IMG 8238

Szybka, ładna, wymagająca trasa przez Góry Izerskie ze startem i metą na Polanie Jakuszyckiej zachwyciła dziś uczestników Jakuszyckiego Ultramaratonu i Półmaratonu. Rywalizacji w pięknych okolicznościach przyrody towarzyszył wysoki poziom sportowy. Wśród zwycięzców jest aktualna mistrzyni świata Patrycja Bereznowska!

Start wielkiej osobowości światowych biegów długodystansowych Patrycji Bereznowskiej był wielkim wydarzeniem. Ta 41-letnia doktor hodowli koni i jeździectwa, trenująca bieganie od 10 lat, w ubiegłym miesiącu w irlandzkim Belfaście zdobyła mistrzostwo świata w biegu 24-godzinnym z najlepszym wynikiem w historii: 258 kilometrów i 339 metrów.


- Start w Letnim Biegu Piastów to dla mnie doskonały trening przed Spartathlonem w Grecji - mówiła na mecie. - Trasa świetna: górska, ale szybka, nadająca się nawet dla takich asfaltowych wymiataczy, jak ja!


Patrycja wygrała z dużą przewagą, podobnie jak Jacek Sobas, który jednak w rywalizacji mężczyzn musiał długo liczyć się z atakiem Roberta Farona. W pewnym momencie Robert był już tuż za Jackiem, ale ten wtedy przyspieszył i uciekł rywalowi.


Na mecie na Jacka Sobasa czekała partnerka życiowa i podopieczna, jeśli chodzi o treningi: Karolina Obstój. Ta miłośniczka zawodów w naszej okolicy wygrała w pięknym stylu, z uśmiechem na ustach.


- Często tu startuję, uwielbiam te tereny, więc moja radość ze zwycięstwa jest tym bardziej większa - dzieliła się wrażeniami za metą.


Pokonała jeleniogórską rewelację Paulinę Janik, dla której start w LBP był elementem przygotowań do startu na dystansie 64 km podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy.


Półmaraton mężczyzn wygrał renomowany Czech Pavel Bryndl. W pokonanym polu pozostawił m. in. utytułowanego Piotra Hollego, który przyznał za metą, że w szybszym biegu przeszkodziło mu zatrucie pokarmowe.


Wśród 202 uczestników ultramaratonu i 414 półmaratonu było wielu debiutantów, jeśli chodzi o bieganie w górach, jak również stałych bywalców zawodów organizowanych przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. W gronie tych pierwszych był Jacek Mejer MEZO - znakomity raper i biegacz. Zajął 10 miejsce w półmaratonie, ale oszczędzał się, bo tuż po zakończeniu biegu musiał wskoczyć na scenę, by zaśpiewać dla setek ludzi wypełniających Polanę Jakuszycką. Byli to nie tylko biegacze i ich bliscy, ale też wiele innych osób, pragnących ciekawie spędzić czas w pięknym miejscu.


Taka też jest idea Letniego Biegu Piastów - imprezy dla każdego, nie tylko dla startujących. Stąd bogaty program towarzyszący: akcja społeczna "Ratujemy ludzkie życie" z panelami dyskusyjnymi i krwiobusem, Wyprawa Zuchów (bieg dla uczniów podstawówek na dystansie kilometra), animacje dla dzieci i dorosłych, stoiska handlowe i inne atrakcje.


Podobnie będzie w niedzielę, w drugim dniu Letniego Biegu Piastów, którego daniem głównym będzie Jakuszycka Jedenastka na dystansie 11 km oraz marsz nordic walking na tej samej trasie.

SPONSOR GENERALNY I GŁÓWNY

bank polski kghm sponsor

 

 SPONSORZY

enervit brubeck

 SPONSORZY WSPIERAJĄCY

skike norweskadolina

skike holmenkol

 

 

PARTNERZY

umwd projekt ue strazgraniczna strazpozarna lasypanstwowe policja szklarskaporeba jeleniagora  terma julia datasport nordic walking   higeen cube skiteam szkolapng   

 

PATRONAT MEDIALNY

prjedynka  tvppolonia skipolstrimeo strimeo

POLECAMY

 tn biegowki  na biegowkach  druzyna szpiku rolski