BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Jakuszycki Ultramaraton - opis trasy

2018-08-01 15:20:00

photo

Początek w Jakuszycach - start na dolnej części zbiegu z Samolotu na Polanę Jakuszycką. Stąd pobiegniecie, piękną, otoczoną lasem, trasą o naturalnej nawierzchni, omijającą Polanę Jakuszycką. Doprowadzi Was na początek trasy asfaltowej Jakuszyce-Orle.

Po trzech kilometrach Spacerowej - na Rozdrożu pod Działem Izerskim - skręcacie w prawo, na naturalną trasę Herberta, znaną dobrze w zimowym wydaniu miłośnikom biegówek.


 

Herberta zamienia się w trasę Justynki (nazwa na cześć Justyny), trafiacie nimi na dolny Samolot, z którego zbiegacie górską ścieżką i wygodnym szutrem do asfaltowej Spacerowej. Na niej skręcacie w lewo, nieco pod górę, by po chwili skręcić w prawo, znowu pod górę.

Tu wpadniecie na końcówkę trasy wokół Koziego Grzbietu, pokrytą fajnym szutrem, który zbiegniecie na Orle.


 

Krótki podbieg po trawie, chwila oddechu w lesie, znowu pod górę, do skały Granicznik, którą miniecie tuż przed zbiegiem górską ścieżką, z kamieniami i korzeniami, do mostu granicznego na rzece Izerze.


 

Nie przebiegacie przez most na czeską stronę, lecz biegniecie, znowu pod górę ;-) wzdłuż Izery. Za moment się od niej oddalicie, zrobi się płasko, zielono bardzo...


 

Kolejna kładka na Kamionku, a za nią skręt w prawo szutrem na Orle. Tu będzie czekać picie i jedzenie. Dalej, za budynkiem Stacji Turystycznej Orle, w lewo, na baaardzo długi, naturalny, usiany kamieniami podbieg - trasą zwaną Elektrowni Turów zimą, jak również Szklarską Drogą i Starą Drogą Celną.

Najpierw jest tu dość ostro w górę...


 

Potem droga stopniowo wznosi się i wznosi. Gdy już wydaje się, że podbieg się kończy i będzie płasko, ukazuje się kolejny fragment wymagający podbiegu. To jeden z kluczowych fragmentów całej trasy. Warto ocenić tu realistycznie swe siły, nie lecieć za szybko, ale równo, bez przerwy. To tu - jeśli wcześniej nie szaleliście, będziecie wyprzedzać dziesiątki osób, które źle oceniły swe siły i zaczęły za szybko.


 

Ze Szklarskiej Drogi skręcicie w prawo na kolejny podbieg, w stronę Samolotu. Tam będzie czekać picie i przekąski. Krótki pobieg i zakręt w lewo na naturalny, mocno zielony odcinek na Cichej Równi. Zimą jest tu cudownie! A teraz przepięknie :-)


 

Po kółku na Cichej Równi zbiegniecie do Jakuszyc fragmentem, który może dostarczyć wielu emocji. Jeśli będziecie się czuć mocni i nie obawiacie się zbiegów po kamieniach i szutrze, tu poczujecie wiatr we włosach...


 

Ale do mety jeszcze bardzo daleko! Przed Wami podbieg kamienistym Górnym Duktem (około 500 metrów przed kamienistym zbiegiem będzie punkt odżywczy), z wypłaszczeniem i ładnymi widokami na Góry Izerskie. Z Górnego Duktu zbiegniecie po kamieniach na asfaltowy Dolny Dukt, który doprowadzi Was na Rozdroże pod Cichą Równią. Stąd dalej asfaltem skierujecie się na Kopalnię Stanisław. To głównie podbieg, z dwoma krótkimi zbiegami, ale nawierzchnia asfaltowa powoduje, że nie jest zbyt trudny.


 

Pod kopalnią będzie na Was czekać punkt z jedzeniem i przekąskami, dalej kawałek szutru, z którego odbijać będziecie w lewo, na piękny, naturalny szlak, głównie miękką ścieżką, przez Rozdroże pod Zwaliskiem i Wysoki Kamień, aż do Zakrętu Śmierci. Na szczyt Wysokiego Kamienia nie wbiegacie (chyba, że ktoś chce poza konkursem), mijacie go dołem z prawej. Nie dobiegacie też na sam Zakręt Śmierci, lecz skręcacie w prawo tuż przed nim.


 

Traficie tu na wygodną, prostą i dość płaską drogę asfaltową zwaną Hebelstrasse (na jej początku będzie punkt odżywczy). Przemkniecie nią przez Rozdroże pod Wysokim Kamieniem, na nim odbijacie w prawo pod górę na Szklarską Drogę, dalej lecicie prosto, aż do zakrętu w lewo w dół na piękną, zieloną trasę o nazwie Dzielne Klapki. Zbiegacie nimi przez skrzyżowanie dróg o nazwie Czerwony Potok aż na Ściernisko, gdzie czeka Was trójkąt, który tworzą krótkie fragmenty, bardzo ładne, powyżej kultowego schroniska Chatka Robaczka.


 

Przez Ściernisko zbiegacie do asfaltowej drogi ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc wzdłuż torów kolejowych. To trasa o nazwie Czarny Kamień. Dobiegacie nią do punktu z piciem i jedzeniem, by po chwili zmierzyć się z wymagającą - z uwagi na grząską nawierzchnię (zwłaszcza po deszczach) - trasą o nazwie Woda Mineralna.


 

Po pokonaniu jej czeka Was jeszcze podbieg naturalną i w sporej mierze zacienioną trasą Bez Łaski. Przed Wami Rozdroże pod Cichą Równią i asfaltowy zbieg Dolnym Duktem w stronę Jakuszyc. Jeszcze kawałek naturalny po trasie i kamieniach... Meta!

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl