BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Z naszej historii: Bieg Piastów w stanie wojennym

Z NASZEJ HISTORII

Bieg Piastów w stanie wojennym – odbył się, czy nie? Czytaliśmy różne opinie na ten temat zawodników. Poszperaliśmy w archiwach, sięgnęliśmy do starych gazet. Było tak:

VI Bieg Piastów był planowany na początku 1981 roku, ale ponieważ nie było śniegu, został przełożony na drugą połowę grudnia. W tym terminie na przeszkodzie stanął stan wojenny, ogłoszony 13 grudnia.

Nadszedł rok 1982, gdy stan wojenny nadal obowiązywał. Tym razem jednak pozwolono na organizację Biegu Piastów (14 marca), i to nawet na czterech dystansach: 5, 10, 25 i 38 km (zamiast pięćdziesiątki, bo nie było wystarczająco dużo śniegu). Na najdłuższym zwyciężyli Jerzy Przybyszewski oraz Małgorzata Bochan.

Jak wynika z relacji „Nowin Jeleniogórskich”, w VI Biegu Piastów brało udział ponad 2 tysiące osób, były punkty żywieniowe na trasie, a na mecie na zawodników czekała gorąca zupa i herbata z kuchni polowej Łużyckiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza. Organizatorem VI Biegu Piastów był po raz pierwszy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szklarskiej Porębie.

„W tegorocznej, udanej imprezie nie było pompy, sztuczności, fanfaronady, wspaniałych dekoracji i dodatkowych atrakcji. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że była to autentyczna sportowa zabawa dla zdrowia i kondycji” - relacjonowały „Nowiny”.

Jeśli ktoś z Was startował w VI Biegu Piastów w 1982, prosimy, by przesłała nam swoją relację na ten adres: media@bieg-piastow.pl. O to samo prosimy osoby, które uczestniczyły w VI Biegu Piastów w innej formie – kibicowały lub przy nim pracowały.

Prosimy też o zdjęcia z VI Biegu Piastów. Zamieszczone przy tym tekście zostało wykonane podczas Biegu Piastów w 1980, a pochodzi z archiwum Adama Andrzeja Fijałkowskiego.