IMG 0901

Wielu górskich debiutantów wystartowało dziś w Jakuszyckiej Dziesiątce - Letnim Biegu Piastów. Wybrali bardzo dobrze - pogoda dopisała, a trasa była urozmaicona i piękna krajobrazowo, więc kilometry szybko mijały. Z przodu walczyli najlepsi - wygrali Czech David Kucera i Elżbieta Kowalewska ze Zgorzelca.

MLA 1652
Dziś relacja uczestnicząca. Start na Polanie Jakuszyckiej - ustawiamy się z tyłu, bo naszym celem jest dotarcie całą grupą w komplecie i dobrych humorach do mety. Są wśród nas panie, dla których to pierwszy górski start, a bieganie po górach rozpoczęły przed tygodniem. Nie ma więc mowy o szaleństwach. Tym bardziej, że znamy dobrze trasę, sami ją w końcu wyznaczaliśmy...

MLA 1150
Pierwsze sto metrów jest znakomite dzięki głośnemu dopingowi kilkuset kibiców. To bardzo sympatyczne, dodaje skrzydeł.

Jakuszycka Dziesiątka ma 11.7 km długości, jej początek jest łatwy - to asfaltowa trasa na Orle, od Rozdroża pod Działem Izerskim (czyli po 3 kilometrze) odczuwalnie w dół. Biegniemy bardzo wolno, cieszymy się swoim towarzystwem i cudownymi okolicznościami przyrody.

Ale i tak - pomimo rekreacyjnego tempa, na trzecim kilometrze zaczynamy wyprzedzać tych, którzy zwalniają, bo zaczęli za szybko, jak na swoje możliwości.

Po pięciu kilometrach, na Orlu, jest punkt z piciem i jedzeniem. Obrane kawałki arbuza smakują wspaniale!

Podbieg po łące na Granicznik wymagający, ale krótki. Dalej najbardziej górski fragment trasy: leśna ścieżka, pełna korzeni, najpierw w górę, potem w dół. Mijamy pokaźną skałę Granicznik, zbiegamy koło mostu granicznego na Izerze.

Uwielbiamy to miejsce przy rzece (szum Izery działa kojąco...), jak i wypady tędy do Czech, ale tym razem nie odwiedzimy czeskiej strony - okrążamy Granicznik trasą dobrze znaną z wycieczek na biegówkach. Wracamy na Orle, kolejny kawałek arbuza bierzemy w locie, kubek z wodą i... Czeka nas najbardziej wymagający fragment - podbieg na Samolot.

IMG 0891
Tu trzeba się starać, by utrzymać się w biegu. Podbieg ma około trzy kilometry, ale jego ostatni fragment to długa prosta. Widok jest imponujący, na horyzoncie można dostrzec koniec podbiegu. To dodaje sił.

IMG 0905
Samolot zdobyty! Teraz zbieg na Polanę Jakuszycką - można gnać, ile sił zostało... Finisz przy dopingu kibiców. Medal na szyi... Gratulacje, przybijanie piątek.

MLA 2009
Na Polanie Jakuszyckiej piknikowa atmosfera. Ładna pogoda nie zachęca, by się stąd gdziekolwiek ruszać. Najlepsi otrzymują nagrody, reszta siedzi przy stołach i rozmawia. Bieganie to przecież sprawa bardzo towarzyska. Do mety docierają także uczestnicy rekreacyjnego marszu nordic walking - na tej samej trasie, co Jakuszycka Dziesiątka.

MLA 1001
24 września Rowerowy Bieg Piastów. Znowu się spotkamy!

Galeria zdjęć z Jakuszyckiej Dziesiątki
Wyniki Jakuszyckiej Dziesiątki

MLA 1410

SPONSOR GENERALNY I GŁÓWNY

bank polski kghm sponsor

 

 SPONSORZY

enervit brubeck

 SPONSORZY WSPIERAJĄCY

skike norweskadolina

skike holmenkol

 

 

PARTNERZY

umwd projekt ue strazgraniczna strazpozarna lasypanstwowe policja szklarskaporeba jeleniagora  terma julia datasport nordic walking   higeen cube skiteam szkolapng   

 

PATRONAT MEDIALNY

prjedynka  tvppolonia skipolstrimeo strimeo

POLECAMY

 tn biegowki  na biegowkach  druzyna szpiku rolski