BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

45 lat Biegu Piastów - Waldemar Witulski

2020-12-25 20:08:00

photo
Gdy przekroczył trzydziesty piąty kilometr, zorientował się, że rywale zostali w tyle. Takiej szansy nie można było wypuścić z rąk! Na podbieg spod Orla na pętlę wokół Koziego Grzbietu, pognał jak szalony. To nic, że trasa była ciężka, nieprzetarta z powodu świeżego śniegu, wyznaczana przez tyczki znane z narciarstwa alpejskiego...

To był rok 1987. Trzy lata wcześniej o zwycięstwie – poza świetną formą – zadecydowało doskonałe smarowanie.

- Pogoda wskazywała na smary twarde, ale trener Kazimierz Kałużny, który mnie wtedy prowadził, zdecydował, że lepsze będą klistry. Efekt? Dwóm Czechom, którzy długo biegli przede mną, przestało trzymać na podbiegu na Samolot. Wyprzedziłem ich i do mety dobiegłem z wyraźną przewagą.

Waldemar Witulski należy do nielicznych startujących wciąż w Biegu Piastów, którzy byli wśród uczestników jego pierwszej edycji w 1976. Uczestniczył w Biegu Piastów ponad trzydzieści razy.

Należał do najlepszych w kraju, był w kadrze Polski razem z legendami: mistrzem świata Józefem Łuszczkiem i trenerem Edwardem Budnym. Biegał – początkowo bez nart – od małego, bo… Miał daleko do szkoły i późno wychodził z domu.
- Z Głębocka do Miłkowa miałem trzy kilometry, więc - mając 20-25 minut - nie pozostało nic innego, jak – z teczką z zeszytami i książkami pod pachą - biec! - wspomina. - Wpadałem na pierwszą lekcję w ostatniej chwili.

Miał szczęście, że w gminie Podgórzyn w Karkonoszach działali pasjonaci sportu: Paweł Oprocha, który biegówek uczył się jeszcze na Kresach, pod zaborami, Edward Maziarz, który wysyłał młodego Waldka na zawody szkolne, oraz Andrzej Musielski – fanatyk narciarstwa biegowego.
- Zaraził nim kilkadziesiąt osób, które regularnie jeździły na treningi do Jakuszyc. To z tego grona wyrosło wielu zawodników, którzy liczyli się w skali kraju – mówi Waldemar Witulski.

Stuknęła mu sześćdziesiątka, ale nadal trzyma formę. Co zrobić, by pójść w jego ślady?

- Prowadzić zdrowy tryb życia, mieć dobre geny, ale i zachować zdrowy rozsądek – radzi. - Nie szarżować, traktować sport w jakimś stopniu zabawowo, nie stracić radości dziecka.

 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl