BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

BĘDZIEMY RATRAKOWAĆ

2020-12-31 19:13:00

photo
1. Podjęliśmy decyzję: gdy spadnie odpowiednio dużo śniegu, rozpoczniemy ratrakowanie tras.
Na razie śniegu jest o wiele za mało, ale ponieważ dostajemy mnóstwo pytań o nasze stanowisko na wypadek silnych śnieżyc, w kolejnych punktach przedstawiamy szczegółowe argumenty, jakie bierzemy pod uwagę.

2. Z rozporządzenia wynika (wynika, bo trzeba to wydedukować, gdyż nie jest to podane wprost), że ośrodki narciarskie mają być zamknięte, ale nie bezwarunkowo. Dopuszczone jest organizowanie zajęć dla – pisząc w skrócie – zawodników wyczynowych, którzy ze sportu żyją. Takich zawodników na naszych trasach – jak wiadomo – trenuje wielu. Podobnie jak uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie (oraz oczywiście innych szkół sportowych), a jak mówi rozporządzenie – taka młodzież również jest objęta wyłączeniem od zakazu działalności ośrodka.

3. Z drugiej strony jednak, zawodnicy wyczynowi i młodzież wyczynowa – w skali całej społeczności narciarskiej, która odwiedza nasze trasy – to mniejszość, zwłaszcza w weekendy (w dni powszednie bywa różnie). Biorąc pod uwagę – jak fachowo określa to nasz prawnik – celowościowy charakter rozporządzenia – ograniczenie gromadzenia się ludzi, musimy docenić wagę tego argumentu.

4. Rozumując tym tokiem, idealnie pod względem prawnym byłoby wpuszczać na ratrakowane trasy wyłącznie wyczynowców. Sęk w tym, że nasz ośrodek – w przeciwieństwie do wielu innych ośrodków narciarstwa biegowego – nie zajmuje dość ograniczonego obszaru, na którym łatwo kontrolować, kto na nim jest. Przede wszystkim jednak: nasze trasy są na terenie Lasów Państwowych. Obowiązuje nas ustawa o lasach, gwarantująca wstęp do lasu każdemu. To z jej powodu nie mamy prawa zakazywać pieszym chodzenia po naszych trasach (możemy tylko prosić).

5. Możemy więc ratrakować, a przy wejściu na trasy postawić tabliczki, że są nieczynne albo że czynne tylko dla wyczynowców. Co się stanie, jeśli ktoś, kto nie jest wyczynowcem, będzie po nich biegał? Nikt nie będzie miał podstaw prawnych, by interweniować. Można będzie jednak apelować do rozsądku, by nie biegać w grupach, nie tworzyć skupisk ludzkich.

6. Najważniejsze jest Wasze bezpieczeństwo. Dlatego już od poniedziałku, 4 stycznia, choć ośrodek formalnie jeszcze nie rozpoczął działalności, wznawiamy codzienne dyżury ratowników medycznych. Nie mamy wątpliwości, że warto wzmocnić ochronę Waszą, ale nie tylko. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, że ktoś odnosi kontuzję w Jakuszycach, a w celu udzielenia pomocy trzeba ściągać karetkę z Jeleniej Góry. Pracownicy służby medycznej mają od dawna dość innych zajęć. Nie dokładajmy im roboty.
Również w trosce o bezpieczeństwo w wielu miejscach na naszym terenie zobaczycie obrazki przypominające o zachowaniach zgodnych z reżimem sanitarnym.
Bardzo ważne – i jeszcze raz o to prosimy - by nie gromadzić się w grupy. Niech każdy biega sam, a jeśli z kimś, to z zachowaniem dystansu społecznego.

Pieszym zaproponujemy po raz kolejny inne miejsca na sanki, jabłuszka, spacery. Inne, ale tylko takie, gdzie jest cudownie i jest śnieg! W naszych pięknych Jakuszycach są trasy, których nigdy nie ratrakujemy, zarówno w Karkonoszach, jak i w Górach Izerskich. Warto je odkryć. 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl