BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Największy Bieg Piastów w historii

2019-03-03 17:39:00

photo

1711 osób na mecie niedzielnego biegu na 25 km klasykiem! Odkąd udział kontrolowany jest elektronicznie, jeszcze nigdy do mety Biegu Piastów nie dobiegło tak wielu zawodników. Wygrali Jiri Rocarek i Agata Warło.


 

To było niesamowite wydarzenie! Już sam start na Polanie Maliszewskiego, szerokiej, z doskonałą widocznością dla kibiców, dostarczył dużych wrażeń. Kolorowy tłum biegaczy z ponad 20 krajów świata wyglądał imponująco. Jednym z kibiców była Justyna Kowalczyk, która zamieściła nawet w internecie filmik, na którym wszystkich dopinguje.

Wsparcie kibiców było dziś bardzo potrzebne, bo było zimno i wietrznie, bez opadów i słońca. Jiri Rocarek z Danem Slechtą oderwali się od rywali, za nimi podążał Toni Escher, którego śladem biegł Krzysztof Małkiński. W takiej kolejności wpadli na metę.

- Oddalili się na początku. Potem było już bardzo trudno ich dogonić – opowiadał na mecie Krzysztof Małkiński.

W rywalizacji kobiet klasę pokazała Agata Warło z polskiej kadry narodowej. Na mecie medal zawiesiła jej na szyi trenerka Justyna Kowalczyk. Za Agatą finiszowała Czeszka Tereza Hujerova, po której do mety dobiegła kapitalna propagatorka biegówek w stolicy Katarzyna Witek.

Piąta ukończyła bieg Asia Bronisz. Świetnie spisała się także Ola Fundanicz. Szóste miejsce warto docenić, tym bardziej, że z powodu ogromu codziennych obowiązków rodzinnych i zawodowych przebiegła w tym roku tylko 150 kilometrów. Mimo to nie odmówiła sobie startu w Biegu Piastów. I bardzo dobrze!

Za plecami najlepszych rozgrywał się wielki bieg amatorów, wśród których nie brakowało debiutantów na tak długim dystansie. Na niełatwej trasie, nie tak szybkiej, jak podczas sobotniej pięćdziesiątki, ale i tak wymagającej dobrej techniki na zjazdach, wielu przeżyło ogromne emocje i zaskakujące przygody. Dorota Dahrendorf ze Szklarskiej Poręby biegła na swój najlepszy czas, gdy potrącił ją mężczyzna. Złamała kijek i przez dziesięć kilometrów wszyscy ją wyprzedzali. Gdy otrzymała nowy, nie było już szans na życiówkę.

Jeden z największych przyjaciół Biegu Piastów w Czechach Jan Kazda pomknął do mety jak strzała. Podobnie jak Zbigniew Kubiela, który pobiegł najszybciej w życiu.

- To był mój pierwszy raz na 25! Udało się! - opowiadała na mecie, płacząc ze wzruszenia, Joanna Szwedowska. - Narty pożyczyłam od córki. Za rok polecę pięćdziesiątkę!

- W pewnym momencie tak mnie odcięło, że zrobiło mi się ciemno przed oczami – mówiła rozczarowana Miśka Przyłuska. - Pogorszyłam się o pół godziny w stosunku do ubiegłego roku. Nie zabalowałam! Może dlatego?

W dobrej formie do mety dotarł 70-letni Szczepan Sidor z Jeleniej Góry, dla którego to był czterdziesty Bieg Piastów. Świetnie poradził sobie także 75-letni Walter Judka – jedyny uczestnik wszystkich edycji Biegu Piastów od 1976 roku.

Do mety dobiegło 1711 osób, w tym 412 kobiet. Odkąd udział zawodników kontrolowany jest elektronicznie, najwięcej zawodników ukończyło Bieg Piastów w 2009 roku, gdy po wejściu do Światowej lgi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet metę biegu na 50 km osiągnęło 1661 osób. Na dystansie 25 km lub zbliżonym dotychczasowy rekord wynosił 1538 (2012). W ubiegłym roku dwudziestkę piątkę ukończyły 1391 osoby, czyli o 321 mniej.
zdjęcia ze startu

25 km klasykiem

Mężczyźni

1. Jiri Rocarek 1:08:04

2. Dan Slechta 1:09:14

3. Toni Escher 1:11:20

4. Krzysztof Małkiński 1:11:54

Kobiety

1. Agata Warło 1:19:27

2. Tereza Hujerova 1:21:25

3. Katarzyna Witek 1:24:24

zdjęcia z mety

Pełne wyniki: 25 km ct


 


 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl