BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

9 Rowerowy Bieg Piastów - relacja i wyniki

Dobra pogoda, wymagające trasy, wspaniała atmosfera! Taki był 9 Rowerowy Bieg Piastów. Na najdłuższym, 62-kilometrowym dystansie GIGA wygrali Dominika Niemiec i Konrad Nowak. Przez dwa dni w zawodach wzięło udział prawie półtora tysiąca osób.

Dominika Niemiec wygrała zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w kategorii GRAVEL. Na mecie GIGA powiedziała, że jechała tak, jakby miało nie być jutra. Za metą złapały ją skurcze, spadła z rowera i musiała chwilę dochodzić do siebie siedząc na ziemi. Ta rewelacyjna kamiennogórzanka wygrała Rowerowy Bieg Piastów po raz kolejny.

18-letni Konrad Nowak z Jeleniej Góry zwyciężył w naszych zawodach po raz pierwszy. O triumf musiał walczyć do ostatniego metra, gdyż świetnie pojechał także doświadczony Aleksander Piech

Na dystansie MEGA (43 km) kapitalną formę zaprezentowała uzdolniona jeleniogórzanka Kamila Różycka. Jej regularne treningi polegające na wjazdach na Przełęcz Karkonoską przyniosły znakomite efekty.

W rywalizacji panów klasą dla siebie okazał się kolejny przedstawiciel młodej fali rowerowych Piastów Jakub Trocki (18 lat). Niespełna minutę po nim finiszował znany z bardzo dobrej formy także na biegówkach Sergiusz Wieczorkiewicz.

Wyścig MEGA ukończyło 546, a GIGA 295 zawodników. W sonbotę rozegrano też pierwszy akt Rowerowej Przygody dla dzieci.

W niedzielę Dominika Niemiec zdystansowała rywalki w wyścigu GRAVEL (43 km).  W rywalizacji panów na gravelach najlepszy okazał się Maciej Nowaczyk, który na finiszu okazał się minimalnie szybszy od Alexa Zaleskiego. Wyścig w kategorii GRAVEL odbył się podczas Rowerowego Biegu Piastów po raz pierwszy.

Na dystansie MINI (20 km) pasjonującą walkę stoczyły Kamila Różycka i Natalia Chorostkowska. O wygranej drugiej z tych fenomenalnych pań zdecydował spadający łańcuch z rowera Kamili. W gronie mężczyzn w MINI zwyciężyłw pięknym stylu Aleksander Piech, a drugi był Sergiusz Wieczorkiewicz

Na rowerach elektrycznych najszybciej przejechali 43 km Adrian Król i Katarzyna Czarniawska. Rozegrano dziś także pełen radości, ambicji i emocji wyścig dzieci o nazwie Rowerowa Przygoda.

Wyścigi niedzielne ukończyło: 366 osób MINI, 69 osób GRAVEL i 40 osób ELEKTRYK. W sumie w niedzielę dojechało 475 zawodników i zawodniczek. W pięciu głównych konkurencjach 9 Rowerowego Biegu Piastów do mety dotarło 1316 osób. W Rowerowej Przygodzie wystartowały 82 dzieci. W sumie więc uczestniczyło 1398 osób.

W sobotę 70 zawodników i zawodniczek odebrało statuetki za zdobycie Wielkiego Jakuszyckiego Szlema.
Ukończyli w 2023 roku zimowy Bieg Piastów, Letni Bieg Piastów i Rowerowy Bieg Piastów na najdłuższych dystansach. Po raz pierwszy uhonorowaliśmy ich także zaproszeniem na Szlem Party - spotkanie przy poczęstunku z grilla i złocistym napoju. Klasyfikację Wielkiego Jakuszyckiego Szlema prowadziliśmy po raz ósmy.

Ważnym akcentem sobotniej części zawodów była także licytacja roweru na rzecz Maxa z Piechowic - niepełnosprawnego chłopca, którego rodzina potrzebuje pieniędzy na jego rehabilitację i zakup dla niego nowej protezy nogi. Rower przekazała rodzina Maxa. Małżeństwo z Góry wylicytowało rower za kwotę 2 tys. zł. Dziękujemy bardzo w imieniu rodziny chłopca.

Pełne wyniki - SOBOTA ........................ pełne wyniki - NIEDZIELA

GIGA

1. Konrad Nowak                                                           2:08:48
2. Aleksander Piech                                                      2:08:50
3. Jakub Orzechowski                                                  2:14:22

1. Dominika Niemiec                                                    2:39:09
2. Agnieszka Węgrzyn                                                 2:45:19
3. Jana Kulikova                                                             2:50:24

MEGA

1. Jakub Trocki                                                                1:30:55
2. Sergiusz Wieczorkiewicz                                         1:31:51
3. Piotr Andrejków                                                        1:31:59

1. Kamila Różycka                                                          1:54:39
2. Agnieszka Zubel                                                        1:58:31
3. Katarzyna Łatyszew                                                  2:03:23

GRAVEL

1. Maciej Nowaczyk                                                     1:31:21
2. Alex Zaleski                                                               1:31:22

2. Kamila Różycka                                                       48:20
3. Julia Kowerko                                                           50:42