BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

TRASA PIESZA OBWODNICA JAKUSZYCKA

2021-01-05 20:08:00

photo
Wejścia na ostatnim parkingu po polskej stronie, po lewej stronie szosy, oraz naprzeciw Polany Maliszewskiego (druga droga w lewo za leśniczówką). Okrąża Jakuszyce po stronie karkonoskiej, okrąża także górę Kocierz. 

Mapka i profil: Obwodnica jakuszycka Kocierz

OPIS

Gdy zaczynamy na parkingu przed granicą, droga wiedzie stopniowo pod górę, jest odkryta i zwykle zupełnie pusta. Pięknie tu jak w bajce o Królewnie Śnieżce ;-)
Trasa jest świetna na bieganie i spacer z psem, nadaje się też na zjazdy na sankach. W drugiej części prowadzi w dół, wyprowadzając nas na tak zwaną patelnię, czyli rozległy plac. Nieco dalej wychodzimy na główną szosę poniżej stacji benzynowej.

Ciekawostką geograficzną jest to, że Kocierz to najdalej na zachód położony szczyt w polskich Karkonoszach, a historyczną, że przez Kocierz przez setki lat przebiegała granica kolejnych państw, aż do 1958 roku. Wtedy - w wyniku regulacji granicy - Polska otrzymała południowe stoki Kocierza w zamian za oddanie Czechosłowacji wsi Tkacze ze stacją kolejową (obecnie to część Harrachova).

"Obwodnica jakuszycka" jest w Karkonoszach, ale poza granicami Karkonoskiego Parku Narodowego. Dlatego można się po niej legalnie przemieszczać, choć nie ma tu żadnych szlaków znakowanych.

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl