BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Bieg dla Kobiet i Mężczyzn

dni

Godz.

Minut

Sekund

TRASA CZARNEGO KAMIENIA

Bieg bądź spacer trasą Czarnego Kamienia to znacznie więcej, niż wycieczka sportowo-krajoznawcza. To fascynująca lekcja historii, która jak w soczewce skupia najważniejsze walory i chwile w dziejach tej okolicy. Trasa jest wręcz idealna na wszelkiego rodzaju umiarkowane aktywności dla początkujących narciarzy i aktywnych piechurów i rowerzystów (nie jest ciężka!). Z tego względu też, świetnie nadaje się na spacer z dzieckiem – również jeśli swoją pociechę przewozisz jeszcze w wózku.


Wśród jakuszyckich tras wyróżnia ją to, że prowadzi przez dwa pasma górskie: Góry Izerskie i Karkonosze. Przecina bowiem - i to dwa razy - rzekę Kamienną, która stanowi naturalną granicę między tymi pasmami.

Zaczyna się na Polanie Maliszewskiego - wspaniałej, rozległej łące, doskonale widocznej z szosy przez Jakuszyce. Polana Maliszewskiego przez kilka lat była areną startu Biegu Piastów i zapewne - z powodu budowy nowoczesnego ośrodka sportowego na Polanie Jakuszyckiej - początek jednego z największych biegów narciarskich świata na parę lat na nią wróci. Nazwa polany pochodzi - a jakże - od nazwiska zasłużonego leśniczego.
 

Gdy wbiega się z Polany Maliszewskiego do lasu, przekracza się mostek, czyli opuszcza Góry Izerskie. Przed nami około kilometra w Karkonoszach, by po przebiegnięciu przez kolejny mostek, wrócić w Góry Izerskie.
 

Na kolejnym etapie możemy dojść do miejsca zwanego Czerwony Potok. Przed laty znajdowała się tutaj kopalnia granitu „Wyciąg„. Postindustrialny krajobraz tego miejsca tworzą pozostałości po dawnej bazie przeładunkowej przedsiębiorstwa, pozyskującego surowce skalne.
 

Kolejno trafiamy w miejsce szczególne, zwane od pobliskiej skały Waloński Kamień, nawiązujący do dawnych dziejów regionu, gdy żyli tu poszukiwacze skarbów Walonowie. Po drugiej stronie trasy towarzyszy nam linia kolejowa, którą wybudowano na przełomie XIX i XX wieku, a uruchomiono w 1902 roku. Służy regularnym kursom pomiędzy Szklarską Porębą a czeskim Harrachovem i należy do najbardziej atrakcyjnych widokowo w Europie środkowej.
 

Trasa Czarny Kamień stopniowo opada, jest prosta, więc zjeżdża się tu na nartach, zbiega na nogach oraz zjeżdża na rowerze szybko i wygodnie. Zimą po prawej, za rzeką i torami, można też zjeżdżać na nartach po stoku Wiciarka. Jest niewielki, ale bardzo śnieżny, jak zresztą cała okolica, co doceniono już ponad 80 lat temu, starając się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. Około 600 metrów od trasy Czarnego Kamienia stoją jeszcze resztki skoczni (najlepiej zachował się zeskok), na którym miał być rozgrywany olimpijski konkurs skoków, nieco dalej można się przejść po dawnym torze saneczkowym, również niedoszłym obiekcie olimpijskim.
 

Trasa Czarny Kamień kończy się przy kopalni Izer-Granit w niezwykłej dzielnicy Szklarskiej Porębie o nazwie Huta. Bo huta tu naprawdę była, od szklarstwa wszystko się tu zaczęło...

Istnieje możliwość połączenia wycieczki z podróżą pociągiem ze stacji kolejowej Szklarska Poręba Huta (gdzie znajduje się wygodny bezpłatny parking) lub w drugą stronę ze stacji Szklarska Poręba Jakuszyce (możliwość skorzystania z płatnego parkingu).

Co proponujemy po udanym marszu? Oczywiście wizytę w naszym obiekcie,
restauracji oraz strefie SPA & Wellness, od których to trasa wzięła swoją nazwę. Najwyżej ulokowana restauracja w Szklarskiej Porębie (bagatela 730 m n.p.m.!) zachwyci Cię nie tylko swoim położeniem – zachęcamy do sprawdzenia:

CZARNY KAMIEŃ RESORT & SPA
ul. Wojska Polskiego 11
58-580 Szklarska Poręba
Tel: +48 75 769 38 54 +48 536 150 050
Mail:
recepcja@czarnykamien.comVIDEO TRASA CZARNEGO KAMIENIA


 

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl