Wystawa z okazji 60-lecia KGHM na 7 Rowerowym Biegu Piastów

Na 7 Rowerowy Bieg Piastów przyjedzie specjalny, „miedziowy” tir z niezwykłą ekspozycją, który od czerwca odwiedza miasta w całej Polsce! 
 
Multimedialna wystawa o przeszłości i przyszłości Polskiej Miedzi przygotowana z okazji 60-lecia KGHM, gry, ciekawostki, wyprawa do podziemnej kopalni – to atrakcje, które czekać będą na uczestników 7 Rowerowego Biegu Piastów i kibiców w sobotę, 25 września, w Jakuszycach.


Wystawa jest bezpłatna, skierowana do wszystkich grup wiekowych i ma charakter edukacyjny – opowiada o historii wydobywania kruszców w Polsce, pracy górników, roli miedzi w przemyśle  i technologii oraz o perspektywach związanych z jej wykorzystywaniem w tych sektorach. Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. stroje górnika i hutnika czy współczesne i historyczne narzędzia górnicze, czeka na nich też wyjątkowa atrakcja w postaci wirtualnej wycieczki w kopalniach miedzi i soli.

Dzięki wystawie i technologii cyfrowej będzie można zobaczyć fascynujący świat kopalń i hut oraz proces wydobycia i przetworzenia miedzi. Multimedialne ekrany pozwolą przenieść się do „podziemnego miasta” i zademonstrować rzeczywistość KGHM.
„Miedź to surowiec przyszłości, który pojawia się praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Edukujemy przez zabawę i najnowsze technologie” – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Zwiedzający mobilną wystawę zobaczą filmy na temat kopalni, hut czy zakładów wzbogacania rud w Zagłębiu Miedziowym. Atrakcją będą imitacje sztabek srebra, złota i granulat miedzi. Eksponaty będzie można dotknąć i sprawdzić, ile ważą. Nie zabraknie ciekawostek o czerwonym metalu i innych surowcach. Widzowie dowiedzą się m.in., co ma wspólnego miedziana anoda z dzwonem Zygmunta w Katedrze na Wawelu. I to wszystko w nowoczesnej formie, jak na miedziowego giganta przystało.


Mobilna wystawa będzie również opowiadać o historii odkrycia miedzi w Polsce, ale też informować w przyjaznej formie o ciągu technologicznym i systemach tworzenia wyrobisk. Na zwiedzających, zarówno tych starszych jak i młodszych, będzie m.in. czekał infokiosk z grami i ciekawostkami o miedzi.

Zgodnie z hasłem jubileuszu KGHM „Przyszłość jest z miedzi” widzowie dowiedzą się, gdzie obecnie wykorzystywany jest czerwony metal, czyli m.in. w produkcji sond kosmicznych, turbin wiatrowych czy w branży komputerowej.

ZAPRASZAMY!

Zdjęcia z Krakowa, który wystawa już odwiedziła.

KONTAKT

Bieg Piastów

ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl

KRS 0000102760

map
design by : LEMONPIXEL.pl