BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Quest wspiera Bieg Piastów!

2020-11-16 14:55:00

photo
Rozmowa z Ewą Włoszczowską, właścicielką firmy Quest – nowym Sponsorem Technicznym Biegu Piastów


- Dlaczego podjęła Pani decyzję, że Quest będzie Sponsorem Technicznym Biegu Piastów?


- Wydaje mi się to zupełnie naturalne, skoro zarówno Bieg Piastów, jak i Quest, związane są mocno z tym samym regionem i działają w tej samej branży – sporcie i rekreacji dla wszystkich. Osobiście byłam gotowa na tę współpracę także dlatego, że od dawna korzystam z pracy stowarzyszenia Bieg Piastów. Choć uwielbiam jazdę na rowerze, to wydaje mi się, że moją dyscypliną sportową numer 1 jest narciarstwo biegowe.

- Często Pani przyjeżdża do Jakuszyc na biegówki?

- Bardzo często. Nie wyobrażam sobie zimy bez biegania na nartach po pięknych i dobrze przygotowanych trasach w Jakuszycach i Górach Izerskich. Przyjeżdżam tam na narty biegowe zarówno w weekendy, jak i w tygodniu. Jestem dość mocno zapracowana, dlatego zdarza mi się biegać na nartach wieczorem.

- Czy startowała Pani w Biegu Piastów?

- Oczywiście. Wiele razy. Brałam udział również w Rowerowym Biegu Piastów.

- Na czym polegać będzie współpraca firmy Quest z Biegiem Piastów?

- Jej ważną częścią będą linie produktów Biegu Piastów dla rowerzystów, biegaczy narciarskich oraz biegaczy bez nart. Bardzo intensywnie nad nimi pracujemy, by jak najszybciej były gotowe.

- Quest znany jest z produkcji wysokiej jakości odzieży sportowej, ale początki firmy związane są z ubraniami dla himalaistów.

- Początki naszej firmy sięgają lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy w Polsce brakowało wszystkiego, także niezbędnego ekwipunku dla osób, które wybierały się na takie wyprawy. Sama też się wspinałam, należałam do Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Wtedy, gdy chciało się coś mieć, trzeba było to zrobić samemu. Dlatego nauczyłam się produkować odzież i śpiwory puchowe.

- Czy Quest od początku istnienia ma swoją siedzibę w Jeleniej Górze?

- Na pewien czas przeniósł się – wraz ze mną – do Warszawy, gdzie zaprowadziły mnie ścieżki życia. Okazało się jednak, że Warszawa nie jest miejscem, w którym da się żyć. Po dziesięciu latach wróciłam do Jeleniej Góry. Czekali tu na mnie znajomi i przyjaciele.

- Obecnie Quest kojarzony jest głównie z odzieżą dla rowerzystów. Kiedy firma zmieniła swój profil działalności?

- Gdy w Polsce pojawiły się rowery górskie, a moje dzieci zaczęły jeździć na rowerze razem ze mną. Kobiety wówczas – na początku wieku – nie miały się w co ubrać na rower. Moim marzeniem było zmienić ten stan rzeczy. Zaczęłam więc tworzyć odzież rowerową. Marzenie udało się spełnić.

- Jazda na rowerze stała się tak popularna, że pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

- To bardzo dobrze, gdy praca łączy się z zainteresowaniami i pasją. Tak jest właśnie ze mną.

- Jaki udział w prowadzeniu firmy ma Maja Włoszczowska – Pani córka, wicemistrzyni olimpijska i świata w kolarstwie górskim?

- Bez Mai nasza firma miałaby znacznie trudniejszy start na rynku rowerowym. Jest twarzą Questa, testerem, jest utożsamiana z naszą firmą. Nie uczestniczy w procesach produkcyjnych, ale jej wkład jest bardzo istotny.

- Gdy porównuje Pani Quest z początku wieku i dziś, co Pani przychodzi na myśl?

- Zaczynałam zupełnie od zera. Dziś… Radzimy sobie. Ludzie jeżdżą na rowerach w naszych ubraniach w całej Europie, Japonii, Afryce.

- Jak pandemia wpłynęła na rynek rowerowy? Są dane świadczące o tym, że rowerów sprzedaje się więcej, bo ludzie szukają bezpiecznych, indywidualnych środków transportu, uciekają od komunikacji publicznej.

- Szukają też możliwości ruchu, bo przecież siłownie i inne miejsca treningów pod dachem są zamknięte. Obserwujemy wzrost sprzedaży internetowej – zarówno naszej, jak i w całej Europie. Do pandemii zajmowaliśmy się głównie produkcją odzieży dla grup zorganizowanych i klubów sportowych. Ten segment sprzedaży zupełnie nam się załamał wiosną, po wybuchu pandemii. Ale jednocześnie otwarł się rynek sprzedaży indywidualnej dla osób jeżdżących na rowerze rekreacyjnie.

- Dziękujemy za rozmowę. Zapraszamy na biegówki do Jakuszyc. Oby jak najszybciej!

- Czekam na śnieg. Nie mogę się doczekać, by pobiegać na nartach w Jakuszycach.

Na zdjęciu Ewa Włoszczowska i Leszek Kosiorowski z Biegu Piastów. 

Quest na facebooku

Strona internetowa firmy Quest


 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl