BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Włoska gorąca Marcialonga

2019-10-28 15:48:00

photo

Wspaniałe alpejskie widoki z dna doliny, na 70-kilometrowej trasie osiemnaście malowniczych wsi i miasteczek, pełnych mieszkańców, którzy tego dnia zamieniają się w szaleńczo dopingujących kibiców. I końcówka z piekielnie trudnym podbiegiem do mety w centrum Cavalese. Z okazji ogłoszenia 2020 rokiem braterstwa Biegu Piastów i Marcialongi, publikujemy artykuł na temat tego wspaniałego włoskiego biegu.


 

Start Marcialongi jest o ponad 100 metrów wyżej niż meta, więc jeśli trafi się ze smarowaniem i pogoda jest łaskawa, przez większą część trasy mknie się do mety jak strzała. Pierwsze kilometry prowadzą wprawdzie nieco pod górę, ale potem jest sporo odcinków płaskich i prowadzących lekko w dół, urozmaiconych krótkimi podbiegami. Tylko tam jest trudno, ale nie z powodu profilu trasy, lecz tłoku, który tworzy się błyskawicznie na kilku zwężeniach. Generalnie trasa nie jest zbyt szeroka, przeważnie starcza na niej miejsca na trzy tory.


 

Cudowne widoki na Dolomity oraz wspaniała atmosfera wynagradzają te niedoskonałości. Przeloty przez wsie i miasteczka, z mnóstwem entuzjastycznych kibiców, ulice w gęstej zabudowie pokryte śniegiem (często sztucznym, bo aura i tam regularnie nie jest łaskawa), wyprodukowanym i przywiezionym specjalnie na Marcialongę. Nieoficjalne punkty odżywcze przygotowane przez kibiców – stoliki przed domami, tuż przy trasie, na których spragnionym biegaczom proponuje się nie tylko wodę i herbatę, ale i coś mocniejszego...


 

Święto regionu


 


 

Marcialonga to jednak znacznie więcej, niż tylko bieg dla zawodników na każdym poziomie sportowym. To święto całego regionu. Trasa biegnie przez doliny Val di Fiemme i Val di Fassa, start jest w Moenie, meta w Cavalese, a centrum wydarzeń towarzyszących stanowi narciarski stadion biegowy w Lago di Tesero.

Tutaj odbywają się w sobotę, w przeddzień głównych zawodów, 12-kilometrowy Marcialonga Story w klimacie retro (obowiązują stare narty i stroje), Minimarcialonga dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, Marcialonga Young dla 14- i 15-latków oraz Marcialonga Stars – wyścig na biegówkach i rakietach śnieżnych dla VIP-ów, organizowany we współpracy z organizacją, która zajmuje się badaniami możliwości poprawy leczenia raka. W czwartek, jako pierwsza impreza Marcialongi, na Przełęczy Lavaze startuje 22-kilometrowy Lavazeloppet.


 

Meta głównego biegu jest zawsze w Cavalese, blisko centralnego placu, gdzie przez wiele niedzielnych godzin, gdy do mety dobiegają kolejne tysiące narciarzy, trwa potężne, wesołe party przy grzanym winie. Zielone wieńce w rękach pięknej dziewczyny i tłum widzów czekają nie tylko na zwycięzców, ale i na ostatniego, który dociera do celu długo po zapadnięciu zmroku. Zabawa w tym miejscu odbywa się również w sobotni wieczór, gdy na scenie prezentują się, witani owacyjnie przez swoich fanów, faworyci do zwycięstwa w niedzielnym biegu.


 

Śniegu pilnują policjanci


 

Pomimo ogromnych problemów ze śniegiem, a często po prostu jego kompletnego braku, nikt nie ma wątpliwości, że Marcialonga musi się odbyć, bez względu na cenę. Wyprodukowanie śniegu na całą trasę kosztuje setki tysięcy euro, nic więc dziwnego, że gdy leży na ulicach miasteczek w oczekiwaniu na start, pilnują go policjanci.

Marcialonga stanowi bardzo ważną część promocji regionu Trentino oraz dolin Val di Fiemme i Val di Fassa. Nazw poszczególnych miejscowości na szyldach w ogóle nie widać, jedynie na bramach powitalnych, gdy wbiega się na ich teren. Można odnieść wrażenie, że tutaj każdy rozumie, iż współpraca się opłaca, bo lepsza jest silna promocja całej okolicy, niż słaba, osobna poszczególnych małych miejscowości. To dlatego w świecie o wiele mocniej rozpoznawalna jest marka Val di Fiemme, niż Moena czy Cavalese.


 

Z podobnych przyczyn wpierana jest przez gminy Marcialonga. Jej głównym organizatorem jest klub narciarski o takiej samej nazwie, posiadający własny magazyn z ratrakami i armatkami śnieżnymi. Poza samorządami gminnymi, pomagają mu też inne kluby narciarskie.

Gminy wspierają bieganie na nartach nie tylko przy okazji Marcialongi. Utrzymują trasy w Val di Fiemme i Val di Fassa, do samorządu należy stadion w Lago di Tesero.

Mimo takiego zróżnicowania różnych organizacji zajmujących się bieganiem na nartach, udaje się dojść do porozumienia, czego dowodem jest seryjna organizacja zawodów o Puchar Świata i mistrzostw świata w zawodach narciarskich, nie tylko biegowych. Efekt? Cały narciarski świat zna Val di Fiemme i tu przyjeżdża, ku uciesze mieszkańców.

Przybywają nie tylko narciarze – gdy jest ciepło, trafia tu wielu rowerzystów i biegaczy bez nart. Zachęcają ich do tego – poza pięknymi trasami - rowerowe i biegowe wydania Marcialongi. Nie mają takiego rozmachu ani niesamowitej atmosfery, jak zimowa, ale też smakują wybornie.

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl