BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

45 lat Biegu Piastów - Halina Olejniczak

2021-01-04 20:36:00

photo
7 marca 2004 roku po dziesięciu kilometrach swojego pierwszego Biegu Piastów poczuła, że żyje! Odkryła w sobie duszę długodystancowca. Od tamtej pory jest na Piastach prawie zawsze. Ale to tylko niewielki kawałek jej niesamowitej historii…

Sport uprawiała w młodości, ale potem przyszła czwórka dzieci, praca… Czas dla siebie znalazła po czterdziestce. Zaczęła biegać na nartach, uprawiać nordic walking. Poznała ludzi zwariowanych na punkcie aktywnego stylu życia. Zrzuciła prawie 40 kilogramów.

Jej droga do Biegu Piastów była jednak daleka. W Zakopanem nie był znany, dla górali wydawał się imprezą odbywającą się gdzieś daleko, na zachodnich kresach, nowych i nieznanych.

Ale po trzech latach biegania na nartach, nie mogła sobie odmówić startu. Przyjechała w towarzystwie kolegi, który pochodzi z regionu jeleniogórskiego.

- Uderzyło mnie, że wśród setek zawodników w Jakuszycach byli ludzie z różnych stron kraju, ale nikogo – poza mną – z Zakopanego i okolicy - wspomina. - Był jeszcze tylko, ale jako gość, mistrz świata Józef Łuszczek. Nie mogłam pojąć, jak to jest jest, że tu go tak doceniają, a u nas w Zakopanem nie pamiętają…

Julian Gozdowski wtedy tylko mignął Halinie Olejniczak. Przez kolejne lata startowała w Piastach, a pod Tatrami opowiadała o nich i zachęcała kolejne osoby do udziału. Robiła się powoli ekipa!

- W 2009 poznałam Juliana Gozdowskiego osobiście. Znajomi żartowali sobie, że dostrzegł mnie dopiero wtedy, bo przefarbowałam włosy na rudo! - śmieje się Halina. - Opowieści Juliana zainspirowały mnie, by trasy narciarskie zrobić u mnie. W Kościelisku!

Rzuciła się w wir społecznej pracy, ale łatwo nie było. Pomógł jej komandor Biegu Piastów, który w 2013 przyjechał do Kościeliska i tak przekonująco rozmawiał z wójtem, że sprawy poszły do przodu. Trasy powstały. Halina Olejniczak przy każdej okazji przypomina, gdzie jest ich źródło.

Na Piasty przyjeżdża prawie zawsze. Nawet wtedy, gdy – koncentrując uwagę na pracy społecznej – na uprawianie sportu zaczęło brakować jej czasu. Ponownie zawalczyła o siebie dwa lata temu. Ruszyła na nartach w świat. Ukończyła Bieg Wazów. Kompletowanie startów w biegach Worldloppet przerwała pandemia.

W Jeleniej Górze pamiętana jest z niesamowitej akcji podczas uroczystości z okazji 40-lecia Biegu Piastów. Ich oficjalny program trzeba było zmienić, by dla Juliana mogła zagrać kapela góralska, którą Halina przywiozła spod samiuśkich Tatr. Grał w niej uczestnik I Biegu Piastów Stanisław Toczek.

Tak, jak Julian Gozdowski, Halina Olejniczak nie boi się swoich marzeń. Sięga tam, gdzie wydaje się, że wzrok nie sięga. Idzie za tym. I potrafi dojść do celu.

Fot. Marcin Oliva Soto

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl