjazdu możemy uszkodzić samochód albo będziemy musieli dzwonić po pomoc drogową.

Najlepiej przyjechać wcześnie lub… Późno. Wcześnie, czyli o godzinie 9, a późno, czyli o godzinie 15-16. Ta druga możliwość może być szczególnie atrakcyjna dla mieszkańców pobliskich okolic, którzy są w stanie pojechać na biegówki do Jakuszyc po pracy. Dzień staje się coraz dłuższy, jasno jest już nawet około godziny 17 (a wkrótce będzie jasno i o 18), więc przyjeżdżając nawet o czwartej popołudniu, zdążymy się nabiegać.

To dobry pomysł tym bardziej, że w godzinach popołudniowych trasy jakuszyckie pustoszeją – mamy je niemal tylko dla siebie.

Sprzęt pożyczyć czy kupić?

W Jakuszycach wypożyczalni wiele, ale zanim do nich wstąpimy, zastanówmy się, czy jesteśmy pewni, iż na biegówki będziemy jeździć rzadko. Jeśli tak – wypożyczmy. Koszt wypożyczenia jest znacznie mniejszy niż zjazdówek.

Ale jeśli pokochamy biegówki, zafundujmy sobie własny sprzęt. Przy kupnie (w Jakuszycach jest co wybrać) skorzystajmy z rad fachowców, którzy przepytają nas o poziom, cele, wagę, wzrost, sprawność, zrobią test, który pomoże dopasować narty.

Na początek warto kupić używane narty z łuską (wolniejsze), ale gdy pasja nas pochłonie i poprawimy technikę, kupmy narty bez łuski. Te używane nie zmarnują się – będą w sam raz na gorsze warunki na trasach, gdy spod śniegu nasze deski będą atakowane przez kamienie i korzenie.
Dla dziecka lepiej kupić używane, gdy pociecha dorośnie, wymienimy je z dopłatą na większe.

Trasy na początek

Najłatwiejsza jakuszycka trasa to odcinek Spacerowej z Jakuszyc do Rozdroża pod Działem Izerskim – płaska, szeroka. Dalej prowadzi zjazdem na Orle – na pierwszy raz ten zjazd może być dość kłopotliwy, nie mówiąc o powrocie pod górkę.

Druga bardzo łatwa trasa to Dolny Dukt, czyli z Polany Jakuszyckiej na Rozdroże pod Cichą Równią – szeroko, dość płasko (choć tak naprawdę trochę pod górkę). Powrót – delikatnie w dół – jest bardzo relaksujący.

Gdy ktoś ma doświadczenie ze zjazdówek, poradzi sobie szybciej na biegówkach niż ktoś, kto nie miał nart nigdy na nogach. Podobnie z osobami uprawiającymi jakikolwiek sport – już sama koordynacja ruchowa i sprawność dają wiele. Wprawa w zjazdówkach daje z kolei pewność, że gdy stanie się na nartach, utrzyma się równowagę. Zupełni narciarscy nowicjusze często zaczynają od upadków. Zjazdowcom często dobrze idzie na biegówkach techniką łyżwową, czyli nie w torach (w torach biega się techniką klasyczną).

Gdy kupujemy narty, sprawmy sobie też pokrowiec na nie, by nie pobrudzić smarami wnętrza samochodu. Smarowania nart nauczymy się, jeśli tylko chcemy i mamy samozaparcie, ale jeśli nie lubimy takich zajęć, zawsze znajdzie się ktoś w serwisach czy ze znajomych, kto nas w tym wspomoże.  Narty z łuską nie wymagają smarowania za każdym razem, w smarowaniu nart bez łuski mamy już do czynienia z wyższą szkołą jazdy. Jeśli nie mamy o tym pojęcia, zostawmy to fachowcom, bo zrobimy sobie krzywdę!  

Powodzenia na biegówkach!

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl