BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Połowa 2018: początek budowy nowego ośrodka

2018-01-16 20:34:00

photo

Nowoczesny ośrodek dla narciarzy biegowych i biathlonistów ma być gotowy w 2020

Samorząd Województwa Dolnośląskiego otrzymał pozwolenie na budowę Dolnośląskiego Centrum Sportu. Już wiosną na Polanę Jakuszycką wejdzie generalny wykonawca, który przez dwa lata zrealizuje jeden z najnowocześniejszych w Polsce i w Środkowej Europie ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego. To właśnie tu rozgrywane będą zawody najwyższej rangi. Dziś samorząd województwa w obecności przedstawicieli rządu zaprezentował trójwymiarowe makiety przedstawiające Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach.

Polana to wyjątkowe miejsce, bez którego trudno sobie wyobrazić historię biegów masowych i rozwój zimowych dyscyplin sportowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Wspólnie z lokalnym partnerem, Stowarzyszeniem „Bieg Piastów”, w 2016 roku podjęliśmy prace na rzecz modernizacji infrastruktury na Polanie Jakuszyckiej. Już niedługo zobaczymy jej efekty, z których wierzę, że wszyscy będziemy zadowoleni – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.


 

Głównym założeniem projektantów było stworzenie wielofunkcyjnego ośrodka sportowego pozwalającego na organizację zawodów narciarstwa biegowego i biathlonu, a jednocześnie umożliwienie amatorom aktywnego spędzania czasu korzystania z obiektu przez cały rok. Zaprezentowana przez samorząd województwa koncepcja architektoniczno-przestrzenna spełnia kryteria sformułowane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) oraz Międzynarodową Unię Biathlonową (IBU), które są wymagane przy organizacji zawodów sportowych o randze mistrzostw świata.


 

Trasy biegowe i biathlonowe, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa dla dzieci i młodzieży – takie sportowe atrakcje będą czekały na miłośników sportów na Polanie Jakuszyckiej. W nowym centrum sportu w głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz tunele dla zawodników i trenerów, łączące szatnie i część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą. Dodatkowo w budynku głównym zaplanowano muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. Znajdzie się tam również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Koncepcja budowy powstanie zgodnie z obowiązującymi przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU), dzięki czemu możliwa będzie organizacja w Jakuszycach zawodów o randze mistrzostw świata.


 

Chcemy, by Dolnośląskie Centrum Sportu, które powstanie na Polanie Jakuszyckiej było wizytówką Polski na całym świecie. Liczymy, że uda nam się tam zorganizować wiele imprez sportowych najwyższej rangi – mówi wicemarszałek Iwona Krawczyk.


 

Inwestycja realizowana na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach ma na celu modernizację i rozbudowę infrastruktury sportowej z przeznaczonej do rozgrywania najwyższej rangi zawodów w sportach zimowych – w biegach narciarskich, w biathlonie i w kombinacji norweskiej (w partnerstwie z sąsiednim Harrachovem w Republice Czeskiej), z wykorzystaniem obiektu na funkcje obsługi zawodów zgodnie z przepisami FIS i IBU, czy rozgrywania zawodów w sportach rowerowych i biegowych terenowych. Będzie to również całoroczny ośrodek treningowy dla różnych dyscyplin sportu kwalifikowanego, z funkcją odnowy biologicznej, ośrodek badawczy i testowy nowoczesnych technologii oraz ośrodek przygotowań paraolimpijskich, z pomieszczeniami i infrastrukturą treningową przystosowaną dla potrzeb sportowców o różnych rodzajach niepełnosprawności.


 

Infrastruktura Polany Jakuszyckiej pełniła do tej pory i będzie pełnić funkcje dydaktyczne, w głównej mierze adresowane do szkoły mistrzostwa sportowego w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im. J.I. Sztautyngera w Szklarskiej Porębie. Przygotowywanie młodych kadr w narciarstwie biegowym i w biathlonie będzie jednym z celów realizowanych po zakończeniu prac inwestycyjnych.


Łącznie inwestycja pochłonie blisko 100 mln złotych. Około 50 proc. funduszy pochodzić będzie z Ministerstwa Sportu. Pozostałą część pieniędzy dołoży Urząd Marszałkowski.


Kalendarium:

kwiecień 2018 r. – rozpoczęcie prac przygotowawczych i przebudowy sieci elektrycznych,

czerwiec 2018 r. – rozpoczęcie kluczowych prac inwestycyjnych,

grudzień 2019 r. – zakończenie inwestycji i procedura odbiorowa,

styczeń 2020 r. – rozpoczęcie funkcjonowania obiektu i ponowne udostępnienie Polany Jakuszyckiej użytkownikom.


W ramach inwestycji planuje się realizację:

- budynku głównego o powierzchni około 12.900 m2, w którym około 86% powierzchni stanowi funkcja sportowa – szatnie, smarowalnie, strefa odnowy biologicznej, pomieszczenia laboratoryjne i hipoksyjne, pomieszczenia organizacji zawodów zgodnie z przepisami FIS i IBU, family club, press room, strefa VIP, kabiny komentatorskie, magazyny sprzętu sportowego i elementów wyposażenia zawodów sportowych wraz z odpowiednią częścią komunikacji i pomieszczeń sanitarnych i z zewnętrzną widownią stałą na około 245 osób. W budynku głównym zlokalizowane zostanie też centrum obsługi podróżnych, w tym poczekalnia kolejowa, interaktywne centrum edukacyjne, część gastronomiczna z dwoma restauracjami i część noclegowa z hotelem o standardzie 3 gwiazdkowym (40 pokoi) i schroniskiem młodzieżowym (hostelem).

- budynku technicznego o powierzchni około 7.800 m2, w którym zlokalizowano m.in. pomieszczenia techniczno – magazynowe, garaże dla pojazdów utrzymania tras biegowych, ambulatorium i pomieszczeń ratownictwa górskiego oraz parkingi wydzielone dla użytkowników – m.in. sportowców, sędziów i obsługi technicznej oraz ekip telewizyjnych,

- boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 32 x 50 m z bieżnią 4 – torową o długości 200 m wraz z bieżnią 5 – torową o długości 60 m,

- pełnowymiarowej strzelnicy bitahlonowej z zespołem pomieszczeń obsługi strzelnicy, zgodnie z wymogami przepisów IBU,

- 3 podziemnych korytarzy łączących części techniczne, szatniowe, testowe i treningowe ze strefą startu i strzelnicy – dla ekip telewizyjnych, sędziów, organizatorów i zawodników,

- rolkostrady o długości 3500 m (realizacji podzielona na 2 etapy: I etap - 1000 m, II etap -2500 m) z możliwością ustalania dowolnej kombinacji dystansów, z twardą nawierzchnią asfaltową, mostu na trasach narciarskich i na rolkostradzie, w konstrukcji żelbetowej, pozwalającej na bezkolizyjne skrzyżowanie tras. Część rolkostrady zaprojektowano w taki sposób, aby mogły się na niej odbywać zawody wrotkarskie. Ta część rolkostrady ma w swoim przebiegu szerokość 8 - 10,5 m, a długość około 560 m.

- strefy parkowania dla pojazdów technicznych drużyn i dodatkowej strefy kontenerowej z przeznaczeniem na szatnie i smarowalnie,

- sieci i przyłączy uzbrojenia technicznego wraz z systemem sztucznego naśnieżania, opartym o stałe lub przewoźne urządzenia do naśnieżania (II etap inwestycji),

- stref wyznaczonych pod montaż trybun tymczasowych, stref socjalno – sanitarnych i lokalizowanych wariantowo podczas różnych zawodów,

- dojść pieszych, dróg rowerowych, dróg dojazdowych i placów manewrowych, w tym strefy recepcyjnej dla widzów zawodów sportowych.

Tekst przysłany przez Biuro Prasowe Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
RELACJA FILMOWA JELENIA TV

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl