BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Bieg dla Kobiet i Mężczyzn

dni

Godz.

Minut

Sekund

Trasa KGHM Polska Miedź Global - wokół Kozińca

Tu się zrelaksujesz o każdej porze roku, a przy odrobinie szczęścia napotkasz rysia bądź wilka. Jeśli ogarnie Cię słabość, zejdziesz bądź zbiegniesz na czeską stronę, gdzie czeka nie tylko pociąg do Polski, ale i bar z ciepłym jedzeniem i piciem (wybornym piwem oczywiście też). Pomyśl też, że jesteś szczęśliwcem...

Kiedyś bowiem mieli tu wstęp tylko żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza i robotnicy leśni. Ci pierwsi, ukryci w swoich zamaskowanych czujkach, pilnowali granicy z ówczesną Czechosłowacją. Przez wiele lat nie było mowy, by ktokolwiek mógł tu biegać, jeździć na rowerze czy zbierać grzyby.

Byli jednak tacy, którzy się tu zapuszczali. W latach 80. poprzedniego wieku w Czechosłowacji ceny koni były znacznie wyższe niż w Polsce. Znaleźli się więc tacy, którzy próbowali zbić na tym majątek. Oczywiście nielegalnie. Szlak przemytników koni wiódł właśnie trasą wokół Koziego Grzbietu. To tu, w pewnym miejscu pomiędzy szlakiem do dworca w Harrachovie a Orlem, prowadziła ścieżka w dół na czechosłowacką stronę, gdzie znajdował się punkt odbioru koni przez Czechów od polskich przemytników.

Polskie Wojska Ochrony Pogranicza dowiedziały się o tym metodami operacyjnymi (czyli od swoich tajnych współpracowników), ale długo były bezradne. Zasadzki nie dawały efektów. Przemytnicy doskonali znali teren i - najwyraźniej - rozkład czujek. Najpewniej mieli swoich informatorów wśród robotników leśnych pracujących na tym terenie. W końcu jednak wpadli...

Dziś zamiast przemytników są wilki i rysie, które przecinają trasę wokół Koziego Grzbietu na swoim szlaku migracyjnym. Są pod ścisłą ochroną i stanowią najlepszy dowód, jak wspaniale odradza się izerska przyroda.

10-kilometrowa, spokojna, zatopiona w lesie trasa KGHM Polska Miedź Global ma więcej osobliwości. Jest jednym z zaledwie dwóch skrawków terytorium Polski, z których wody spływają do Morza Północnego. Strumyki przecinające trasę zasilają uroczą Izerę, która wpływa do Łaby, kończącej swój bieg właśnie w Morzu Północnym.

Trasa KGHM Polska Miedź Global prowadzi z Rozdroża pod Działem Izerskim na Orle wokół Koziego Grzbietu, zwanego także Kozińcem. Jeśli zaczniemy biec (iść, jechać na rowerze) na Rozdrożu Pod Działem Izerskim, czeka nas szybki zbieg (zjazd), a potem odcinek dość płaski. Po lewej, w dole, w niezwykle ładnym otoczeniu możemy zobaczyć przy odrobinie szczęścia pociąg Kolei Izerskiej, a nieco dalej nawet zejść 600 metrów na czeską stronę na stację kolejową w Harrachovie, skąd odjeżdżają kursy do Polski i w głąb Czech. Na stacji jest bar, gdzie można się posilić i napić. Ciekawostką jest fakt, że po II wojnie światowej stacja i teren wokół niej należały do Polski. Potem jednak rząd PRL, w ramach regulacji granicy, oddał ten obszar Czechosłowacji. I tak już zostało.

Biegnąc dalej, bliżej Orla, zaczynają się podbiegi. Oj, jest tu co robić, ale nie jest to też fragment jakiś bardzo wymagający. Te 10 kilometrów to trasa dla każdego, nie panuje na niej duży ruch, a często nie ma go wcale. Idealnie, by aktywnie odpocząć w naturze bądź potrenować w spokoju.

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl