BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

45 lat Biegu Piastów - Mieczysław Skowron

2021-01-23 21:21:00

photo
- Wychowała nas Polana Jakuszycka – mówi Mieczysław Skowron, niesamowity pasjonat biegówek spod Chojnika w Karkonoszach, który doczekał się tego, co czym marzy każdy ojciec: synów, którzy idą tą samą drogą, ale dodają jeszcze coś dobrego od siebie.

- Wszystko zaczęło się w Szkole Podstawowej numer 15 w Sobieszowie, gdzie wuefista Zbigniew Popek stawiał na narty biegowe i piłkę ręczną – opowiada Mieczysław. - To on zabrał mnie pierwszy raz do Jakuszyc. Potem trenowałem w MKS Karkonosze Jelenia Góra i w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu.

Szczytem wyczynowej kariery była kadra Polski i reprezentowanie kraju w sztafecie. Ale wcześniej był Bieg Piastów.
- Byłem na pierwszym! W 1976 - wspomina. - Wybraliśmy się z kolegą jako kibice. I Bieg Piastów oczywiście nie był tak wielkim wydarzeniem, jak dziś, ale jak na tamte czasy był czymś znaczącym: udział renomowanych zawodników w wieku seniorskim, wysoka frekwencja, coś pięknego! Byłem pod ogromnym wrażeniem.

Pierwszy raz wystartował w 1978, w biegu młodzieżowym. To była już wielka impreza, z setkami dzieci, które zwożono z całego regionu.
Potem ponad trzydzieści razy zmierzył się z pięćdziesiątką. Najwyższa pozycja: 14. Za swój największy sukces uważa zwycięstwo na 25 km w 1989. To był silnie obsadzony bieg, z udziałem medalistów mistrzostw kraju.

- I bardzo, bardzo się cieszę, że po prawie trzydziestu latach na tym samym dystansie wygrał mój syn Michał! - mówi z dumą.
Michał to aktualny kadrowicz, wychowywany od dziecka na nartach. Talent czystej wody. Równie niesamowity jest jego starszy brat: Piotr. Kapitalny trener, ale wciąż fantastyczny zawodnik, który wygrał m. in. Nocną Dziesiątkę w ramach Biegu Piastów, a na pięćdziesiątce należał do najlepszych Polaków.

Mieczysław, Piotr, Michał. Brakuje kogoś, prawda? Jak wiadomo, za każdym sukcesem mężczyzny stoi wspaniała kobieta. Jaka musi być więc Dorota, żona i mama w Dream Teamie Skowronów, która stoi za osiągnięciami trzech niesamowitych facetów?

- Chłopaki na obozach, więc biegamy teraz z Dorotą sami – opowiada Mietek. - Wieczorem, po pracy, podjeżdżamy do Jakuszyc i zasuwamy z lampeczkami. To wielka przyjemność.

Nie wyobrażają sobie życia bez Biegu Piastów. - Razem z nim rośliśmy, I nasze dzieci też. Szanujemy biegaczy na każdym poziomie: tych, którzy się ścigają, tych, którzy chcą się po prostu przejść, jak i tych, dla których największą wartością narciarstwa biegowego jest bliski kontakt z przyrodą. Jedno jest pewne: każdy, kogo ścieżki życia skierują do Jakuszyc, otrzymuje szansę, by zostać szczęściarzem do końca życia.

Na zdjęciu od lewej: Michał, Mieczysław i Piotr Skowronowie.

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl