Narciarskie biegi masowe, organizowane ze wspólnego startu, otwarte dla wszystkich: zawodników, amatorów, kobiet, mężczyzn, starszych i młodych narciarzy o różnym poziomie zaawansowania sportowego ( kondycyjnego i technicznego). Organizację większości tych imprez zapoczątkowano w latach 70. XX wieku. Jednym z powodów, które przyczyniły się do przeprowadzania tych biegów było szukanie skutecznego środka zapobiegającego postępującym ograniczeniom aktywności ruchowej człowieka na skutek powszechnej motoryzacji, mechanizacji oraz automatyzacji w pracy i życiu codziennym. Po pewnym czasie okazało się, że długotrwały bieg, połączony z rywalizacją i emocjami jej towarzyszącymi jest doskonałym sposobem odreagowania na negatywny wpływ cywilizacji. Narciarskie biegi masowe stawały się, więc coraz bardziej popularne, organizowano je nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej, Azji a nawet Australii.
Najstarszym, w zarazem najbardziej popularnym na świecie narciarskim biegiem masowym jest Bieg Wazów -Vasaloppet, który odbywa się od 1922 roku. Jego długość wynosi 90 km., a trasa prowadzi z miejscowości Salen do Mora. Jest najdłuższym biegiem w światowej lidze biegów długodystansowych, a jego organizacja związana jest z historią Szwecji, a konkretnie z Gustawem Wazą i wydarzeniami, które miały miejsce w 1522 roku. Do 1954 roku Bieg Wazów odbywał się wyłącznie w obsadzie krajowej i mogli w nim brać udział tylko mężczyźni. W następnych latach, kiedy stał się imprezą międzynarodową liczba uczestników systematycznie rosła. Obecnie ze względu na wytrzymałość trasy i bezpieczeństwo uczestników ilość zgłoszeń ograniczana jest do ok. 12 tysięcy. O zakwalifikowaniu się na listę startową decyduje kolejność zgłoszeń. Dla osób, które z różnych względów nie chcą czy nie mogą wziąć udziału w biegu głównym istnieje możliwość uczestnictwa w biegu otwartym Wazów - Oppet Spar, który odbywa się tydzień wcześniej. Uczestnicy pokonują tą samą trasę, przy pełnym zabezpieczeniu i z pomiarem czasu, z tą różnicą, że wystartować można o dowolnej porze dnia. W przeciwieństwie do biegu głównego nie obowiązują w nim limity czasowe ( z wyjątkiem godz. otwarcia startu i zamknięcia mety)
Bieg Wazów odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę marca a uczestniczyć w nim mogą osoby, które ukończyły 21 lat. Poziom organizacyjny i sportowy tego biegu jest bardzo wysoki. Zgodnie z tradycją obowiązuje w nim klasyczna technika biegu.
Niewiele „młodszym" od Biegu Wazów jest norweski bieg Birkebeiner Rennet, który także ma swoje podłoże historyczne. Organizowany jest od 1932 roku. Długość trasy wynosi 58 km. Zaliczany jest do jednego z najtrudniejszych w światowej lidze biegów długodystansowych. Uczestnicy biegu pokonują grań górską o różnicy poziomów 700 m, co wiąże się między innymi z adaptacją organizmu do zmian klimatycznych. Specyfiką tego biegu jest to, że wszyscy startujący mają obowiązek pokonać trasę z obciążonym plecakiem (min. 3,5 kg.). Bieg rozpoczyna się w miejscowości Rena ok. 180 km od Oslo, a kończy się w Lillenhammer na stadionie olimpijskim. Obowiązuje w nim klasyczna technika biegu.
Pozostałe narciarskie maratony „narodziły się" już w latach siedemdziesiątych XX wieku. Organizowano je nie tylko w Skandynawii i Środkowej Europie, ale również w Ameryce Północnej, Japonii i Australii. W 1978 roku w Telemarku (USA), na spotkaniu organizatorów największych masowych biegów narciarskich rozgrywanych w Europie i Ameryce Północnej powstała idea zorganizowania światowej organizacji biegów masowych Worldloppet. Oficjalnie Worldloppet zapoczątkowała swoją działalność i została zatwierdzona w 1981 roku na kongresie FIS ( Międzynarodowa Organizacja Narciarska), a w jej skład zaliczono dziewięć biegów. W latach 80.do ligi dołączono dwa biegi, a w latach 90. trzy, w tym dwa z byłych krajów socjalistycznych ( Tartu Maraton w Estonii i Izerską 50 w Czechach ).
Obecnie, po włączeniu do ligi w 2008 roku Biegu Piastów z Polski, światowa liga zrzesza piętnaście największych masowych biegów narciarskich: z Europy Środkowej (8), Skandynawii (3), Ameryki Północnej ( 2 ), Japonii ( 1 ) i Australii ( 1 ). Biegi te rozgrywane są na dystansach od 42 do 90 km, o łącznej długości wszystkich dystansów 872 km.
Odbywają się one od połowy stycznia do końca marca w następującej kolejności:
1. Jzerska Padesatka - 50 km, Czechy, technika klasyczna( CT )
2 Dolomitenlauf - 65 km, Austria, technika dowolna ( FT )
3. Marcialonga - 70 km, Włochy, ( CT )
4. Konig Ludwig Lauf - 55 km, Niemcy, ( CT )
5. Sapporo Skimarathon - 50 km, Japonia, ( FT )
6. Tartu Maraton - 63 km, Estonia, ( CT )
7. Keskinada Loppet - 50 km, Kanada, ( FT )
8. Transjurassienne - 76 km, Francja , ( FT )
9. American Birkebeiner - 51 km, USA, ( FT )
10. Finlandia Hiihto - 60 km, Finlandia, ( CT )
11. Vasaloppet - 90 km, Szwecja, ( CT )
12. Bieg Piastów - 50 km, Polska, ( CT )
13. Engadin Skimarathon - 42 km, Szwajcaria, ( FT )
14. Birkebeiner Rennet - 58 km, Norwegia, ( CT )
Do ligi Worldloppet zalicza się jeszcze bieg rozgrywany na przełomie sierpnia i września w Australii: Kangaroo Hoppet - 42 km ( FT ).
Wszystkie wymienione biegi przeprowadzane są w stałych terminach. Starania organizatora ligi szły w tym kierunku aby we wszystkich maratonach narciarskich w równych proporcjach stosowane były obie techniki biegu ( klasyczna i dowolna ). W 2008 roku w ośmiu biegach obowiązywała klasyczna technika biegu, a w siedmiu dowolna.
W Europie organizowane są dwie ligi narciarskie: Alpentris i Euroloppet. Alpentris tworzą trzy biegi alpejskie: Dolomitenlauf, Marcialonga i Konig Ludwig Lauf. Liga europejska Euroloppet zrzesza piętnaście narciarskich biegów masowych o łącznej długości dystansów głównych - 723 km. Biegi te odbywają się w 10 krajach środkowej Europy, w tym w Polsce - Bieg Piastów i rozgrywane są w następującej kolejności:
1. Maraton de Bessans - 42 km / 21 km, Francja, ( FT )
2. Dolomitenlauf - 65 km / 25km, Austria, ( FT )
3. Marcialonga - 70 km / 45 km, Włochy, ( CT )
4. Konig Ludwig Lauf - 50 km / 23 km, Niemcy, ( CT )
5. Int. Tiroler Koasalauf - 50 km / 30 km, Austria, ( FT )
6. Biela Stopa - 48 km / 25 km, Słowacja, ( FT )
7. La Transjurassienne - 76 km / 54 km, Francja, ( FT )
8. Gsieser Tal - Lauf - 42 km / 30 km , Włochy, ( FT )
9. Int. Gommerlauf - 30 km / 20 km, Szwajcaria, ( FT )
10. Sumavsky Skimaraton 45km / 22 km, Czechy,
11. Toksovo Marathon - 53 km, Rosja, ( CT )
12. Bieg Piastów - 50 km / 25 km, Polska, ( CT )
13. Internat. Skadi Loppet - 42 km / 20 km, Niemcy, ( CT )
14. Lapponia Skiing Week - 60 km / 50 km, Finlandia, ( FT )
15. Prazdnik Severa - 50 km, Rosja, ( FT )
W ramach ligi Worldloppet odbywa się Puchar Świata w narciarskich biegach maratońskich. W wyznaczonych z ligi ośmiu biegach ( w tym minimum jeden w Ameryce Północnej, Europie Środkowej, Wschodniej i Skandynawii) punktuje się 30 najlepszych zawodników. Suma uzyskanych punktów we wszystkich biegach decyduje o miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
W ostatnich latach obserwuje się tendencję do rozszerzania programów narciarskich biegów masowych. W niektórych biegach wprowadzono dystans dodatkowy, który zazwyczaj rozgrywany jest na krótszej trasie, odmienną techniką biegu. W związku z tym, że biegi te odbywają się w ciągu dwóch dni istnieje możliwość wyboru lub uczestnictwa w obu biegach. Za przykład może służyć „Konig Ludwig Lauf", „Finlandia Hiihto" czy „Keskinada Loppet". W innych biegach program dopuszcza rozgrywanie dystansów krótszych, które przeprowadza się równolegle z biegami głównymi ( „ Dolomitenlauf" w Austrii ).
Popularność największych narciarskich biegów masowych wykorzystuje się do organizowania różnego rodzaju imprez towarzyszących - rekreacyjnych. Okazuje się, że jest to doskonały sposób krzewienia kultury fizycznej i reklamy regionu, w którym organizowany jest bieg.
Klasycznym przykładem jest jeden z największych maratonów narciarskich w Austrii - Dolomitenlauf, rozgrywany w okolicy tyrolskiego miasteczka Lienz na dystansie 60 km. Od 1979 roku decyzją FIS jest on włączony do światowej ligi Worldloppet i zaliczany do punktacji Pucharu Świata w narciarskich biegach długodystansowych. Dolomitenlauf wzbogacony jest o ciekawy program imprez sportowo - rekreacyjnych, które trwają 7 dni. Imprezy te organizowane są nie tylko w Lienz, gdzie odbywa się bieg główny, ale także w okolicznych miejscowościach. Uczestniczyć w nich mogą wszyscy chętni pod warunkiem dokonania symbolicznej opłaty startowej.
Do programu imprez towarzyszących ( 7 dni Dolomitenlauf) wchodzą: dwubój zimowy (bieg na nartach i pływanie), popularny biathlon, wycieczka turystyczno - krajoznawcza, bieg nocny rozgrywany przy świeczkach i pochodniach tzw. Romantiklauf oraz biegi narciarskie na krótkich dystansach - sprint na ok. 500 m z udziałem najlepszych biegaczy. Sprint narciarski pełni również rolę prezentacji najlepszych zawodników, biorących udział w biegu głównym i odbywa się na rynku w Lienz.
Sposób organizacji biegu Dolomitów jest przykładem modelowym i naśladowany jest obecnie przez organizatorów innych narciarskich biegów masowych.
Wiele atrakcyjnych biegów masowych odbywa się także poza ligą światową i europejską. Większość z nich rozgrywanych jest w Skandynawii i Środkowej Europie. Dużą popularnością cieszą się również biegi masowe organizowane we wschodniej części Europy, szczególnie w Rosji, gdzie organizowany jest cykl maratonów narciarskich o Puchar tego kraju. Kalendarz największych na świecie narciarskich biegów masowych zamieszczany jest w specjalnym biuletynie informacyjnym wydawanym corocznie przez Generalny Sekretariat Worldloppet, którego siedziba znajduje się w Estoni.
Narciarskie biegi masowe organizowane są również w naszym kraju, a niektóre mają ponad 30 letnią historię. Większość z nich zapoczątkowała swoją działalność w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Do najbardziej znanych należy zaliczyć: Bieg Piastów, który odbywa się w Jakuszycach, Bieg Gwarków w Sokołowsku, Bieg Gąsieniców w Zakopanem, Bieg Dudka w Radziechowy, Bieg Lotników w Ustianowej. Od 2004 roku przeprowadza się Bieg Podhalański im. Jana Pawła II rozgrywany w okolicy Nowego Targu. Masowe biegi narciarskie organizuje się także na terenach nizinnych naszego kraju np.: w Gołdapi odbywa się Bieg Jaćwingów w Białymstoku Bieg Hubala a w Tomaszowie Lubelskim Bieg Hetmański.
Najstarszy i zarazem najbardziej popularny jest Bieg Piastów, odbywający się od 1976 roku w Jakuszycach. Obecnie jest „sztandarowym" biegiem narciarskim w Polsce. Od 1995 roku włączony jest do europejskiej ligi biegów długodystansowych Euroloppet, a od 2008 roku do światowej ligi Worldloppet. Rozgrywany jest w drugą sobotę i niedzielę marca na dwóch dystansach 50 i 25 km. Program obejmuje bieg główny na dystansie 50 km. i bieg dodatkowy na 25 km. Bieg główny ( 50 km ) rozgrywany jest w sobotę techniką klasyczną, a bieg na 25 km w niedzielę techniką dowolną. Od 2001 roku w ramach Biegu Piastów rozgrywane są Mistrzostwa Polski w biegu maratońskim.
W celu zwiększenia popularności masowych biegów narciarskich w latach 1988 - 1994 organizowana była ogólnopolska liga narciarskich biegów masowych, w ramach, której prowadzono punktację do Pucharu Polski w biegach długodystansowych. Opiekę organizacyjną sprawowała Podkomisja Biegów Masowych działająca przy Polskim Związku Narciarskim.
Do klasyfikacji Pucharu Polski zakwalifikowanych było sześć biegów:
- Lotników - 20 km ,w Ustrzykach Dolnych
- Andraszka - 20 km, w Bielsku Białej,
- Jaćwingów - 30 km, w Gołdapi
- Gąsieniców - 20 km , w Zakopanem
- Gwarków - 25 km, w Andrzejówce
- Piastów - 50 km, w Jakuszycach
Corocznie, w sezonie narciarskim planuje się w naszym kraju organizację kilkunastu narciarskich biegów masowych. Większość z nich odbywa się w stałych terminach i na stałych dystansach.

SPONSOR GENERALNY I GŁÓWNY

bank polski kghm sponsor

 

 SPONSORZY

enervit brubeck

 SPONSORZY WSPIERAJĄCY

skike norweskadolina

skike holmenkol

 

 

PARTNERZY

umwd projekt ue strazgraniczna strazpozarna lasypanstwowe policja szklarskaporeba jeleniagora  terma julia datasport nordic walking   higeen cube skiteam szkolapng   

 

PATRONAT MEDIALNY

prjedynka  tvppolonia skipolstrimeo strimeo

POLECAMY

 tn biegowki  na biegowkach  druzyna szpiku rolski