MOS 9328

- Chętnie widziała człowieka w lesie, człowieka szanującego las! - mówi honorowy prezes Biegu Piastów Julian Gozdowski o Zycie Bałazy, wieloletnim nadleśniczym Nadleśnictwa Szklarska Poręba, która postanowiła zakończyć swoją służbę na rzecz lasów. Bieg Piastów i nasz region bardzo wiele jej zawdzięczają.


Największą wartością jakuszyckiego ośrodka są wspaniałe trasy do biegania na nartach w Górach Izerskich. Nie byłoby na nie szans, gdyby nie otwartość, życzliwość, wyrozumiałość i pomoc Nadleśnictwa Szklarska Poręba, którym przez wiele lat kierowała Zyta Bałazy.
Zawsze mogliśmy liczyć na jej wsparcie i doradztwo. Była obecna na każdym Biegu Piastów, uczestniczyła w konferencjach prasowych przed naszymi zawodami.


Ale zasługi Zyty Bałazy wykraczają daleko poza Bieg Piastów i nasze trasy. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że mają znaczenie dla rozwoju cywilizacyjnego Dolnego Śląska. Zyta Bałazy przyczyniła się bowiem do odbudowy wspaniałej przyrody Gór Izerskich.
Dziś już - dla określenia terenu przygranicznego pomiędzy Polską, Niemcami i Czechami, nikt nie posługuje się terminem "Czarny Trójkąt", co jeszcze w latach 90. poprzedniego wieku było powszechne i uzasadnione. W tym okresie, jak również wcześniej - w latach 80. XX wieku - Góry Izerskie i okolica były przykładem zniszczenia środowiska naturalnego z powodu bezmyślnych i szkodliwych działań pobliskich zakładów przemysłowych.


Od tamtej pory wiele się zmieniło - niektóre zakłady zlikwidowano, w innych zainwestowano ogromne fundusze w ekologię, a w Górach Izerskich leśnicy wykonali potężną pracę, by przyroda mogła się odrodzić. Wielki wkład wniosła w to właśnie Zyta Bałazy.
- Zostawiam czysty las i wspaniałą załogę w Nadleśnictwie Szklarska Poręba - powiedziała nam podczas ostatniej rozmowy w roli nadleśniczego.
Dziękujemy za wszystko!

Na zdjęciu Zyta Bałazy i Julian Gozdowski podczas gali z okazji 40-lecia Biegu Piastów.

SPONSOR GENERALNY I GŁÓWNY

bank polski kghm sponsor

 

 SPONSORZY

enervit brubeck

 SPONSORZY WSPIERAJĄCY

skike norweskadolina

skike holmenkol

 

 

PARTNERZY

umwd projekt ue strazgraniczna strazpozarna lasypanstwowe policja szklarskaporeba jeleniagora  terma julia datasport nordic walking   higeen cube skiteam szkolapng   

 

PATRONAT MEDIALNY

prjedynka  tvppolonia skipolstrimeo strimeo

POLECAMY

 tn biegowki  na biegowkach  druzyna szpiku rolski