BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Trasa Czarny Kamień Resort & Spa

2018-01-27 21:03:00

photo

Znakomity ośrodek wypoczynkowy wspiera atrakcyjną trasę dla biegaczy naciarskich

Najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby. Malownicze, a zarazem wymarzone miejsce do uprawiania wszelakich aktywności. Przez wielu miłośników „biegówek” uznawana za polską stolicę narciarstwa biegowego – JAKUSZYCE. To właśnie tutaj, tuż przy jednej z najwyżej usytuowanych stacji benzynowych w Polsce, na Polanie Maliszewskiego, wysokości 855 m.n.p.m. przy mostku na rzece Kamiennej (pkt .20) zaczyna swój bieg wspierana przez Czarny Kamień trasa. Trasa wręcz idealna na wszelkiego rodzaju umiarkowane aktywności dla poczatkujących narciarzy i - poza sezonem narciarskim - aktywnych piechurów (nie jest ciężka!). Z tego względu też, świetnie nadaje się na spacer z dzieckiem – również jeśli swoją pociechę przewozisz jeszcze w wózku.

 

Trakt sygnowany przez Czarny Kamień biegnie wzdłuż jednego z fragmentów Doliny Kamiennej, wzdłuż rzeki Kamiennej. Początkowo trasa prowadzi nas w okolicę wyrobiska torfowego zwanego „Bagniskiem”. Jednego z wielu, jakie możemy spotkać na tych terenach. Nieco dalej nasz szlak spotyka się z zimową trasą biegową PKO BP. Ty natomiast możesz przeżyć spotkanie pierwszego stopnia z rzadko spotykanym w naszym kraju (niestety) krystalicznie wręcz czystym powietrzem. Gwarancja braku smogu i wysokość rzędu 1000 m n.p.m. to prawdziwa ulga dla płuc. Jeśli o wysokości mówimy to kolejną ciekawostką jest fakt, że w pobliżu przebiega najwyżej położona trasa kolejowa w Polsce.

 

Po prawej stronie drogi, meandrująca rzeka tworzy rozlewiska chętnie wykorzystywane przez miłośników kąpieli w górskich rzekach. Woda jest orzeźwiająca latem i zimą a jej temperatura zazwyczaj nie przekracza 10 stopni nawet w słoneczne dni lata. Po kilkuset metrach bardzo łagodnego zejścia docieramy do miejsca zwanego Czerwony Potok. Przed laty znajdowała się tutaj kopalnia granitu „Wyciąg „. Postindustrialny krajobraz tego miejsca tworzą pozostałości po dawnej bazie przeładunkowej przedsiębiorstwa pozyskującego surowce skalne . Trasa nadal wiedzie wzdłuż torów łagodnie opadając w dół .Po lewej stronie trasy, w trakcie naszej wycieczki możemy dostrzec kolejną dawną kopalnia granitu „Wiciarka”. Idąc dalej, na wschód, mijamy niewielkie wzniesienie zwane Spław (inne nazwy to Spławna oraz niem. Floohübel). Na południowym zboczu Spławnej znajduje się też niewielka grupa skałek. Trzeba uważać, w słoneczne dni lubią się tam wygrzewać znane wszystkim żmije zygzakowate. Trasa biegnie dalej kończąc swój bieg w okolicach Osiedla Huty do czynnej tym razem kopalni granitu Izer-Granit. Nieopodal znajduje się tam również m.in. nieczynna, opuszczona huta szkła powstała w 1842 roku z inicjatywy hrabiego Schaffgotsch.

 

Istnieje możliwość połączenia wycieczki z podróżą pociągiem ze stacji kolejowej Szklarska Poręba Huta (wygodny bezpłatny parking) lub w drugą stronę ze stacji Szklarska Poręba Jakuszyce (parking płatny). Oczywiście to niejedyna warta uwagi droga w rejonie Jakuszyc. Na Polanie Jakuszyckiej wytyczono kilkanaście tras, przeznaczonych m.in. do uprawiania narciarstwa biegowego, których łączna długość wynosi 100 kilometrów. Z pewnością każdy z Was znajdzie tam coś dla siebie.

 

Co proponujemy po udanym marszu? Oczywiście wizytę w restauracji oraz strefie SPA & Wellness Czarny Kamień Resort & Spa. Najwyżej ulokowana restauracja w Szklarskiej Porębie (bagatela 730 m n.p.m.!) zachwyci Cię nie tylko swoim położeniem, ale i smakiem.

 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl