BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Vasaloppet China - relacja prosto z Chin!

2018-01-05 14:40:00

photo

Narciarski podróżnik Waldemar Spychalski znowu na szlaku!


Tym razem w Chinach, gdzie wziął udział w zaliczanym do Worldloppet biegu Vasaloppet China. Poniżej jego relacja.

Na bieg przyjechało 13 Polaków, najwięcej z grupą zorganizowaną przez Bartka Lipińskiego. Zameldowałem się na mecie biegu na 50 km jako pierwszy z Polaków, zaraz po mnie przybiegł Krzysztof Kostka, który w tym sezonie chce zakończyć „globala”, tzn. mieć na koncie wszystkie 20 biegów głównych w 20 krajach, zrzeszonych w Worldloppet.

Na 25 km najlepszy wynik z Polaków uzyskał Andrzej Guziński, który przybiegł tak szybko, że nikt nie zdążył zrobić mu zdjęcia na mecie. Szczególne wyróżnienie należałoby przyznać Edwardowi Trzaskowskiemu, który wbiegł na metę zaledwie 2 minuty później, wymachując polską flagą. Szkoda, że organizatorzy nie przewidzieli klasyfikacji w kategoriach wiekowych, ponieważ w swojej z całą pewnością Edward wygrałby w cuglach.

Wszystkich biegaczy na mecie witał osobiście prezydent biegu Torbjörn Pettersson i oczywiście składał im serdeczne gratulacje. Medale zawieszały na szyjach „zwycięzcom” miejscowe piękności.
Zawody rozpoczęły się o godz. 10:00 w pięknej zimowej scenerii. Pogoda dopisała na medal. Rano było - 13 C, ale potem mróz zelżał do - 6 C. Bezchmurne niebo, zero wiatru. Śnieg na trasie był wyłącznie techniczny (z armatek) i silnie zmrożony, a więc niezbyt szybki, ale przy takiej pogodzie trudno było się śpieszyć!

Na długi dystans (50 km) zapisało się 238, a na 25 km 472 uczestników, czyli razem 710 osób (o 20%  więcej, niż w zeszłym roku) z 19 krajów. Ponadto na dystansie 2 km ścigało się 507 początkujących amatorów biegówek, głównie studentów z miejscowych szkół wyższych.

Wszyscy wystartowali jednocześnie, ustawieni w grupach: elita mężczyzn, elita pań, zawodniczki i zawodnicy na 50 km, wszyscy startujący na 25 km i na końcu  początkujący na 2 km.
Pokonanie dystansu 50 km polegało na dwukrotnym przebiegnięciu trasy 25 km.

Zwycięzców witano na mecie entuzjastycznie i barwnie, podkreślając elementy miejscowego folkloru.

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl