BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Fundacja PZU partnerem Stowarzyszenia Biegu Piastów

2019-12-05 13:59:00

photo

Już za moment startuje sezon zimowy w Ośrodku Narciarstwa Biegowego w Szklarskiej Porębie Jakuszycach. Tegorocznym Partnerem Stowarzyszenia Bieg Piastów jest Fundacja PZU. Wspólnie realizować będziemy projekt pod nazwą:  „Bezpieczeństwo narciarzy biegowych w sezonie 2019/2020 korzystających z tras

w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach”.

Z każdym rokiem przybywa osób biegających, korzystających z przygotowanych i udostępnionych tras. Z myślą o bezpieczeństwie wszystkich uczestników przygotowaliśmy kilka  głównych zasad, które zapewnią komfortowe i bezpieczne uprawianie sportu.

 

1. Biegamy prawą stroną. Lewą też, o ile jest pusta. Gdy jest nas więcej, nie biegniemy i nie idziemy obok siebie towarzysko gaworząc, bo w ten sposób blokujemy trasę. Poruszamy się gęsiego jeden za drugim. Zawsze pamiętamy, by zostawiać miejsce biegnącym z przeciwka i wyprzedzającym.

 

2. Środkowa część trasy – pomiędzy torami do klasyka – przeznaczona jest dla biegnących łyżwą. Potrzebują więcej przestrzeni. Poruszają się z reguły szybciej niż biegnący klasykiem.

 

3. Wyprzedzamy z głową – ostrożnie i z szacunkiem dla innych. Z lewej i prawej (jeśli jest miejsce) strony. Zanim zaczniemy wyprzedzać, zerknijmy, czy jest miejsce: czy nikt nie nadbiega z przeciwka i czy nikt nie próbuje nas wyprzedzać. Gdy zaś jesteśmy już przed osobą wyprzedzaną, nie wskakujemy z powrotem do torów tuż przed nią, lecz robimy to zachowując bezpieczny odstęp.

 

4. Gdy ktoś nas wyprzedza, nie próbujmy z nim się ścigać, lecz pozwólmy, by mógł wygodnie wskoczyć do torów przed nami. Możemy nawet – jeśli jest taka potrzeba – nieco zwolnić.

 

5. Tory służą do biegania i spacerowania, a nie do stania w nich, by odpocząć, zrobić zdjęcia, popatrzeć, jaki świat jest piękny, bądź spotkań ze znajomymi. Gdy się zatrzymujemy, wychodzimy z torów, najlepiej po ich prawej stronie, a jeśli nie ma miejsca po prawej, to po lewej, czyli między torami, ale w taki sposób, by nie utrudniać biegu łyżwiarzom. Stanie w torach nie tylko utrudnia bieg i spacer innym, ale też może być bardzo niebezpieczne, jeśli robimy to na zjazdach i odcinkach po zjazdach. Rozpędzeni biegacze mogą nas staranować.

 

6. Respektujmy oznakowanie. Jeśli trasa jest jednokierunkowa, nie wchodźmy na nią, bo biegnący z przeciwka mogą się z nami zderzyć. Jednokierunkowe zwykle są wąskie i trudne techniczne. Wyczynowcy sobie na nich poradzą, ale amatorzy mogą zrobić sobie krzywdę.

 

7. Wzajemny szacunek – doświadczonych biegaczy prosimy o wyrozumiałość dla nowicjuszy. Jeśli ktoś, na przykład, stoi w torze albo idzie z rodziną ławą, wytłumaczcie mu spokojnie, że to niestosowne i powiedzcie, jak należy się zachować. Nowicjuszy prosimy o pokorę wobec uwag doświadczonych biegaczy. Stosowanie ich rad przyniesie korzyść wszystkim. Najważniejsze, to nie denerwować się, a wszelkie sporne sytuacje na trasach rozwiązywać z zachowaniem spokoju, kultury i uśmiechu. Wszyscy na tym wygrają.

 

8. Wzajemny szacunek dotyczy też kontaktów biegaczy na nartach z biegającymi z psami i – zwłaszcza (ich najwięcej) – pieszymi. Idealnie byłoby rozdzielić trasy dla tych grup, ale to prawnie i praktycznie niemożliwe. Pieszych prosimy, by nie zapuszczali się na trasy narciarskie, a jeśli już, niech wybiorą spacerową, asfaltową drogę na Orle. Gdy idą już po narciarskiej trasie biegowej, niech nie niszczą torów i ustępują miejsca biegaczom. Z psami prosimy biegać gdzie indziej, gdyż na trasach dla narciarzy jest to po prostu niebezpieczne i może doprowadzić do kolizji. Na spacery i bieganie bez nart doskonale nadaje się trasa po drugiej stronie szosy w Jakuszycach, zaczynająca się i kończąca w następujących miejscach: ostatni parking po lewej przed granicą, druga droga w lewo za leśniczówką (pierwszym budynkiem w Jakuszycach po lewej po wjeździe od strony centrum Szklarskiej Poręby).

 

9. Zdrowy rozsądek: planując wycieczki i treningi wybierajmy trasy, które są w zasięgu naszych możliwości kondycyjnych i technicznych. Wypadki często to splot nieszczęśliwych zdarzeń, ale zminimalizujemy ryzyko, jeśli trasy będą dostosowane do naszych możliwości. Jeśli ktoś nie jest aktywny przez cały rok i zaczyna się ruszać dopiero na biegówkach, niech nie biegnie od razu kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu kilometrów, bo jego organizm może tego nie wytrzymać. Niech spokojnie zwiększa kilometraż trening po treningu, stopniowo podkręcając tempo.

Może być tak, że ktoś ma świetną kondycję, ale jest słaby technicznie, nie umie, na przykład, zjeżdżać. Niech wybiera trasy płaskie. Zachowa się rozsądnie, jeśli zjeżdżania się najpierw nauczy od bardziej zaawansowanych technicznie biegaczy bądź skorzysta z lekcji prowadzonych przez instruktorów.

 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl