BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Nowy fragment trasy ultra sprawdzony!

2020-07-12 16:58:00

photo
“Zwycięzców poznaje się na zbiegach!” - powiedział Damian podczas zbiegu karkołomną ścieżką z Rozdroża pod Zwaliskiemi na Rozdroże Izerskie. To część nowego odcinka trasy Jakuszyckiego Ultramaratonu w ramach 8 Letniego Biegu Piastów. Damian pokonał go dziś jako jeden z 22 uczestników.


Na rekonesans odcinka najdłuższej trasy 8 Letniego Biegu Piastów zaprosiliśmy z uwagi na jej spore zmiany, podyktowane zaleceniami osób odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Nowością jest m. in. fragment z Rozdroża pod Zwaliskiem na Rozdroże Izerskie i dalej na Rozdroże pod Kopą, skąd trasa prowadzi do Jakuszyc przez Jagnięcy Jar i Dolny Dukt Końskiej Jamy. To oczywiście tylko fragment trasy Jakuszyckiego Ultramaratonu. Cała ma około 50 km.

To był nasz czwarty otwarty rekonesans w tym roku (były też dwa zamknięte, z uwagi na epidemię, z udziałem dwóch osób). Im dłuższy dystans, tym mocniejsi uczestnicy. Większość tych, którzy przyjechali dzisiaj, okazała się bardzo silna – maratończycy w każdym calu. Była w tym gronie znakomita biegaczka narciarska Kamila Boczkowska. Było też kilku zdobywców Wielkiego Jakuszyckiego Szlema – trofeum przyznawanego za ukończenie w jednym roku Biegu Piastów, Letniego Biegu Piastów i Rowerowego Biegu Piastów na najdłuższych dystansach.

Aby dobiec do nowego odcinka ultramaratonu, musieliśmy najpierw wbiec z Jakuszyc na Kopalnię Stanisław. Grupa ścigaczy i średniaków (dziś bardzo mocnych) poczekała tam na resztę. Dalej ścigacze i średniacy pobiegli już swoim tempem, a reszta uczestników swoim.

Zbieg z Rozdroża pod Zwaliskiem na Rozdroże Izerskie prowadzi górską ścieżką, stromą, z kamieniami i korzeniami. To jeden z dwóch najbardziej górskich odcinków trasy ultramaratonu. Drugi znajduje się na zbiegu z Granicznika do zamkniętego mostu na Izerze.
Kiedyś prowadziła tu – w przeciwnym kierunku – trasa Rowerowego Biegu Piastów.
- Zasuwałem pod górę z rowerem pod pachą! - wspominał dziś Janusz Czaplicki.

Gdy zbiegliśmy na Rozdroże Izerskie, czekał nas długi, pięciokilometrowy podbieg na Rozdroże pod Kopą. Długi, ale po wygodnej, równej nawierzchni, z odsłaniającymi się stopniowo po prawej stronie ładnymi widokami na Góry Izerskie.

Z Rozdroża pod Kopą dalej pomknęliśmy przez urokliwy Jagnięcy Jar i Rozdroże pod Cichą Równią do Jakuszyc. Tu było płasko i w dół, można było dodać gazu!

Cały dzisiejszy dystans miał około 21 km długości i około 400 metrów przewyższeń. Wszyscy sobie dziś z nim poradzili, ale zauważyli też, że w trakcie zawodów trzeba będzie przygotować się na to, co będzie dalej. Bo po zaliczeniu zbiegu do Jakuszyc zabawa dopiero się zacznie. To będzie bowiem trzydziesty kilometr. Przed podejściem lub podbiegiem na Samolot, zbiegiem z niego na Orle, pętelką z kolejnym podbiegiem na Granicznik i – na deser – okrążeniem Koziego Grzbietu z kolejnym długim podbiegiem: na Rozdroże pod Działem Izerskim. Ultramaraton rozstrzygnie się właśnie tu. Dlatego nie ma co wcześniej szaleć i narzucać zbyt szybkiego tempa.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszego rekonesansu.
Zapraszamy do udziału w 8 Letnim Biegu Piastów!

ZAPISY NA JAKUSZYCKĄ 12 I NORDIC WALKING

ZAPISY NA JAKUSZYCKI ULTRAMARATON I PÓŁMARATON

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl