IMG 2730

Nie ma mowy o kursach ciężarówek do Kopalni Stanisław przez Dolny Dukt! I to nie tylko zimą - jak chciał właściciel kopalni, ale w ogóle. Jest już decyzja Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze w tej sprawie. Czekamy na informację, czy właściciel kopalni się od niej odwoła.


Całorocznego dojazdu z Jakuszyc do kopalni przez Dolny Dukt chciał jej właściciel. Zimą byłby to ogromny problem dla nas, bo Dolny Dukt i trasa z Rozdroża pod Cichą Równią na kopalnię należą do naszych najważniejszych tras narciarskich. Poświęcenie ich na rzecz prywatnego interesu biznesmena z województwa śląskiego, który posiada kopalnię, znacznie utrudniłoby działanie naszego ośrodka.


Podczas postępowania sądowego w tej sprawie poparło nas środowisko narciarskie w całej Polsce. Redakcja portalu skipol.pl zbierała podpisy pod petycją w obronie tras, a redakcja portalu nabiegowkach.pl zorganizowała pikietę w Jeleniej Górze.


Podczas postępowania sądowego występowaliśmy razem z Nadleśnictwem Szklarska Poręba, w którego władaniu są lasy i drogi w okolicach Jakuszyc i kopalni. Jak zwykle mogliśmy liczyć na pełne zrozumienie i życzliwość przedstawicieli tej instytucji.


Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze postanowił, że drogą konieczną dla właściciela kopalni będzie przez cały rok trasa z Zakrętu Śmierci przez Rozdroże pod Wysokiem Kamieniem i dalej Szklarską Drogą do kopalni Stanisław.


Ta trasa wskazywana była jako jedna z alternatywnych przez Nadleśnictwo Szklarska Poręba. Warunkiem otrzymania prawa do korzystania z niej jest wniesienie przez właściciela kopalni na konto Nadleśnictwa Szklarska Poręba jednorazowej opłaty w wysokości 302 tysięcy złotych.


Jeśli postanowienie jeleniogórskiego sądu utrzyma się po ewentualnym odwołaniu się właściciela kopalni, system tras Biegu Piastów straci jedynie krótki odcinek pod kopalnią: na mapce naszych tras łączą go punkty 27 i 28.


Ponieważ liczyliśmy się z takim obrotem sprawy, latem wykonaliśmy prace naprawcze na równoległej trasie, biegnącej nieco niżej BUMARU Niematematycznej (27a - 28 a). Rezygnacja z odcinka 27-28 wymusza bowiem na nas zmianę trasy głównego biegu (na 50 km). Stąd konieczność przygotowania fragmentu 27a-28a.Znalazł się on już na mapce z przebiegiem planowanej trasy biegu na 50 km podczas 42. Biegu Piastów - Festiwalu Narciarstwa Biegowego w 2018.


Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wsparcie podczas sporu z właścicielem kopalni. Mamy nadzieję, że postanowienie Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze stanie się prawomocne.

SPONSOR GENERALNY I GŁÓWNY

bank polski kghm sponsor

 

 SPONSORZY

enervit brubeck

 SPONSORZY WSPIERAJĄCY

skike norweskadolina

skike holmenkol

 

 

PARTNERZY

umwd projekt ue strazgraniczna strazpozarna lasypanstwowe policja szklarskaporeba jeleniagora  terma julia datasport nordic walking   higeen cube skiteam szkolapng   

 

PATRONAT MEDIALNY

prjedynka  tvppolonia skipolstrimeo strimeo

POLECAMY

 tn biegowki  na biegowkach  druzyna szpiku rolski