BP Piastów Jakuszyce - jeden z najbardziej znanych Biegów Górskich w Polsce...

Rogatki w Jakuszycach?

2020-10-28 21:10:00

photo
Jak poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba Jerzy Majdan, z powodu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju, po 19 listopada na drogach przecinających linię kolejową w Górach Izerskich zamontowane zostaną zamknięte rogatki. Zamknięte na stałe, a nie tylko wtedy, gdy jedzie pociąg, bo koszt automatycznych to około 820 tysięcy złotych. Koszt budki ze stróżnikiem jest o około 200 tys. zł niższy. 

Jeśli rogatki rzeczywiście zostaną zainstalowane, w miejscach, które się pojawią, zabronione będzie przechodzenie przez tory. Otwierać je będą mogli wyłącznie przeszkoleni leśnicy, którzy będą to robić tylko na potrzeby gospodarki leśnej.

Jeśli ten scenariusz zostanie zrealizowany, zamknięte zostaną następujące przejścia przez tory: na drodze z Jakuszyc na Orle, naprzeciw hotelu Biathlon (tuż przy naszych parkingach), w dolnych częściach Dolnego Duktu i trasy Bez Łaski, na trasie Czarny Kamień, pod stokiem Wiciarka.

W czterech z tych miejsc rogatki miałyby zamknąć dostęp na narciarskie trasy biegowe (bądź je przeciąć), które przygotowujemy od wielu lat:
- na Orle,
- na początek Dolnego i Górnego Duktu od strony Jakuszyc,
- na trasę Bez Łaski,
- na trasę Czarny Kamień i inne, które się z nią łączą.

Usytuowanie rogatek w tych miejscach w dużej mierze sparaliżuje działalność naszego ośrodka i możliwości organizacji zawodów sportowych przez cały rok. Ponadto zablokuje dojście w góry wszystkim innym osobom, w tym służbom ratowniczym.

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by tak się stało. Od reaktywacji przed dziesięcioma laty przejazdów kolejowych na trasie, na której mają zostać postawione rogatki, nie było żadnego wypadku. Odcinanie dostępu do Gór Izerskich jest kompletnie absurdalne tym bardziej, że w Jakuszycach budowany jest za pieniądze publiczne nowoczesny ośrodek sportowy kosztem około 150 milionów złotych. Jego naturalnym uzupełnieniem są trasy i szlaki w Górach Izerskich, co więcej: gdyby nie one, ośrodek nie byłby w ogóle budowany, przynajmniej w tym miejscu. 

Trasy, które przygotowujemy, dzierżawimy od Nadleśnictwa Szklarska Poręba, które w sprawie rogatek zostało postawione pod ścianą przez przepisy oderwane od rzeczywistości. Jak podał serwis internetowy "Nasze Sudety", nadleśniczy Jerzy Majdan "ze względu na uciążliwości m.in. dla gospodarki leśnej, turystyki, czy wreszcie prowadzenia akcji ratunkowych, wystąpił do organów nadzoru budowlanego o odstępstwo od stosowania zabezpieczeń wymaganych dla przejazdów kolejowych kategorii F w ciągu dróg zarządzanych przez Nadleśnictwo. Umożliwiłoby to dotychczasowy sposób korzystania z przejazdów". 

Trzymamy kciuki za tę próbę Pana Jerzego Majdana i służymy wszelką pomocą, której jesteśmy w stanie udzielić.

Pismo Nadleśnictwa

KONTAKT

Stowarzyszenie Bieg Piastów ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: 75 717 33 38

biuro@bieg-piastow.pl

zawodnicy@bieg-piastow.pl


Polityka prywatności

map
design by : LEMONPIXEL.pl