BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

45 lat Biegu Piastów - NATALIA GRZEBISZ-ZATOŃSKA 

2021-01-10 19:00:00

photo
- Jako dziewczynki w wieku 10-12 lat przebiegłyśmy z Anią Staręgą trasę 25 kilometrów. Od punktu do punktu żywieniowego, jedząc kolejne wafelki i pomarańcze. To był mój pierwszy Bieg Piastów! – wspomina Natalia Grzebisz-Zatońska. Wygrała Piasty zimowe i letnie.

Pochodzi z Siedlec – jednego z silnych ośrodków narciarstwa biegowego w Polsce. - Trener Grzegorz Staręga był moim sąsiadem, wuefistą, więc nie sposób było nie spróbować biegówek – opowiada. - Gdy zaczęłam startować w zawodach szkolnych, musiałam kiedyś trafić do Jakuszyc.

Rozkoszowanie się smakiem wafelków było tylko raz, bo Natalia została zawodniczką wyczynową i na takie frykasy czasu już nie miała. Szkoła sportowa w Szczyrku, potem katowicki AWF. Walczyła jak lwica o kolejne sukcesy, a droga do nich wiodła przez Jakuszyce, gdzie spędzała przez lata wiele tygodni na zgrupowaniach. W Piastach startowała na różnych dystansach, z królewskim włącznie, ale królową Polany Jakuszyckiej została w 2014, gdy dystanse skróciliśmy do około 10 kilometrów, bo było mało śniegu. Wygrała wszystko, co się dało, a potem przyjechała latem, by pójść za ciosem na Letnim Biegu Piastów. Wygrała półmaraton i maraton. To był szach mat!

- Bieg Piastów to dla mnie przede wszystkim ludzie! - ocenia. - Spędzałam w Jakuszycach tak dużo czasu, że mam wielu dobrych znajomych zarówno w Jakuszycach, jak i w Jeleniej Górze.

Najważniejszą znajomość w życiu zawarła także w Jakuszycach. Najpierw – podczas Pucharu Świata w 2014 – to Kamil Zatoński bardziej znał Natalię, niż odwrotnie (choć pewnie czytywała teksty Kamila na jego portalu www.biegowki24.pl). Jakoś jej wtedy jednak nie dogonił. Gdy jednak przyszli w tym samym czasie do serwisu Tomka Kałużnego, nie sposób było się nie zauważyć… Potem było wspólne bieganie po Warszawie i… Zaiskrzyło!

- Razem jeździmy na biegi Worldloppet – mówi Natalia. - Dzięki Kamilowi poznałam niesamowity świat amatorskich biegówek. Amatorskich, ale pełen ludzi z pasją, pozytywnych emocji, wspaniałych przyjaźni. Bardzo dobrze się w nim czuję. Współtworzę Stowarzyszenie Narciarskie Klasyk. Mam nadzieję, że ta przygoda będzie trwać zawsze!

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl