BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

45 lat Biegu Piastów - Janusz Czaplicki

2021-01-03 20:28:00

photo
Gdy 7 marca 2009 roku obserwował z wału nad Polaną Maliszewskiego imponujący start niemal tysiąca siedmiuset uczestników pięćdziesiątki, pomyślał: “Za rok ja też!” Stał na nartach, które kupił za namową znajomych. Przekonywali go do biegówek od paru lat. Prawie 12 lat później jest jednym z pięciu herosów, którzy zdobyli komplet statuetek Wielkiego Jakuszyckiego Szlema – pięć razy ukończyli zimowy Bieg Piastów, Letni Bieg Piastów i Rowerowy Bieg Piastów na najdłuższych dystansach.

O Biegu Piastów dowiedział się na początku lat 90. XX wieku, gdy służył zawodowo w wojsku w Jeleniej Górze. Opowiadał mu z zachwytem o Piastach, podczas strzyżenia, pracujący dla jednostki fryzjer - Stanisław Mroziński, dobry duch jakuszyckich tras. Ale służba nie pozwalała Januszowi na wypady na narty, choć umożliwiała utrzymywanie formy fizycznej.

Gdy jednak przeszedł na emeryturę, a służbę zamienił na pracę na uczelni, ruszył! Na rozgrzewkę trzy razy przeleciał 26 km. Potem wybierał już tylko dystans królewski. Za pierwszym razem uczcił nim swoje pięćdziesiąte urodziny.
Przez kolejne lata do Jakuszyc przyjeżdżał tylko zimą, aż dał się skusić na rekonesans trasy Letniego Biegu Piastów w 2015. Przebiegł wtedy bez nart tyle, co nigdy w życiu: 21 km. Pokochał Jakuszyce także latem!
Poszedł, a właściwie pobiegł, za ciosem: w Letnim Biegu Piastów wybrał ultramaraton, a w Rowerowym Biegu Piastów – dystans GIGA.

- To jednak nie wszystko, bo przecież w tym okresie organizowaliście też przez dwa lata Koronę Maratonów Dolnego Śląska, którą zdobywało się za ukończenie ultra w Jakuszycach i Wrocław Maratonu. Korona odbywała się dwa razy. Zdobyłem obie! Bardzo cenię sobie to trofeum – opowiada Janusz Czaplicki.

Ponieważ bardzo mocno identyfikuje się z Biegiem Piastów, nie odpuszcza od pięciu lat żadnych naszych zawodów na najdłuższych dystansach. Szykuje się do nich przez cały rok, podporządkowuje im plan startów i przygotowań. I dobrze mu idzie: zawsze dociera do mety w dobrym stylu.

Najtrudniejszą próbą z piętnastu na drodze do kolejnych Szlemów była oczywiście ta ostatni – GIGA na dwóch kółkach w 2020 w przenikliwym zimnie, deszczu i błocie. Meta po czymś takim smakowała wybornie.

- Bieg Piastów jest czymś, czego szukałem w życiu – mówi. - Szukałem, szukałem i znalazłem...

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl