BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

80 wysprzątało trasy Biegu Piastów!

To było największe sprzątanie naszych tras! Aż osiemdziesiąt osób z różnych stron Dolnego Śląska poświęciło sobotę, by pozbierać śmieci z tras Biegu Piastów po jednym z najdłuższych sezonów zimowych w historii. Wielkie dzięki!

Najliczniej reprezentowany był Wolontariat KGHM, który stawił się w sile 30 osób. Jak zawsze mogliśmy liczyć na pomoc Gosi Marciniak z Karpacza z rodziną, Izy i Jarka Michalików z Jakuszyc, jak również wielu innych osób, których nie wymieniamy z imion i nazwisk tylko dlatego, że lista byłaby bardzo, bardzo długa. Wkład wszystkich w oczyszczenie naszych tras ze śmieci jest równie duży i ważny.

Każdy dostał worki i rękawice, a następnie ruszył w Góry Izerskie. Trasy zostały podzielone pomiędzy grupy i pojedyncze osoby. Zbieraliśmy śmieci na Samolocie, Orlu, trasie Spacerowej, w samych Jakuszycach, na Dolnym Dukcie i Górnym Dukcie, trasie Questa na kopalnię Stanisław i wokół niej, jak również na Polanie Maliszewskiego, trasie Czarny Kamień w kierunku Huty, na Ściernisku, Czerwonym Potoku, Zimowej PKO Banku Polskiego, a nawet na fragmentach singltracka – ma wprawdzie innego gospodarza, ale przecież w górach nie ma granic! Także pod względem potrzeby utrzymywania na nich czystości.

Ile zebraliśmy śmieci? Trudno zliczyć, ale jest to rząd wielkości setek worków. Co zbieraliśmy? Plagą są chusteczki higieniczne – ich było zdecydowanie najwięcej. Uzbierało się też sporo różnych pojemników po rozmaitych napojach – puszek po piwie, butelek typu PET, trochę opakowań po żelach energetycznych, papierosach i konserwach.

Na miano najbardziej osobliwego śmiecia zasłużyła “Księga Ducha Gór” Carla Hauptmanna – jednego z największych pisarzy z Karkonoszy w historii. Gdyby była w dobrym stanie, oczywiście byśmy jej nie zaliczyli do śmieci, lecz oddali się lekturze, jednak z egzemplarza, który znaleźliśmy (przy trasie na Hutę) ostała się w dobrym stanie tylko okładka. Tak czy owak można powiedzieć, że symbol Karkonoszy: Duch Gór, z nami był!

Ogólne wrażenie: nie jest źle. Faktem jest oczywiście, że śmieci uzbieraliśmy bardzo dużo. Ale jak na tak wielki obszar i tak ogromny ruch (przez długi czas), jaki panował w minionym sezonie zimowym, nie było ich na tyle dużo, by psuły obraz Gór Izerskich. I tak jednak było ich za dużo! Nie powinno być żadnych, bo to przecież żaden problem nie wyrzucić chusteczki na trasę czy obok trasy, lecz schować ją do kieszeni i wyrzucić do kosza na śmieci w Jakuszycach lub gdzie indziej. O różnych opakowaniach i butelkach nie ma co nawet wspominać, bo przecież dla każdego jest oczywiste, że nie wyrzuca się ich gdzie popadnie. To, jak się zachowujemy na górskim szlaku, jest miarą naszej kultury i poziomu cywilizacyjnego.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszego sprzątania!

Była robota, musi być i nagroda!

Jutro o godz. 10:00 na czyściutkich trasach rekonesans trasy Jakuszyckiego Półmaratonu – 9 Letniego Biegu Piastów. Żadnych formalności ani opłat. Jak dziś, zbieramy się pod żółtym kontenerem na dużym parkingu z bramkami, strzelamy wspólną fotę i lecimy! Każdy tak, jak lubi, umie i chce.

Autorzy zdjęć: Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost, Michał Skowron, Zygmunt Bobowski i Leszek Kosiorowski.

KONTAKT

Bieg Piastów

ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl

KRS 0000102760

map
design by : LEMONPIXEL.pl