w 2025 bieg piastów w drugi weekend marca

W 2025 roku główne konkurencje Biegu Piastów odbędą się 7, 8 i 9 marca. Dokładnie termin będzie wyglądał tak:

7 marca 2025 (piątek) - 30 km km FT (Worldloppet)
8 marca 2025 (sobota) - 50 km CT (Worldloppet)
9 marca 2025 (niedziela) - 25 km CT (Worldloppet)


Zmiana terminu głównych konkurencji z pierwszego na drugi weekend marca spowodowana jest późniejszym niż zwykle końcem ferii szkolnych w Polsce. Według opublikowanych już informacji rządowych ferie zakończą się w 2025 w pierwszy weekend marca. Gdyby w tych samych dniach odbywały się główne konkurencje Biegu Piastów, zawodnicy mieliby problemy ze znalezieniem noclegów bądź musieliby nocować w miejscach bardziej oddalonych od Jakuszyc lub bliższych, ale droższych. Dla naszego regionu oznaczałoby to z kolei krótszy sezon. Gdy Bieg Piastów odbywa się tydzień po feriach, tysiące ludzi żyjących z gości może liczyć na zapełnienie bazy noclegowej, gastronomicznej i sprzedaż innych usług o tydzień dłużej. 

Taki termin w 2025 oznacza, że po raz pierwszy od wielu lat Bieg Piastów nie będzie odbywał się w ten sam weekend, co szwedzki Bieg Wazów - największy bieg narciarski na świecie. Da to możliwość startu u nas zawodnikom, którzy nie wyobrażają sobie sezonu bez startu w Biegu Wazów, jak również odwrotnie: ci, którzy startują zawsze u nas, będą mieć możliwość wyjazdu do Szwecji na główny Bieg Wazów.

Termin Bieg Piastów w 2025 pokryje się z kolei z terminem innego bardzo popularnego biegu: szwajcarskiego Engadin Skimarathonu. Ponieważ oba biegi należą do globalnej organizacji zrzeszającej największego biegi świata Wordloppet, zmiana, na której nam zależało, musiała zostać ustalona zarówno z naszymi kolegami i koleżankami ze Szwajcarii, jak i z Wordloppet. Zrobiliśmy to, dostaliśmy zielone światło na wprowadzenie tej zmiany.

Podobna sytuacja zapewne będzie mieć miejsce w 2026 roku. Wtedy też ferie mają zakończyć się w pierwszy weekend marca. W kolejnych latach mają kończyć się pod koniec lutego, więc Bieg Piastów będzie mógł wrócić do terminu w pierwszy weekend marca.

Liczymy na Wasze zrozumienie tej zmiany. Ogłaszamy ją natychmiast po akceptacji przez naszych partnerów zagranicznych, gdyż z Waszego i własnego doświadczenia wiemy, że podróże biegowe, zwłaszcza te dalekie, planuje się z dużym wyprzedzeniem. 

KONTAKT

Bieg Piastów

ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl

KRS 0000102760

map
design by : LEMONPIXEL.pl