BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Bieg Piastów - to nie tylko bieg!

2018-03-09 21:21:00

photo

Nasze podsumowanie 42. Biegu Piastów - Festiwalu Narciarstwa Biegowego.


Wspaniała pogoda, rekordowa frekwencja, bardzo zacięta rywalizacja najlepszych, idealnie przygotowane trasy, nadzwyczajne wielkie pasta party i pierwsza w historii ceremonia dekoracji w centrum Szklarskiej Poręby. 42. Bieg Piastów był taki, jak nigdy wcześniej, zachowując swoje najważniejsze wartości: dostępność dla każdego oraz globalny wymiar sportowy i promocyjny.


- Rozgrzewamy się, bo temperatura jest bardzo niska, ale atmosfera niezwykle gorąca, więc wszystko na pewno będzie super! - mówił tuż przed startem Bogusław Świrdniak – jeden z 1461 zawodników na 50 km, którzy szczęśliwie dotarli do mety, nie zważając na 18-stopniowy mróz.
 

Podobna aura panowała w Jakuszycach przez cały tydzień. Nikt jednak na nią nie narzekał – śniegu było pod dostatkiem, słońce świeciło bez przerwy, mogliśmy spokojnie doprowadzić trasy do perfekcji.
 

- To chyba najlepszy bieg, w którym brałam udział w życiu – mówiła jedna z bohaterek 42. Biegu Piastów, Niemka Monique Siegel. Ta rewelacyjna zawodniczka z bogatym doświadczeniem w Pucharze Świata zdominowała rywalizację na 30 i 50 kilometrów, wygrywając ze sporą przewagą.
 

Zwycięstwa na koronnym dystansie doczekał się Czech Jiri Rocarek – w przeszłości triumfował w innych konkurencjach Biegu Piastów, ale na pięćdziesiątce klasykiem dotarł do mety przed innymi po raz pierwszy. Promieniał ze szczęścia zresztą dwa razy, bo na 25 km wygrała jego partnerka życiowa Adela Boudikova – gwiazda biegów masowych, która wybrała Bieg Piastów jako pierwszy start w wielkim biegu po wznowieniu treningów po urodzeniu dziecka.
 

Dekoracja kwiatowa najlepszych na 50 km odbyła się na Polanie Jakuszyckiej, a główna wieczorem w dniu biegu na Skwerze Radiowej Trójki w centrum Szklarskiej Poręby. Zwycięzcy otrzymali wyjątkowe puchary, wyprodukowane według unikalnych wzorów specjalnie na tę okazję w Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach – firmie o światowej renomie.
 

Dekorację obserwowały setki mieszkańców Szklarskiej Poręby i turystów – takiej oprawy uhonorowanie najlepszych w Biegu Piastów jeszcze nie miało. Tym bardziej, że tuż po nim kibiców i zawodników rozgrzał dynamiczny koncert gwiazdy polskiego rocka Sidneya Polaka.
 

Dekoracja i koncert przybliżyły Bieg Piastów do Szklarskiej Poręby, która stanęła na głowie, by wszyscy zawodnicy i kibice czuli się jak najlepiej. Ulice przystrojono flagami krajów, z których przyjechali biegacze, liczne hotele oferowały rabaty dla biegaczy, a nawet dostosowały menu i porę podawania śniadań do ich potrzeb, jak to się dzieje przy okazji wielkich światowych maratonów w wysokiej klasy hotelach w największych metropoliach i słynnych ośrodkach narciarskich, gdzie bieganie (na nartach i bez nich) jest od dawna uznawane jako część stylu życia, a ten, kto je uprawia, jest doceniany, także jako znakomity gość i klient.
 

Światowo było także na Polanie Jakuszyckiej. Dotarło tu rytualne, maratońskie Pasta Party! Ten lubiany przez biegaczy w każdym zakątku globu zwyczaj ma na celu nie tylko zapewnienie im zalecanego posiłku, ale także stworzenie okazji, by mogli się poznać i spędzić razem czas.
 

Bieg Piastów pod względem zbliżania do siebie ludzi jest zresztą absolutnie niezwykłym zjawiskiem. Świadczą o tym choćby dwa przykłady. Kilkunastu zawodników z Australii poznało się właśnie przy okazji przyjazdu na Bieg Piastów. To tu, gdy zobaczyli swoje nazwiska na listach startowych, umówili się na wspólny, australijski wieczór w restauracji w centrum Szklarskiej Poręby.
 

- Lubię zajmować wysokie miejsca i statystyki, ale jeśli chodzi o Bieg Piastów, najważniejszym wynikiem jest dla mnie liczba ludzi, których tu poznałam – powiedziała Dorota Kuźma, która biegi na 25 i 30 km ukończyła tuż za plecami najlepszych (jako dwunasta i trzynasta), a podczas biegu na 50 km pracowała jako wolontariuszka.
 

Pasta Pasty Biegu Piastów było wyjątkowe na tle innych dużych biegów. Nie ograniczało się tylko do podania makaronu, ale było czymś znaczniej więcej. Dzięki zaangażowaniu partnera Biegu Piastów (Norweskiej Doliny) dla biegaczy gotowało – na ich oczach – siedmiu renomowanych szefów kuchni. Każdy przygotował swój sos i osobiście podawał makaron zawodnikom. Pasta Party trwało przez pełne trzy dni zawodów, a nie tylko – jak to zwykle bywa – przez kilka godzin przed ich rozpoczęciem. Jedną z osób prowadzących Pasta Party był znakomity aktor Robert Gonera.
 

Wielkim powodzeniem cieszyła się strefa sportu z atrakcjami dla tych, którzy nie startują, Expo ze sprzętem sportowym najwyższej klasy, prezentowanym przez renomowanych producentów, jak również strefa partnerów, gdzie ci, którzy przyczynili się do sukcesu 42. Biegu Piastów, prezentowali swoje oferty.
 

Bieg Piastów był dostępny dla wszystkich – opłaty startowe w pierwszym okresie przyjmowania zgłoszeń były najniższe wśród biegów należących do światowej ligi Worldloppet. Gdy skończyły się miejsca na 50 km, organizatorzy natychmiast postarali się o zwiększenie limitu uczestnictwa, a program całego festiwalu zawierał konkurencje dosłownie dla każdego – od dzieci po dorosłych, z biegami nocnym i rodzinnym, o różnych długościach. Dzięki temu w 42. Biegu Piastów wystartowało wielu debiutantów.
 

Wymiar globalny Biegu Piastów to prawie tysiąc zawodników na mecie spoza Polski - z 30 innych krajów, z 5 kontynentów: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Zaangażowanie przez organizatora do obsługi medialnej Biegu Piastów trzech doskonałych fotoreporterów specjalizujących się w fotografii sportowej w górach oraz rewelacyjna, słoneczna pogoda pozwoliły pokazać na tysiącach zdjęć nadzwyczajne emocje zawodników, piękno trasy i wielki rozmach organizacyjny imprezy. Świetne zdjęcia z Biegu Piastów, chętnie publikowane i udostępniane wręcz zalały narciarski internet, docierając poprzez media społecznościowe do setek tysięcy ludzi na całym świecie.
 

W organizację bardzo mocno włączyli się pracownicy firm sponsorujących Bieg Piastów. Ekipa Sponsora Generalnego PKO Banku Polskiego zagrzewała głośno zawodników z pomocą kołatek, trąbek i innych kibicowskich akcesoriów, przedstawiciele załogi Sponsora Głównego KGHM Polska Miedź S.A. pomagali na punkcie żywieniowym, a Poczta Polska jeden z takich punktów urządziła i obsługiwała. Śmiało można powiedzieć, że w trakcie Biegu Piastów obowiązywała zasada: wszystkie ręce na pokład!
 

- Gratulacje oraz słowa podziękowania dla zawodników, który wzięli udział w Biegu Piastów! - mówi dyrektor biegu Kaja Sznajdrowicz. - Dzięki Waszej pasji możemy się realizować i dalej rozwijać. Nie zamierzamy zwalniać tempa!
 

- Szczególne podziękowania kieruję do sponsorów i partnerów, dzięki którym możemy organizować zawody na najwyższym poziomie – dodała dyrektor Kaja Sznajdrowicz. - Dziękuję też całemu teamowi, który z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem wykonywał swoją pracę oraz wolontariuszom, bez których nie poradzilibyśmy sobie z obsługą tysięcy narciarzy, a których wielkie serca przyczyniły się do stworzenia niepowtarzalnego klimatu Biegu Piastów. Do zobaczenia w Jakuszycach na następnym Biegu Piastów!


Liczby 42. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego:
 

- 8 biegów dla dorosłych i dwa dla dzieci w dziewięć dni od 24 lutego do 4 marca 2018,

- 300 osób pracowało przy organizacji 42. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego, spora część to wolontariusze.

- 10 lat – od tak dawna Bieg Piastów należy do światowej ligi biegów długich Worldloppet.

- 1461 – tyle osób ukończyło bieg na 50 km.

- 1393 – tylu ukończyło bieg na 25 km.

- 763 – tylu ukończyło bieg na 7 km.

- 618 – tyle osób ukończyło 12 km.

- 5409 osób ukończyło wszystkich osiem biegów (na 7, dwa razy 10, 12, 15, 25, 30 i 50 km). To najwięcej, odkąd udział w Biegu Piastów kontrolowany jest elektronicznie.

- 306 – o tyle wzrosła frekwencja w ośmiu biegach dla dorosłych w porównaniu z rokiem 2017.

- 1231 kobiet ukończyło osiem konkurencji Biegu Piastów – o 86 więcej, niż w 2017.

- 301 pań ukończyło bieg na 25 km, to rekordowa frekwencja w biegu narciarskim w Polsce, a warto dodać, że tego samego dnia 232 inne panie ukończyły bieg na 12 km. W sumie więc mieliśmy 4 marca na mecie 533 kobiety!

- 2011 – tyle osób dotarło do mety 4 marca – 1393 na 25 km i 618 na 12 km. Więcej niż jedna czwarta to panie. I pomyśleć, że w pierwszych edycjach Biegu Piastów było ich tak niewiele, że nie prowadzono nawet klasyfikacji dla kobiet...

- 304 zawodników zagranicznych znalazło się w klasyfikacji pierwszych 600 biegaczy na 50 km. Im dalej w tabeli wyników, tym większy odsetek Polaków. W sumie wśród 1461 osób na mecie pięćdziesiątki, biegaczy z innych krajów niż Polska było aż 481, a Polaków 980.

- 600 kilogramów najwyższej jakości makaronu ugotowano przez trzy dni dla zawodników i kibiców podczas Pasta Party.

- 5 dodatkowych pociągów zorganizowały dla zawodników Koleje Dolnośląskie – trzy w sobotę i dwa w niedzielę.

- 1 minutę przerwy miał Robert Walczak pomiędzy ukończeniem biegu na 30 km, a początkiem biegu na 7 km. Ukończył także biegi na 50, 25 i 12 km. Jako jedyny ukończył wszystkich pięć konkurencji głównego weekendu 42. Biegu Piastów.

- 42 lata temu – czyli w pierwszej edycji – debiutował w Biegu Piastów Walter Judka. Jako jedyny startował we wszystkich edycjach Biegu Piastów. Tym razem po 2 godzinach i 12 minutach ukończył 25 km.

- 2 panie w wieku 70 lat przyleciały na pięćdziesiątkę Biegu Piastów specjalnie z Kanady.

- 84 lata ma Maciej Ignatowski – najstarszy zawodnik, który ukończył 50 km (po niemal 7 godzinach).

- 5 centymetrów zabrakło, by bieg na 50 km wygrał – po sześciu latach przerwy – Polak. Jan Antolec był minimalnie wolniejszy od Jiriego Rocarka.

- 1 sekunda dzieliła na mecie biegu na 25 km pierwszego Michała Skowrona od drugiego Jakuba Psenicki.

- 75 dziennikarzy akredytowało biuro prasowe.

- 6 stacji telewizyjnych i 2 radiowe relacjonowały Bieg Piastów.

 
 

 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl