Sojusz miedzi z biegówkami

KGHM Polska Miedź i Bieg Piastów – razem przez dekady i pokolenia

Sojusz miedzi z biegówkami


Jak wspomina honorowy prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów Julian Gozdowski, KGHM wspiera organizację Biegu Piastów niemal od początku, czyli od drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku. Wsparcie to wykracza daleko poza sponsoring.KGHM Polska Miedź S.A. jest Sponsorem Głównym 46 Biegu Piastów, ale jego rola w przygotowywaniu największego biegu narciarskiego w Polsce jest znacznie ważniejsza. Nie byłoby Biegu Piastów bez jego wspaniałych tras, które należą do najpiękniejszych na świecie i są jedną z najsilniejszych stron naszego wydarzenia. Ich utrzymanie wymaga potężnej pracy przez cały rok i pochłania ogromne koszty. Jesteśmy w stanie je ponosić dzięki temu, że zarabia na nie właśnie Bieg Piastów jako wydarzenie. Inaczej mówiąc: każdy sponsorujący Bieg Piastów, jak i każdy uczestnik Biegu Piastów, dokłada się do tego, że tysiące ludzi mogą bezpłatnie biegać na nartach po świetnie przygotowanych trasach od pierwszego do ostatniego dnia śniegu.

KGHM jest Sponsorem Głównym Biegu Piastów od lat, więc i wkład miedziowego giganta w utrzymanie naszego Ośrodka Narciarstwa Biegowego Jakuszyce jest potężny. Drugiego takiego ośrodka w Polsce nie ma. Na jakuszyckich trasach trenowali i trenują, startowali i startują, zarówno początkujący, jak i mistrzowie z Justyną Kowalczyk-Tekieli na czele. Śmiało można wysnuć wniosek, że KGHM jest kluczowym sponsorem narciarstwa biegowego w Polsce, zarówno na poziomie amatorskim, jak i wyczynowym.

Korzystają z tego również pracownicy Polskiej Miedzi. Startują w Biegu Piastów, przyjeżdżają na narciarskie treningi i wycieczki. Nie zabraknie ich w Jakuszycach także wtedy, gdy śniegu nie ma, a nasze trasy zamieniają się w raj biegowy (bez nart), rowerowy i spacerowy. Przyjeżdżają indywidualnie i grupowo, na nasze rekonesanse tras Letniego Biegu Piastów. Nie brakuje ich oczywiście na starcie tych zawodów. Na reprezentantów miedziowej spółki możemy także niezawodnie liczyć podczas Rowerowego Biegu Piastów. Prowadzone są dla nich specjalne klasyfikacje, w których najlepsi dekorowani są na podium.

Załoga KGHM wnosi bardzo cenny wkład w organizację wydarzeń Stowarzyszenia Bieg Piastów w roli wolontariuszy. Zwłaszcza zimą wielogodzinna praca Wolontariatu KGHM na punktach żywieniowych - w mrozie, a czasem także na silnym wietrze, wymaga dużego poświęcenia. Jest jednak bardzo wartościowa, gdyż to właśnie w dużej mierze wolontariusze tworzą niepowtarzalny klimat Biegu Piastów, pełen życzliwości, szacunku dla przyrody oraz rywalizacji w duchu fair play. Wielu uczestników naszych zawodów startuje nie tylko dla wyniku, ale właśnie dla spotkania z innymi. Otrzymanie ciepłego napoju i posiłku na punkcie żywieniowym, okraszone uśmiechem i dobrym słowem wolontariusza, nie tylko dodaje sił, ale pozostaje bardzo długo w pamięci.

Ambasador KGHM Andrzej Bargiel był obecny na Letni Biegu Piastów w 2021 roku i na zimowym Biegu Piastów w 2022. Propagował zdrowy tryb życia, wręczał medale i nagrody, ale również każdy mógł z nim porozmawiać. Fascynująco opowiadał o swoich wyczynach w wysokich górach, a także o swojej codzienności.

Bieg Piastów szczyci się długą, wspaniałą historią, która z kolei składa się z historii ludzi, wydarzeń i zjawisk. Jedną z nich jest właśnie historia KGHM na Biegu Piastów i wokół Biegu Piastów. Niech trwa przez kolejne dziesięciolecia.


 

KONTAKT

Bieg Piastów

ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl

KRS 0000102760

map
design by : LEMONPIXEL.pl