BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

43. Bieg Piastów - dziękujemy!

2019-03-05 20:14:00

photo

To był WIELKI BIEG! Dzięki Wam, Zawodnicy! Nie odstraszyła Was, deszczowa i wietrzna, pogoda w piątek podczas biegów na 6 i 30 kilometrów. W sobotę i niedzielę, podczas dwudziestki piątki i pięćdziesiątki, nie zawiedliście do tego stopnia, że oba biegi - pod względem frekwencji - należą do trzech największych w historii biegów narciarskich w Polsce.

Na wysokości zadania stanęła Królowa Polskich Nart Justyna Kowalczyk. Nie dość, że przyjechała do Jakuszyc wprost z Mistrzostw Świata w Austrii i wygrała w pięknym stylu na koronnym dystansie, to zachęciła do udziału w Biegu Piastów dwie swoje podopieczne z reprezentacji Polski: Magdalenę Kobielusz i Agatę Warło. Pierwsza wygrała bezapelacyjnie bieg na 30 km, a druga na 25 km i zajęła drugie miejsce na trzydziestce. Narty smarował im Mateusz Chowaniak, świetny serwismen, który sam też stanął w szranki, i to z powodzeniem, bo na 30 kilometrów przegrał tylko z Tonim Escherem.

Justyna Kowalczyk startowała w Biegu Piastów po raz drugi (pierwszy raz w 2017) i po raz drugi jej udział w naszych zawodach spotkał się z ogromnym zainteresowaniem kibiców i dziennikarzy. Jak sama opowiadała, na trasie towarzyszył jej ogromny doping w wielu miejscach, co oznacza, że kibice musieli założyć narty, bo inaczej do naszej trasy - położonej cudownie w Górach Izerskich na terenie gościnnego Nadleśnictwa Szklarska Poręba i Lasów Państwowych - nie sposób dotrzeć. Na mecie Justynę fetowało około tysiąca widzów, a jej wspaniałe zwycięstwo relacjonowało około 80 akredytowanych dziennikarzy z Polski, Niemiec, Litwy, Włoch, Austrii i Francji. Relacje telewizyjne przekazywały największe polskie stacje (TVP, TVN i Polsat) oraz kilka lokalnych. Wiele godzin audycji można było usłyszeć w Polskim Radio z Programem I na czele.

Wśród mężczyzn na 50 km zwyciężył - po pasjonującym finiszu na ostatniej prostej – czeski specjalista od biegów długich Pavel Ondrasek. Podobnie jak Justyna Kowalczyk, to jego drugi triumf w Biegu Piastów na 50 km, po pierwszym w 2017.

Pokonał minimalnie Pawła Klisza. W czołowej dziesiątce był jeszcze jeden Polak - Bogusław Gracz. Zdyskwalifikowany został inny polski faworyt Jan Antolec – za łyżwowanie. Trzeci na mecie był Niemiec Florian Rohde.

Bieg Piastów – jak co roku – to znacznie więcej, niż rywalizacja najlepszych. Wspaniale wyglądał start, który wrócił na Polanę Maliszewskiego. Kolorowy peleton tysięcy biegaczy prezentował się wspaniale, a gdy oglądało się go z góry, można było zdać sobie sprawę, jak wielkim wydarzeniem jest Bieg Piastów. Zawodnicy zjechali z 31 krajów z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii.
Byli wśród nich stali bywalcy, jak jeleniogórzanie Walter Judka (startuje od początku naszych zawodów w 1976) i Szczepan Sidor (start nr 40). Nie zawiodły rodziny Haniszewskich z liderem Lesławem (start nr 38), Skowronów czy Hugo-Baderów z wybitnym reporterem Jackiem na czele.

Najważniejsze, że dopisali zawodnicy! Bieg na 25 km ukończyło 1711 osób – jeszcze nigdy w Polsce, odkąd udział biegaczy kontroluje się elektronicznie – do mety biegu na nartach nie dotarło tak wiele osób. Dotychczasowy rekord wynosił 1661 osób i dotyczył Biegu Piastów na 50 km w 2009 roku – po wejściu do Worldloppet. I tylko wtedy na naszym najdłuższym dystansie pobiegło więcej zawodników, niż w ostatnią niedzielę, gdy do mety dobiegło 1592.
Na wszystkich dystansach finiszowało 5486 narciarzy – więcej, niż w 2018, choć jeden dystans nam ubył. Jak widać, mimo zmiany programu, każdy znalazł bieg dla siebie.

Dziękujemy naszym sponsorom – KGHM Polska Miedź SA, PKO Bankowi Polskiemu, Tauronowi Polskiej Energii, Brubeckowi. Dziękujemy Lasom Państwowym z Nadleśnictwem Szklarska Poręba za udostępnienie wspaniałych tras. Dziękujemy Szklarskiej Porębie za to, że jest Stolicą Biegu Piastów i wspiera nas na wiele sposobów. Dziękujemy społeczności lokalnej za pomoc w różnej formie.

Bieg Piastów to praca kilkuset organizatorów. Osób często niewidocznych, wykonujących swoją pracę gdzieś z boku, bez pomocy których jednakże wydarzenie to nie mogłoby odnieść tak wielkiego sukcesu. Pracownicy, wolontariusze, przedstawiciele służb mundurowych, sędziowie oraz ekipa techniczna. Każdego dnia starali się wypełniać swoje obowiązki w jak najlepszy sposób. Pracę tych osób mogliście Państwo obejrzeć i docenić goszcząc w Jakuszycach. Dziękujemy im za poświęcony czas, zaangażowanie i trud włożony w organizację tego magicznego przedsięwzięcia.

Do zobaczenia w 2020 na 44. Biegu Piastów!