BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

45 lat Biegu Piastów - Hannes Larsson

2021-01-01 19:41:00

photo
Ukończył ponad 300 biegów Worldloppet. Biegać na nartach zaczął jako dwulatek, w zawodach Worldloppet uczestniczył od powstania tej organizacji w 1978, a zakończył przed trzema laty, w wieku osiemdziesięciu siedmiu lat, po skompletowaniu trzydziestego czwartego tytułu Mastera Wordloppet.

Na Bieg Piastów przyjechał po raz pierwszy w 2009. Wybrał jeden dystans: 30 km. Analizując historię jego startów w Jakuszycach, widać, że ten pierwszy raz był zwiadem. Bo potem już się nie oszczędzał. Będąc koło osiemdziesiątki, przez trzy lata zdobywał dublety: kończył w świetnej formie obie pięćdziesiątki (wtedy organizowaliśmy biegi na królewskim dystansie także techniką dowolną). Później leciał zestaw 25+50+30. Ostatni raz w 2017, jako 86-latek.

Przez niemal dekadę przyjeżdżał do nas prawie co roku (raz nie dał rady, bo miał przerwę po operacji spowodowanej migotaniem przedsionków). Ponieważ nikt nie miał (i długo mieć nie będzie) takiego dorobku, jak on, jeśli chodzi o liczbę startów i tytułów Mastera Worldloppet, jego relacje z zawodów i opinie stanowiły inspirację dla wielu podróżników na biegówkach. W swoich publikacjach wysoko oceniał Bieg Piastów, podobała mu się urozmaicona, naturalna trasa w lesie oraz dbałość o zawodnika.

Tak, jak innym biegom Worldloppet, również naszemu poświęcił interesujący rozdział w swojej pasjonującej książce: “Cross-Country Skiing Around The World”. Propagując zwiedzanie świata na biegówkach, był współzałożycielem i przez dziewięć lat prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Narciarzy Worldloppet.

Hannes Larsson jest wielką osobowością biegów narciarskich także z uwagi na swoją skromność i wysoką kulturę osobistą. Nigdy nie domagał się specjalnego traktowania, ani nie przeceniał swoich tytułów. Podkreślał, że pod względem sportowym to żaden wyczyn, gdyż by zmieścić się w limicie czasu biegów Worldloppet, wystarczy utrzymanie średniego tempa nieco szybszego od spokojnego spaceru. Tłumaczył, że jako emeryt od 1991 roku (wcześniej pracował jako specjalista od analizy bezpieczeństwa reaktorów nuklearnych i statków kosmicznych) może pozwolić sobie na podróże pod względem czasowym i finansowym, na co młodsi, znacznie lepsi zawodnicy, nie mają szans. Bardzo doceniał natomiast to, że regularne starty pomagają utrzymać dobrą formę fizyczną.

Urodzony w Finlandii, w wieku dojrzałym zamieszkał we Włoszech, a potem we Francji. Gdy kończył starty w Worldloppet, zapowiedział, że chce odkryć nowe ścieżki, trasy i zawody. Biegać tam, gdzie go jeszcze nie było.

Zdjęcie: Hannes Larsson na mecie Biegu Piastów na 25 km. 5 marca 2017. Wynik: 3:11:37.

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl