MOS 0002

5561 zgłoszeń z 26 krajów z czterech kontynentów. Dziesięć biegów na dystansach od 1 do 50 kilometrów. Konkurencje rodzinne, dziecięce, jedna nocna... Piękna twarz dwukrotnej mistrzyni Polski i dwukrotnej olimpijki Pauliny Maciuszek Oficjalną Twarzą 41. Biegu Piastów. Tymi informacjami podzieliliśmy się z dziennikarzami na konferencji prasowej w Szklarskiej Porębie.

– Bieg Piastów nie jest zagrożony – powiedział Zygmunt Bobowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów. – Rok temu sytuacja była inna: drżeliśmy, czy pogoda pozwoli na rozegranie zawodów. W tym roku, na miesiąc przez imprezą, warunki są bardzo dobre. Pokrywa śniegu wynosi około metra. Jest mroźno, co daje nadzieję, że śnieg się utrzyma. Przygotowanych jest około 70 kilometrów tras.

Bieg Piastów po raz kolejny odbędzie się w formule Festiwalu Narciarstwa Biegowego, który zaplanowano w dwa weekendy: 25-27 lutego i 3-5 marca. Podczas pierwszego, 25 lutego, zostaną rozegrane Rodzinna Dziesiątka, w której wystartuje około 400 osób.

MOS 0188


– Prawdopodobnie udział w niej weźmie rodzina państwa Włoszczowskich – podkreślił Zygmunt Bobowski. Wydarzeniem będzie więc start dwukrotnej wicemistrzyni olimpijskiej w kolarstwie górskim Mai Włoszczowskiej, która regularnie trenuje w Jakuszycach i zachęca do udziału w Biegu Piastów.


– Tego samego dnia odbędzie się Bieg Przedszkolaka. W niedzielę, 26 lutego, zostanie zorganizowany pierwszy Memoriał im. Stanisława Michonia, znanego trenera narciarskiego i zwycięzcy I Biegu Piastów. Dystans to około 15 kilometrów. Wystartuje w nim 300 osób. Towarzyszyć mu będzie dziecięca Wyprawa Polarna Zuchów. Z kolei w poniedziałek, 27 lutego, odbędzie się Nocna Dziesiątka – powiedział Zygmunt Bobowski.

MOS 0159

W piątek, 3 marca, odbędzie się bieg na 30 km (jedyny techniką dowolną). Jest zaliczany do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet. Weźmie w nim udział ponad 400 osób. Tego samego dnia wystartuje też bieg na 9 km, który zgromadzi ponad 800 zawodników.


Bieg główny na 50 kilometrów zostanie rozegrany w sobotę 4 marca. Jest także zaliczany do cyklu Worldloppet. Zapisy jeszcze trwają, zgłoszonych już jest ponad 1500 zawodników. 41. Bieg Piastów zakończą niedzielne (5 marca) biegi na 25 km (Memoriał Wandy i Jerzego Lechowiczów – zasłużonych promotorów narciarstwa biegowego w Karkonoszach i Górach Izerskich) oraz na 16 km. Bieg na 25 km także znajduje się w klasyfikacji Worldloppet.

MOS 0305

– W weekend 3-5 marca na Polanie Jakuszyckiej zobaczymy blisko 5 tysięcy zawodniczek i zawodników, a w całym festiwalu – około 6 tysięcy – powiedział Zygmunt Bobowski.


Uczestnicy wywodzą się z 26 krajów, przy czym 85 procent to Polacy. Zgłoszonych jest 212 Czechów (niemal tyle samo, co jeleniogórzan), 187 Niemców. Zobaczymy też zawodników m. in. z Australii, Japonii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

MOS 006

Przewidziano kilka nowości. – Zostanie przebudowana wioska zawodnicza. Będzie usytuowana pomiędzy startem a metą, co umożliwi skupienie blisko siebie wszystkich miejsc ważnych dla zawodników – mówiła Kaja Sznajdrowicz, dyrektor Biegu Piastów. – Jak co roku, podczas Biegu Piastów organizujemy targi odzieży i akcesoriów sportowych. Weźmie w nich udział 16 wystawców. Po starcie biegu na 50 kilometrów, odbędzie się przemarsz biegaczy retro.

MOS 008

– Po raz pierwszy w historii – informowała Kaja Sznajdrowicz – przyjedzie do nas krwiobus, w którym będzie można oddać krew (4 marca w godz. 10.00 – 15.00). Dzięki naszym sponsorom, każdy, kto odda krew, otrzyma pamiątkową koszulkę i gadżet. Nowe będą też trofea. Wykonane zostaną w ekologicznej formie z drewna. Dla dzieci szykujemy gry, zabawy i animacje.

MOS 0193

Twarzą tegorocznego Biegu Piastów będzie Paulina Maciuszek, dwukrotna mistrzyni Polski w biegach narciarskich, córka mistrza świata z 1978 roku Józefa Łuszczka. Jeden ze złotych medali zdobyła na Polanie Jakuszyckiej. Było to w 2010 roku (na 5 km techniką klasyczną). Na konferencji prasowej ubrana była w pierwszy w historii oficjalny strój sportowy Biegu Piastów. Wyglądała wspaniale!


– Jakuszyce są mi bliskie, jest tu specyficzny klimat i zawsze chętnie tu wracam – powiedziała. Zapewniła, że wystartuje, ale nie przebiegnie całego dystansu. Zaraz po starcie zejdzie z trasy i będzie kibicować innym. Spodziewa się bowiem dziecka. Kiedy powiedziała o tym na konferencji prasowej, rozległy się gromkie brawa, a na twarzy zawodniczki dziennikarze zobaczyli łzy wzruszenia.

MOS 0240
Bieg Piastów po ponad 40 latach doczekał się swojej oficjalnej stolicy – jest nią Szklarska Poręba.
– Nasze miasto zasługiwało na to od lat. Autorów tego sukcesu jest wielu, serdecznie im dziękuję – powiedział burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf. Miano stolicy zobowiązuje... – Tworzymy drużynę Szklarskiej Poręby na 41. Bieg Piastów. Chcemy zachęcić mieszkańców do udziału w tej imprezie, żeby zaczęli się z nią utożsamiać – mówił Mirosław Graf. – Każdy, kto się do tej drużyny przyłączy, otrzyma czapeczkę, chusty i inne gadżety.

MOS 0345

– Nawiązaliśmy współpracę z trzydziestoma gestorami bazy turystycznej, którzy zaoferowali rabaty na swoje usługi dla uczestników Biegu Piastów – informował burmistrz Graf. – Wszystkie te obiekty otrzymały od nas plakaty, afisze, flagi do oznakowania swoich obiektów. Są już bilbordy, banery. Bieg Piastów będzie bardzo widoczny w mieście.
Referat promocji Urzędu Miasta przygotował też ulotki informacyjne, które będą prezentowane na różnego rodzaju eventach, targach itd.
– Powiem szczerze, że tak sobie wyobrażałem tę współpracę – skwitował Mirosław Graf.

MOS 0329

– Bieg Piastów ma wielkie szczęście, że ma bardzo dużo przyjaciół – powiedział Julian Gozdowski, honorowy prezes i komandor Biegu Piastów. Podkreślił, że najważniejsi są zawodnicy. – Każdy, kto startował przynajmniej raz w tym biegu, jest jego właścicielem – podsumował.
Podczas 41. Biegu Piastów Julian Gozdowski będzie uczestnikiem panelu dyskusyjnego – otwartego dla wszystkich spotkania z legendami polskiego sportu. Drugą legendą, z którym każdy będzie mógł porozmawiać, będzie mistrz olimpijski w skokach narciarskich z 1972 roku, Wojciech Fortuna.

MOS 0465

Za gościnę i pomoc w organizacji konferencji prasowej dziękujemy Norweskiej Dolinie w Szklarskiej Porębie - naszemu partnerowi i sponsorowi wspierającemu.

Relacje medialne: Filmowy zapis konferencji na Strimeo.TV

Nowości w Biegu Piastów

Nowiny Jeleniogórskie o 41. BP

jelenia.tv zapowiada Bieg Piastów

Muzyczne Radio Bieg Piastów rekordowy

Radio Wrocław o Biegu Piastów

TV Dami o Biegu Piastów

TVP Wrocław

MOS 0446

SPONSOR GENERALNY I GŁÓWNY

bank polski kghm sponsor

 

 SPONSORZY

enervit brubeck

 SPONSORZY WSPIERAJĄCY

skike norweskadolina

skike holmenkol

 

 

PARTNERZY

umwd projekt ue strazgraniczna strazpozarna lasypanstwowe policja szklarskaporeba jeleniagora  terma julia datasport nordic walking   higeen cube skiteam szkolapng   

 

PATRONAT MEDIALNY

prjedynka  tvppolonia skipolstrimeo strimeo

POLECAMY

 tn biegowki  na biegowkach  druzyna szpiku rolski