BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Pożegnanie Hansa Reicherla

2021-02-01 20:18:00

photo
Zmarł wielki przyjaciel Biegu Piastów, jedna z największych postaci biegów narciarskich na świecie Hans Reicherl (1935-2021). Wspierał Bieg Piastów przez wiele lat, począwszy od lat 70. poprzedniego wieku. - Był nie tylko bardzo aktywny, ale też skuteczny – wspomina Julian Gozdowski, honorowy prezes Biegu Piastów.

Gdy Julian Gozdowski pojechał w 1977 roku do Szwecji na Bieg Wazów, poznał szefów największych biegów narciarskich w Europie: niemieckiego Koenig Ludwig Lauf, austriackiego Dolomitenlauf, fińskiego Hiihto, włoskiej Marcialongi i Biegu Wazów. Bieg niemiecki reprezentował Hans Reicherl. Od początku nie miał wątpliwości, że Bieg Piastów należy przyjąć do grona największych biegów.

Ponieważ jednak Julian Gozdowski został oddelegowany na lata przez ówczesne władze do innych zajęć niż Bieg Piastów, kontakt na długo się urwał. Gdy wrócił do Biegu Piastów, rozpoczął starania o wejście Biegu Piastów do organizacji biegów europejskich: Euroloppet. Było to na długo przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, gdy wcale nie wydawało się to pewne, gdyż przepaść ekonomiczna i mentalna pomiędzy Polską a krajami zachodniej Europy była ogromna.

- Hans Reicherl wspierał nas wtedy bardzo mocno – opowiada Julian Gozdowski. - Był u nas kilka razy, a gdy zobaczył, na jakich nartach biegają uczestnicy Biegu Harcerskiego dla dzieci, zorganizował w Oberammergau zbiórkę nart dla nas. Przywoziliśmy je ciężarówkami!

- Jedna z innych form wsparcia polegała na zamawianiu u nas usług, na przykład medali dla uczestników Konig Ludwig Lauf – mówi honorowy prezes Biegu Piastów. - Mogli zamówić je u siebie, nawet taniej, ale chcieli nam pomóc, bo dla nas był to okres bardzo trudny.

Hand Reicherl – jako postać niezwykle wpływowa nie tylko w Niemczech, ale także w Euroloppet i Wordloppet (światowej federacji narciarskich biegów długich) doskonale rozumiał, że biegówki to znacznie więcej niż sport. To forma komunikacji pomiędzy ludźmi z różnych stron świata, które może ich zbliżyć dzięki wspólnej pasji. Pomagał więc rozwijać się nie tylko Biegowi Piastów, ale i innym biegom w różnych krajach.

- Promował nas w świecie, przysyłał do nas zawodników, nawet dopłacał im, by tylko u nas wystartowali. Dzięki temu mogli potem opowiedzieć innym, że jest coś takiego jak Bieg Piastów i że warto w nim wystartować – wspomina Julian Gozdowski.

Hans Reicherl był człowiekiem bardzo towarzyskim i otwartym. Doskonale pamiętamy Jego życzliwość, poczucie humoru oraz niezwykłą pracowitość i skuteczność. Naszym Przyjaciołom z braterskiego biegu Konig Ludwig Lauf składamy głębokie wyrazy współczucia.

Zdjęcie z podium: Hans Reicherl z najlepszymi zawodnikami XIX Biegu Piastów na 50 km w 1995 roku (I miejsce Ryszard Łabaj, II miejsce Andrzej Piotrowski, III miejsce Kazimierz Urbaniak).

Zdjęcie drugie: Hans Reicherl na XX Biegu Piastów w 1996 roku wśród sympatyków Biegu Piastów.

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl