BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

45 lat Biegu Piastów - Ewa Szmel

2020-12-23 19:57:00

photo
Gdy 30 lat temu zakochała się bez pamięci w znakomitym biegaczu narciarskim, postanowiła o niego zawalczyć! Założyła (pierwszy raz w życiu) biegówki i zaczęła trenować.

- Biegał świetnie technicznie. Nauczył mnie pokonywania zakrętów na dużej szybkości – wspomina Ewa Szmel. - Łatwo nie było, ale zawzięłam się. Próbowałam, próbowałam, aż się nauczyłam!

Ukochany i jego kumple zabierali Ewę na treningi do Jakuszyc. Byli znacznie szybsi, więc zostawiali wolniejszej koleżance strzałki na śniegu, oznaczające kierunek biegu. Ta metoda była skuteczna, bo ruch w Jakuszycach wtedy (w 1990) był minimalny. Dystanse dla początkującej były jednak całkiem pokaźne. No ale czego nie robi się, gdy biegnie się za swoimi marzeniami, za swoją miłością...

I tak oto Ewa stała się nie tylko biegaczką narciarską, ale maratonką na biegówkach. Gdy miłość na nartach poczęta stała się intymnym wspomnieniem pięknego romansu, rozkwitła inna: do nart, biegania, sportowego trybu życia, pełnego treningów, wycieczek biegowych, startów. Przez cały rok.

- Biegówki mnie wciągnęły, od każdego trenera czegoś się uczyłam – mówi Ewa. - Kazimierz Kałużny zwrócił mi uwagę, że spóźniam odbicie. Nie miałam pojęcia, co ma na myśli! Ale wytłumaczył, więc poprawiałam odbicie do skutku. Staszek Michoń nauczył mnie fazy lotu oraz taktyki biegu na długim dystansie: że jak biegnę cztery kółka, to mam zacząć spokojnie, by ostatnie pokonać w takim tempie, jak pierwsze, gdy wydaje mi się, że biegnę wolno. Krysia Turowska i Grzegorz Sadowski skorygowali moją pracę rękami, a Krysia dodatkowo przygotowała mnie do moich pierwszych maratonów bez nart: górskiego i ulicznego. Nawet pobiegła je razem ze mną.

Odkąd Ewa biega, startuje w Biegu Piastów, zawsze na pięćdziesiątkę. Nieobecna była tylko raz, gdy pojechała na Wazy. Przez wiele lat wyprzedzały ją jedynie dziewczyny z kadry. Choć lata lecą, niewiele się zmieniło – w tym roku była trzynastą Polką open, ale w swojej kategorii wiekowej (sześćdziesiątce) zwyciężyła z przewagą… 64 minut.

Wyniki ma rewelacyjne, bo trzyma formę fizyczną, ale – przede wszystkim - jest znakomita technicznie. To dlatego dokłada na nartach rywalom o dekady młodszym, mocniejszym kondycyjnie i fizycznie.

Sama mówi o sobie: Babcia. Wnuczek Antoś jest jej oczkiem w głowie. Kolejna wielka MIŁOŚĆ EWY! To dopiero będzie biegacz...

 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl