BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

45 lat Biegu Piastów - Stanisław Mroziński

2021-01-20 20:45:00

photo
Był w Jakuszycach zawsze. Pierwszy zaczynał sezon, ostatni kończył. Wraz z pierwszym śniegiem ruszał z Jeleniej Góry do Jakuszyc. Gdy nie miał samochodu, dojeżdżał autobusem do Szklarskiej Poręby, a dalej szedł piechotą. Często dojeżdżał autostopem. Nie tylko zresztą do Jakuszyc. Do bawarskiego Oberammergau na bratni bieg niemiecki Konig Ludwig Lauf także.

- Zacząłem biegać na nartach po zakończeniu kariery skoczka narciarskiego - opowiadał nam. - W pierwszych dwóch edycjach Biegu Piastów nie mogłem startować, bo przebywałem w szpitalu w Kamiennej Górze. Dolegało mi lewe biodro, walczyłem, by nie mieć endoprotezy. Spędziłem tam cały rok. Potem już nie opuściłem żadnego Biegu Piastów. Zdarzało się mi być w pierwszej dziesiątce, ale nigdy nie starałem się demonstrować, że umiem biegać i że jestem dobry. Zawsze biegałem dla przyjemności. Kocham biegówki! Podobnie jak i to miejsce: Jakuszyce.

Wiadomości na temat stanu tras i pogody były dla niego najważniejsze. I obwieszczał je odpowiednim do tego tonem. Jakby reszta świata się zupełnie nie liczyła. Jakby była dodatkiem do biegania na nartach w ukochanych Jakuszycach i Górach Izerskich.

Gdy spadł śnieg, potrafił nagle zamknąć swój zakład fryzjerski, wywiesić kartkę z informacją dla klientów, i pognać do Jakuszyc. Jego pasja była znana, więc każdy wiedział, co jest powodem nieobecności.

Wychowany w domach dziecka, emanował przez całe życie empatią, lgnął do ludzi i lubił ich. W sporcie znalazł swój świat i mnóstwo radości życia. Zachęcał, doradzał i tłumaczył. Doskonale smarował narty. Świetnie biegał na nartach i bez nart.
Startował zawsze na najdłuższym dystansie i – dodatkowo - na krótszych.

Był już sporo po siedemdziesiątce, gdy kończył w dobrej kondycji półmaratony górskie i uliczne. Na nartach po raz ostatni wystartował 4 marca 2018, w Biegu Piastów na 25 km. W stawce 1393 zawodników zajął 316 miejsce. W wieku ponad 74 lat!
Pożegnał świat w 2020 roku. Ale w Jakuszycach będzie zawsze. Na pewno spotkacie Pana Stasia na trasie.

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl