BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Nowa trasa półmaratonu zdała egzamin

2020-07-04 20:08:00

photo
28 osób przebiegło dziś trasę Jakuszyckiego Półmaratonu, który odbędzie się 29 sierpnia w ramach 8 Letniego Biegu Piastów. To był debiut nowej trasy. Bardzo się cieszymy, że spodobała się uczestnikom rekonesansu.

Trasa została zmieniona z uwagi na ochronę środowiska, a dokładnie: konieczność ominięcia stref ochrony przyrody na Jeleniej Łące i Cichej Równi. Wytyczyliśmy więc zupełnie nową i zaprosiliśmy biegaczy na drugi rekonesans trasy półmaratonu w tym roku.

Na rekonesans przyjechała silna grupa biegaczy z Jeleniej Góry i okolic oraz z województwa lubuskiego – Zielonej Góry i Żagania. Niektórzy uczestniczą w naszych biegach od lat, są nawet zdobywcami Wielkiego Jakuszyckiego Szlema. Było ciepło, ale nie upalnie. Momentami wiało, co nas orzeźwiało.

Wystartowaliśmy w Jakuszycach. Na pierwszych kilometrach na asfaltowym Dolnym Dukcie trzymaliśmy się jeszcze blisko siebie, ale na zbiegu trasą Bez Łaski ścigacze uciekli reszcie. Do ostatniej grupy – ku naszej uciesze – dołączyli na tym odcinku znakomici biegacze narciarscy Jadwiga Grynkiewicz i Marek Tokarczyk, którzy na start się chwilę spóźnili.

Potem czekał nas podbieg trasą Woda Mineralna. Oj, tutaj było co robić! Zwłaszcza, że było tu trochę błota i wody. Dalej kolejny podbieg – suchy, ale długi – na Czerwone Skałki (znany zimą jako trasa Zimowa PKO Banku Polskiego). Dotarliśmy nim do miejsca zwanego Czerwony Potok, skąd pobiegliśmy płaskim i opadającym odcinkiem do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem.

Czekał nas atak szczytowy po kamieniach na tę niesamowitą górę z kapitalnymi widokami, należącymi do najpiękniejszych w Sudetach. Przeszliśmy do marszu. Na Wysokim Kamieniu grupa najszybsza poczekała na resztę, był czas na krótki odpoczynek, nawodnienie się i zdjęcia.

Z Wysokiego Kamienia do mety już prawie tylko w dół. Najpierw grzbietowym, przepięknym szlakiem do Rozdroża pod Zwaliskiem, tam skręt w lewo do drogi szutrowej w prawo na Kopalnię Stanisław, skąd szybki i wygodny zbieg po asfalcie – przez Rozdroże pod Cichą Równią i Dolny Dukt – do Jakuszyc.

Dokładny dystans na naszych różnych urządzeniach pomiarowych wynosił od ponad 21 do 22 km. Najszybsi pokonali go ze średnim tempem 5:10 na kilometr. Jarek Włodarczyk najszybszy odcinek, na zbiegu, pokonał poniżej 3:40. Średnia biegu całego dystansu najwolniejszych przekraczyła 7 minut na kilometr. Suma przewyższeń: 453 metry (na poprzedniej trasie naszej połówki: 293 metry).

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom! Zapraszamy na kolejny, ostatni rekonesans trasy 8 Letniego Biegu Piastów – w niedzielę, 12 lipca. Poznamy na nim nowy odicinek trasy Jakuszyckiego Ultramaratonu. Zbiórka i start o godz. 10:00 w Jakuszycach na dużym parkingu, przy żółtym kontenerze. Bez opłat i zgłoszeń. Orientacyjna długość dystansu na tym rekonesansie: około 23 km.

Zapisy na 8 Letni Bieg Piastów trwają. Serdecznie zapraszamy!
zapisy na 12 km i nordic walking
Zapisy na Półmaraton i Ultramaraton

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl